تعمیرگاه ستفیکس
بهترین اختراعات سال ۲۰۲۲

جیمز وب و استارلینک بهترین ابداعات بشر از دید مجله تایم

جیمز وب و استارلینک بهترین ابداعات بشر از دید مجله تایم

تعمیرکار: هفته نامه خبری آمریکایی ˮتایمˮ بتازگی صد اختراع برتر سال 2022 در زمینه های مختلف را منتشر نموده است که ما در این خبر به معرفی چند اختراع که در نوع خود می تواند زندگی بشر را متحول سازد، پرداخته ایم.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از تایم، با نزدیک شدن به اواخر سال ۲۰۲۲ میلادی، مجله "تایم" ۱۰۰ اختراع برتر سال را انتخاب می کند. اختراعاتی که دنیا را بهتر، هوشمندتر و حتی سرگرم کننده تر می کنند. امسال هم این مجله به رسم هر ساله خود این فهرست ۱۰۰ تایی را منتشر نموده که عنوان بهترین های این فهرست را می توان به اختراعات زیر نسبت داد. گفتنی ست معیارهای اصلی در انتخاب این اختراعات برتر، اصالت، خلاقیت، تاثیر، جاه طلبی و اثربخشی آنها بوده است.

تلسکوپ فضایی جیمزوب


بزرگترین رصدخانه کیهانی که تابحال اختراع شده است در صدر فهرست این مجله قرار دارد. تلسکوپ فضایی "جیمز وب" که با اسامی "وب" یا "JWST" نیز شناخته می شود، یک رصدخانه فضایی با قابلیت بالا است که برای ایجاد یک تحول انقلابی در حوزه های ستاره شناسی، از شکل گیری ستاره ها و تکامل کهکشان ها و رصد نخستین کهکشان های جهان گرفته تا خاصیت های منظومه های سیاره ای طراحی شده است. آنچه در ابتدا به عنوان یک رصدخانه فضایی یک میلیارد دلاری در سال ۲۰۰۷ پیشنهاد شده بود، به پروژه ای ۱۰ میلیارد دلاری تبدیل شد که سرانجام روز شنبه ۲۵ دسامبر سال ۲۰۲۱ مصادف با ۴ دی ۱۴۰۰ به فضا رفت. طی ماه های گذشته نیز این تلسکوپ تصاویر دیدنی از هستی ثبت نمود. ساخت و توسعه تلسکوپ فضایی وب از سال ۱۹۹۶ شروع شد و در ابتدا قرار بود در سال ۲۰۰۷ به فضا پرتاب شود، اما کمبود بودجه، نیاز به بررسی و آزمایش بیشتر و تغییر در طراحی همگی موجب به تعویق افتادن ماموریت آن تا سال قبل شد در نهایت این تلسکوپ قدرتمند در تاریخ چهارم دی ماه سال ۱۴۰۰ به فضا پرتاب شد و بعد از گذشت یک ماه به مقصد خود در نقطه لاگرانژ ۲ در مدار خورشید و در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین مستقر شد. این تلسکوپ چندین ماه را صرف آماده سازی ابزار خود کرد و در نهایت نخستین تصاویر رسمی و تمام رنگی خودرا طی دو روز در تاریخ ۲۱ و ۲۲ تیر منتشر نمود.

ماهواره اینترنتی استارلینک


هدف پروژه اینترنت ماهواره ای استارلینک(Starlink) که زیر نظر شرکت اسپیس ایکس(SpaceX) متعلق به ایلان ماسک(Elon Musk) اداره می شود، رساندن اینترنت پر سرعت به خیلی از نقاط جهان به ویژه مناطقی است که تا قبل از این دسترسی به شبکه اینترنت در آنها ممکن نبوده است. ایلان ماسک سایر ماهواره های استارلینک خودرا بصورت گروهی و در تعداد بالا به مدار می فرستد و نخستین مجموعه ی ۶۰ عددی از ماهواره های استارلینک در ماه مه سال ۲۰۱۹ سوار بر موشک فالکون ۹ همین شرکت به مدار پرتاب شدند و در فاصله ی ۵۵۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفتند. این مدار به قدری پایین است که ماهواره ها زمانی که از کار بیفتند توسط کشش سطحی زمین به سمت جو کشیده می شوند و تبدیل به زباله فضایی نمی شوند. هم اکنون بیش از ۳۰۰۰ ماهواره استارلینک در مدار هستند که دسترسی به اینترنت را برای خیلی از مناطق جهان فراهم می کنند. ایلان ماسک هم اکنون هدف خودرا برای ارسال تنها ۴۰۰۰ ماهواره به مدار تغییر داده و می خواهد این منظومه ماهواره ای را بیش از این تعداد گسترش دهد. تا این لحظه مقرر است ۱۲ هزار ماهواره استارلینک به مدار پرتاب شود و این احتمال وجود دارد که تعداد ماهواره های ارسالی تا ۴۲ هزار عدد گسترش یابد. استارلینک بعد از تهاجم روسیه برای ارائه اینترنت در اوکراین فعال شد.

فوتبال را احساس کنید


شور و شوق دیدن فوتبال زنده تعجب آور است، اما برای میلیونها طرفدار با اختلال بینایی، تقریباً نا ممکن است که این رویداد را در زمان واقعی دنبال کنند. بدین سبب یک استارت آپ فناوری ایرلندی به نام Field of Vision دستگاهی شبیه تبلت ایجاد کرد که در بغل کاربران قرار می گیرد و به آنها اجازه می دهد تا حرکت توپ را با نوک انگشتان خود در زمین دنبال کنند. دوربین های ویژه ای که در اطراف زمین قرار گرفته اند، توپ را ردیابی می کنند و موقعیت دقیق آنرا به این دستگاه منتقل می کنند، که بطورمثال وقتی بازیکنان تکل های ادامه دار/ طولانی می زنند، می لرزد. این دستگاه مجهز به سیستم تفسیر صوتی نیز است. یک نمونه اولیه این دستگاه حالا با همکاری باشگاه فوتبال بوهمیان دوبلین درحال آزمایش است.

آموزش جراحان با یک پلتفرم


یکی از فناوری های بسیار محبوب این روزها "واقعیت مجازی" است که می تواند به هنگام آموزش هم بسیار مفید باشد. بطورمثال می توان از این فنآوری در آموزش به خلبانان، رانندگان و حتی جراحان استفاده نمود. استارتاپ "اوسو وی آر"(Osso VR)، یک نرم افزار طراحی کرد که برای پزشکان تجربه اتاق عمل مجازی را فراهم می آورد. بدین سان با بهره گیری از جراحی واقعیت مجازی می توانند به خوبی آموزش ببینند. در ماه سپتامبر، Osso به نخستین پلت فرم آموزشی جراحی تبدیل شد که می تواند دانش، دقت و کارایی جراحان را ارزیابی کند.

قوی ترین کشتی یدک کش برقی جهان


بنادر اوکلند در نیوزلند می خواهد تا سال ۲۰۴۰ کربن خنثی باشد و این کشتی یدک کش موسوم به "اسپارکی" به آنها کمک می نماید تا به هدف خود برسند. کربن خنثی (Carbonneutrality) به دستیابی به انتشار صفر خالص(net zero) دی اکسید کربن اشاره دارد. این هدف می تواند با ایجاد تعادل بین انتشار دی اکسید کربن با جبران آن(اغلب بوسیله جبران کربن) یا زدودن انتشار آن از طرف جامعه(انتقال به «اقتصاد بعد از کربن») صورت گیرد. نخستین کشتی یدک کش تمام الکتریک دنیا که توسط نیوزلندی ها در رأی گیری عمومی نام گذاری شده و توسط شرکت صنایع جنگ افزاری و کشتی سازی هلندی"Damen Shipyards" تولید شده است. این کشتی آبی و سبز دارای ۲۲۴۰ باتری است که مجموعاً ۲۷۸۴ کیلووات ساعت نیرو ارائه می دهند. اسپارکی می تواند تا ۷۰ متریک تن محموله را حمل کند که این میزان چیزی کمتر از میزان حمل قوی ترین کشتی یدک کش دیزلی است. این کشتی یدک کش جدید که در ماه ژوئن وارد بازار شد، سواری نرم تر و آرام تری را ارائه می دهد و در عین حال از انتشار سالانه ۴۶۵ تن کربن دی اکسید بوسیله اگزوز دیزل جلوگیری می کند.

ردیابی نشت متان با ماهواره متان ست


دی اکسید کربن رایج ترین گاز گلخانه ای است، اما متان که نزدیک به آنست بیش از ۲۵ برابر بیش از دی اکسید کربن در به دام انداختن گرما قوی تر است. ردیابی منبع دقیق انتشار گاز متان که بیشتر آنها ناشی از نشت تصادفی در طول تولید سوخت فسیلی است، چالش برانگیز است. تولید گازهای گلخانه ای مانند متان اغلب دستکم گرفته می شود اما با ماهواره هایی که دانشمندان در آینده پرتاب خواهند کرد می توان میزان دقیق این گازها را اندازه گیری نمود. اما ماهواره ای به نام "متان ست" که مقرر است در اوایل سال ۲۰۲۳ توسط صندوق دفاع از محیط زیست به مدار پرتاب شود، به ردیابی این مساله کمک خواهدنمود. مدتی پیش صندوق دفاع از محیط زیست آمریکا اعلام نمود ماهواره ای موسوم به "متان ست"(MethaneSAT) طراحی نموده است. وظیفه این ماهواره بررسی انتشار گاز متان است. این ماهواره ۹۰ میلیون دلاری، نخستین ماهواره ای است که ازطریق یک سازمان غیرانتفاعی مستقل به فضا پرتاب می شود، این ماهواره هر ۹۰ دقیقه دور زمین می چرخد و با بهره گیری از تصویربرداری مادون قرمز به شناسایی نواحی نشت متان می پردازد. سپس داده های مربوط به نقاط خاص را می توان به شرکتها گزارش کرد و اقدامات اصلاحی را انجام داد.

محدودیت سرعت دیجیتال


شهر گوتنبرگ سوئد، بتازگی با برنامه ای به نام "geofencing" درحال توسعه یک مرز جدید برای خیابان های امن تر است. مقامات این کشور اخیراً با شرکت ولوو برای ایجاد محیط های مجازی که بصورت دیجیتال اتوبوس های عمومی را کنترل می کند، همکاری کرده است. برای مثال در مناطق اطراف مدارس، اتوبوس ها بطور خودکار سرعت خودرا کم می کنند و در مناطق لزوم نبود آلایندگی که کیفیت هوا به شدت کنترل می شود، اتوبوس های هیبریدی بطور خودکار برای کاهش انتشار کربن از نیروی الکتریکی استفاده می نمایند.

بازرسی وسایل نقلیه به کمک هوش مصنوعی


آژانس های اجاره خودرو و نمایندگی های خودرو بطور سنتی وسایل نقلیه را برای لطمه دیدگی با دست بازرسی می کنند که این پروسه ذهنی و زمان بر است اما سیستم Ravin از هوش مصنوعی برای حذف هرگونه حدس و گمان استفاده می نماید. این اپلیکیشن با دوربین های مداربسته و گوشیهای هوشمند کار می کند تا حتی کوچکترین لطمه دیدگی خودرو را شناسایی کند و گزارش کاملی از وضعیت خودرو همچون شدت لطمه و تخمین تعمیرات را بوجود آورد. فناوری منحصربه فرد Ravin از اسکن های ۳۶۰ درجه ای از بیش از دو میلیارد تصویر از خودرو تولید شده است. این نرم افزار هم اکنون توسط ارائه دهندگان خودرو، بیمه و اجاره خودرو در ایالات متحده و اروپا همچون تویوتا استفاده می شود.

امواج فراصوت در یک برچسب


"ژوآنه ژائو"(Xuanhe Zhao) استاد مهندسی ام آی تی می گوید: تصویربرداری پزشکی در حقیقت فقط یک تشخیص فوری است. در مقابل، جمع آوری مداوم داده های فراصوت می تواند به نظارت تدریجی ریه های یک بیمار مبتلا به کووید کمک نماید. در ماه ژوئیه، ژائو و تیمی از پژوهشگران یک برچسب فراصوت قابل استفاده مجدد با اندازه یک تمبر را معرفی کردند که تا ۴۸ ساعت به بدن کاربر می چسبد. این دستگاه بجای تکیه بر حلقه های رسانا که بطور سنتی مستقیماً روی پوست مالیده می شود، دارای یک نوآوری و لایه ای محصور از هیدروژل در مواد است. برخلاف ابزارهای پوشیدنی کش دار موجود، که گاهی اوقات تصاویر تحریف شده تولید می کنند، آرایه مبدل سفت این دستگاه جدید می تواند ویدیویی با وضوح بالا از اندام های داخلی مانند قلب و ریه ها را در یک دوره دو روزه ضبط کند.

بزرگترین موشک تاریخ


تا قبل از این، قدرتمندترین موشک تاریخ، سترن ۵(Saturn V) بود که در هنگام روشن شدن موتورهایش، نیروی رانش حیرت آور ۷.۵ میلیون پوند(۳.۴ میلیون کیلوگرم) را ایجاد می کرد. اما عملکرد سیستم پرتاب فضایی جدید ناسا(SLS) متفاوت می باشد. این پیشران که حدود ۸.۸ میلیون پوند نیروی رانش دارد، قدرتمندتر از موشک سترن ۵(Saturn V) است که فضانوردان را در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۷۰ به سمت ماه فرستاد. ناسا در روز چهارشنبه ۱۶ نوامبر، کپسول اوریون را در ماموریت بدون سرنشین آرتمیس۱ بر فراز "سامانه پرتاب فضایی"(SLS) که حالا قوی ترین موشک جهان است، پرتاب کرد. اوریون یک سفر ۲۵ روزه به ماه خواهد داشت و در ۱۱ دسامبر به زمین باز خواهد گشت. ناسا از این ماموریت به عنوان یک پرواز آزمایشی برای برنامه آرتمیس خود استفاده می نماید تا ببیند آیا سامانه پرتاب فضایی و اوریون برای بردن فضانوردان به ماه آماده هستند یا خیر.

فعالیت بصورت مجازی


در اوایل همه گیری کرونا، زمانی که آمریکایی های مسن تر از نظر فیزیکی منزوی شدند، "کایل رند"، مدیرعامل و یکی از بنیان گذاران شرکت Rendever متوجه شد که واقعیت مجازی می تواند به آنها کمک نماید. در سال ۲۰۲۲، تیم رند RendeverFit را راه اندازی نمود. RendeverFit یک پلت فرم واقعیت مجازی است که لذت تجریه سه فعالیت را به این افراد ارائه می دهد: پارو زدن، دوچرخه سواری و نقاشی. در این روش سالمندان هدست را می گذارند، کنترل را در دست دارند و پیشرفت یکدیگر را در تابلوی امتیازات تماشا می کنند.

میکروسکوپ گوشی هوشمند


این میکروسکوپ به اندازه نوک انگشت که نیم گرم(۰.۰۲ اونس) وزن دارد و به آسانی با یک پد مکش نانو به هر لنز دوربین گوشی هوشمند متصل می شود، قادر می باشد اجسام کوچک را تا ۲۰۰ برابر بزرگ کند. بگفته شرکت QingYing E&T مستقر در شانگهای، این میکروسکوپ برای اجسام "ریز بزرگ"(large micro) مانند حشرات یا چرخ دنده های داخل ساعت ایده آل است. علاقه مندان به عکاسی و کودکانی که وارد کلاس های علم می شوند می توانند با کسری کوچک از هزینه میکروسکوپ سنتی از نگاهی دقیق تر به جهان لذت ببرند.

آموزش پزشکی ایمن تر


پروسه آموزش به دانشجویان پزشکی می تواند گران و زمان بر باشد و در دوران کووید-۱۹، پرخطر نیز بوده است. اپلیکیشن جدید HoloScenarios که در ماه ژوئن انتشار یافت، به دانشجویانی که از هدست واقعیت ترکیبی استفاده می نمایند، اجازه می دهد تا با بیماران هولوگرافیکی که دارای بیماریهای تنفسی مشترک همچون آسم، آنافیلاکسی و ذات الریه هستند، تعامل داشته باشند و به نحوه واکنش آنها به درمان ها نظارت کنند. دکتر آرون گوپتا، مشاور بیمارستان های دانشگاه کمبریج می گوید این برنامه با اجازه دادن به دانشجویان برای تمرین ازراه دور، دسترسی به آموزش را بیشتر می کند.
منبع:

1401/09/11
13:44:03
5.0 / 5
436
تگهای خبر: اینترنت , باتری , برقی , تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار