تعمیرگاه ستفیکس

حرکت دادن اجسام بزرگ با امواج فراصوت

حرکت دادن اجسام بزرگ با امواج فراصوت

به گزارش تعمیرکار، پژوهشگران در یک مطالعه جدید موفق شدند یک جسم نسبتا بزرگ را بدون تماس فیزیکی و تنها با امواج فراصوت حرکت دهند.به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، مهندسان دانشگاه مینه سوتا، سامانه جدیدی ابداع نموده اند که می تواند اجسام را بدون تماس فیزیکی حرکت دهد. این روش شامل امواج فراصوت است که روی سطوح ویژه عمل می کنند تا اجسام را به سبب های مختلف حرکت دهند یا حتی بکشند. این فناوری می تواند به صنعت رباتیک کمک شایانی کند.

اگر بخواهید چیزی را جابه جا کنید، معمولا باید آنرا لمس کنید، اما در بعضی موارد که اجسام شکننده یا حساس هستند، جابجایی آنها با لمس خطرناک است؛ ازاین رو دستکاری بدون تماس، یک حوزه پژوهشی رو به رشد در حوزه فناوری است که می تواند نیرویی را به اجسام وارد کند تا آنها را بدون تماس فیزیکی حرکت دهد.

این کار اغلب شامل استفاده از امواج فراصوت یا پرتوهای نور است که می تواند فشار کافی برای معلق کردن یا حرکت دادن برخی اجسام را اعمال نماید. اما جای تعجب نیست که این اشیاء معمولا باید بسیار ریز یا سبک باشند که همین موضوع، سودمندی این روش را محدود می کند.

مهندسان دانشگاه مینه سوتا برای این مطالعه جدید، متد جدیدی را برای جابجایی اجسام بزرگتر بدون لمس آنها آزمایش کردند. جسم مورد نظر دارای یک سطح فراماده ای است که به صورت ویژه برای انعکاس امواج صوتی طراحی شده است و می تواند جسم را به عقب، به پهلو یا حتی به جلو حرکت دهد.

اوگنین ایلیچ (Ognjen Ilic)، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: آنچه که پژوهش های ما را متمایز می کند، اینست که اگر سطح اجسام را به صورت یک سطح فراماده یا اصطلاحا "فراسطح" بسازیم، می توانیم اجسام بسیار بزرگ تری را دستکاری و به دام بیندازیم. زمانی که این الگوهای کوچک را روی سطح اجسام قرار می دهیم، اساساً می توانیم امواج صوت را در هر جهتی که می خواهیم منعکس نماییم و با انجام این کار می توانیم نیروی صوتی اعمال شده بر یک جسم را کنترل نماییم.

اگرچه این روش، محدودیت های خویش را دارد و نمی توان از آن برای جابجایی هر چیز قدیمی استفاده کرد، چونکه پیش از اینکه این روش روی هدف کار کند، باید یک فراسطح خاص برای آن طراحی و روی آن متصل شود. بعد از همه اینها هم اگر بخواهید جسم به شکل دیگری حرکت نماید، باید فراسطح را عوض کنید.

نتایج این پژوهش در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
منبع:

1401/09/18
13:06:40
5.0 / 5
300
تگهای خبر: ربات , صنعت , فناوری , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار