تعمیرگاه ستفیکس

تغییر تنظیمات رصدی جیمز وب برای پیشگیری از برخورد ریزشهاب سنگ ها

تغییر تنظیمات رصدی جیمز وب برای پیشگیری از برخورد ریزشهاب سنگ ها

به گزارش تعمیرکار، جدید ترین تلسکوپ فضایی ناسا بعد از تجربه کردن چند برخورد، راهبرد رصدی خویش را برای پیشگیری از برخورد آینه اش با سنگ های فضایی کوچک تغییر می دهد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، "تلسکوپ فضایی جیمز وب" (JWST) هنوز سالگرد پرتاب خویش را جشن نگرفته که در ماه های گذشته، ۱۴ ریزشهاب سنگ به اندازه غبار به آینه طلایی آن برخورد کرده اند. آینه هایی که ۶.۵ متر هستند. تصاویر این تلسکوپ همچنان خیره کننده هستند اما پرسنل این مأموریت تصمیم گرفته اند که عملیات رصدی تلسکوپ را تنظیم کنند تا از برخورد مستقیم اجتناب شود.
"لی فاینبرگ" (Lee Feinberg)، مدیر عنصر نوری تلسکوپ جیمز وب در "مرکز پروازهای فضایی گادرد" (GSFC) ناسا اظهار داشت: ریزشهاب سنگ هایی که به صورت رودررو به آینه برخورد می کنند، تا دو برابر سرعت نسبی و تا چهار برابر انرژی جنبشی دارند. بنابراین، اجتناب از آن در صورت امکان، به افزایش عملکرد اپتیکی تلسکوپ برای چندین دهه کمک می نماید.
متخصصان برنامه ریزی تلسکوپ فضایی جیمز وب می دانستند که باید انتظار برخورد با ریزشهاب سنگ ها را داشته باشند. بدین ترتیب، تلسکوپ برای مقاومت کردن در مقابل انواع حملاتی که دانشمندان پیشبینی می کردند، طراحی شد. با این حال، بعد از یک برخورد در اواخر ماه مه که خسارات بیشتری را نسبت به مدلهای پیشبینی شده بر جای گذاشت، پرسنل این مأموریت آغاز به بررسی راه هایی برای کاهش اثرات برخورد کردند.
جیمز وب به صورت غیرمعمولی صدمه پذیر است چونکه آینه آن وسیع است و مستقیما در معرض فضا قرار دارد. آینه "تلسکوپ فضایی هابل" (HST) کوچکتر است و با یک پوشش محافظ محافظت می شود اما در مورد جیمز وب، کوچک کردن آینه یا قرار دادن پوشش محافظتی روی آن می توانست قدرت تلسکوپ را کم کند.


گروهی از کارشناسان که برای تحلیل و بررسی تأثیر برخورد ماه مه گرد هم آمدند، به این نتیجه رسیدند که این رویداد یک شکست ناشی از بدشانسی بود چونکه یک ریزشهاب سنگ با انرژی که به صورت غیرمعمولی بالا بود، به صورت اتفاقی به ناحیه صدمه پذیرتری از آینه برخورد کرد. دانشمندان به این نتیجه رسیدند که ارزش دارد که برای کاهش بیشتر احتمال یک برخورد دیگر به سطح وسیع جمع آوری کننده نور، تنظیمات رصدی جیمز وب را تغییر دهند.
جیمز وب درحال چرخش به دور نقطه ای است که دانشمندان آنرا "نقطه لاگرانژ" (Lagrange point) می نامند. نقطه خاص لاگرانژ جیمز وب، در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین و در مقابل خورشید قرار دارد.
فضاپیماهای دیگری قبلا در این نقطه مستقر شدند و به دانشمندان کمک کردند تا مدل سازی کنند که تلسکوپ امکان دارد با چه تعداد ریزشهاب سنگ مواجه شود. دانشمندان بعد از تحلیل و بررسی برخورد ماه مه، مناطق اجتناب از ریزشهاب سنگ را در راه تلسکوپ در فضا شناسایی نمودند.
از تابستان آینده که جیمز وب دومین سال عملیات علمی خویش را آغاز می کند، هدف آن پیشگیری از قرار دادن آینه خود به سمت این مناطق هنگام رصد کردن خواهد بود. در عوض، پرسنل جیمز وب این مشاهدات را برای زمان متفاوتی از سال برنامه ریزی می کنند؛ یعنی زمانی که تهدید ریزشهاب سنگ کمتر باشد. مقامات ناسا خاطرنشان کردند که این تغییر جلوی علم را نمی گیرد اما برنامه ریزی تلسکوپ را پیچیده تر می کند. بدین ترتیب، مشاهدات حساس به زمان، همچون مشاهده اجرام در منظومه شمسی، هنوز هم می توانند در مناطق اجتناب از ریزشهاب سنگ انجام شوند.1401/08/28
10:50:44
5.0 / 5
138
تگهای خبر: تنظیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
SetFix تعمیرکار