تعمیرگاه ستفیکس
براساس آخرین آمار منتشر شد؛

سهم بازار داخل و صادرات محصولات نانو

سهم بازار داخل و صادرات محصولات نانو

به گزارش تعمیرکار، سهم بازار داخل و صادرات محصولات نانو در دو سال گذشته رشد داشته که این میزان در چارچوب نمودارهایی مشخص شده اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از مهر، هم اکنون فناوری نانو با ورود به عرصه های عمومی تر و تولید محصولات کاربردی برای اقشار مختلف جامعه به تمامی گرایش های علمی راه یافته است. به واسطه این تکنولوژی محصولات زیادی ساخته شده که سهم زیادی از بازار داخل و صادرات را به خود مختص کرده است. ستاد توسعه فناوری نانو با احصا اطلاعات درمورد این تکنولوژی، درصدد است سهم بازار داخل محصولات نانو، میزان صادرات و استقبال سایر کشورها از این محصولات را علاوه بر تعداد نانومحصولات و صنایع کاربردی مشخص نماید. بر مبنای اخرین امار، هم اکنون بیش از هزار و ۲۰۰ محصول نانویی توسط ۳۲۵ شرکت دانش بنیان فعال در عرصه نانو و مبتنی بر تحقیق و توسعه تولید و روانه بازار می شوند. این شرکتها توانسته اند در سال ۱۴۰۰، ۱۸۷.۹۶۳ میلیاردریال فروش داشته باشند. رشد تولید محصولات نانو طی این سال ها علاوه بر مصرف در داخل کشور منجر به صادرات به ۴۵ کشور دنیا هم شده است. سهم حوزه های صنعتی مختلف از بازار فروش محصولات نانو کشور در سال ۱۳۹۹ مشخص شده است. بر مبنای نمودار، ساخت و ساز، نفت و گاز و خودرو ۳ حوزه صنعتی بودند که بیشترین کاربرد نانو را داشته اند. به علت نفوذ بیشتر فناوری نانو در قسمت ساخت و ساز بیشترین سهم نانو را به خود اختصاص داده که بخش عمده آن در ارتباط با حوزه پوشش های نانو است.
سهم حوزه های صنعتی در استفاده از فناوری نانو


تاکنون محصولات نانو ساخت ایران به ۴۹ کشور از ۵ قاره جهان صادر گردیده است. گسترش برنامه های صادراتی محصولات نانو در سالهای اخیر و ایجاد پایگاه های صادراتی نانو در کشورهای چین، هند، اندونزی، سوریه، ترکیه و عراق بستر ورود کالا، تجهیزات و خدمات فناوری نانو ایران به بازارهای جهانی را فراهم نموده است.
کشورهای مخاطب محصولات نانوی ایرانی در دنیا

همچنین بر مبنای اطلاعات استخراج شده، کل بازار نانو در سال ۹۹، برابر با ۱۱۵ میلیاردریال بوده که سهم بازار داخلی بیشتر از ۱۰۶ میلیاردریال ارزیابی شده است.
سهم بازار داخل و همینطور صادرات ایران در حوزه فناوری نانو


افزایش محصولات نانو ساخت ایران و توسعه بازار نانو
هم اکنون ۱۲۶۶ محصول نانو در بیش از ۱۸ حوزه صنعتی برپایه فناوری های داخلی تولید و روانه بازار می شود. روند روبه رشد محصولات نانومقیاس در نمودار زیر آمده است.
نمودار رشد محصولات نانو


در سال ۱۴۰۰، رقم کلی فروش محصولات نانو ساخت ایران قریب به ۱۸۷.۹۶۳ میلیارد ریال بوده است. در نمودار زیر روند حجم بازار نانو ساخت ایران در فاصله سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ نشان داده شده است.
نمودار حجم بازار نانو طی ۸ سال اخیر


سهم بازار داخل و همینطور صادرات ایران در حوزه فناوری نانو در سال ۱۴۰۰ هم برآوردشده که بیشتر از ۱۸۷ میلیاردریال بوده و ۹۲ درصد آن در ارتباط با بازار داخل است.
سهم بازار داخل و همینطور صادرات ایران
سهم حوزه های صنعتی مختلف از بازار فروش محصولات نانو کشور در سال ۱۴۰۰ هم در چارچوب نموداری مشخص شده است. صنعت ساخت وساز به علت نفوذ بیشتر فناوری نانو در این بخش بیشترین سهم را دارد که بخش عمده آن در ارتباط با حوزه پوشش های نانو است.
سهم حوزه های صنعتی حوزه نانو در سال ۱۴۰۰
اطلاعات استخراج شده درمورد سهم بازار نانو، میزان صادرات و کاربرد آن در صنایع مختلف طی سالهای اخیر در چارچوب نمودار نشان داده شد. اما این اطلاعات در ارتباط با سال ۱۴۰۱ در انتهای سال مشخص خواهد شد.

1401/09/07
14:03:24
5.0 / 5
291
تگهای خبر: تكنولوژی , خدمات , خودرو , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار