تعمیرگاه ستفیکس

ساخت تجهیزات الکترونیکی با بهره گیری از قارچ!

ساخت تجهیزات الکترونیکی با بهره گیری از قارچ!

تعمیرکار: دانشمندان اتریشی در پژوهش جدیدی نشان داده اند که تجهیزات الکترونیکی آینده را می توان از قارچ ها ساخت تا زیست تخریب پذیر و قابل بازیافت باشند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، قارچ به عنوان یک جایگزین سازگار با محیط زیست برای چرم و فوم متراکم معرفی شده است. یک پژوهش جدید نشان میدهد که شاید بتوان از قارچ در دستگاه های الکترونیکی زیست تخریب پذیر نیز بهره برد.
"مارتین کالتنبرونر"(Martin Kaltenbrunner)، "دوریس دانینگر"(Doris Danninger) و "رولاند پراکنر" (Roland Pruckner)، دانشمندان "دانشگاه یوهانس کپلر لینز"(JKU) اتریش، این کاربرد جدید قارچ را کم و بیش بطور تصادفی کشف کردند.
آنها هنگام بررسی استفاده از قارچ در کاربردهایی مانند عایق ساختمانی، دریافتند که "قارچ ریشی"(reishi mushroom) با نام علمی "Ganoderma lucidum" دارای پوسته بیرونی بسیار سفتی است که از بافت نرم زیرین در مقابل عوامل بیماری زا و انواع دیگر قارچ ها محافظت می کند.
بررسی ها نشان داد که پوسته را می توان به آسانی برداشت و خشک کرد تا ماده ای قوی، انعطاف پذیر و مقاوم در مقابل حرارت تشکیل گردد که می تواند تا دمای ۲۵۰ درجه سلسیوس را تحمل کند. پژوهشگران گفتند که وقتی این ماده در محیط مناسب بماند، بطور کامل تجزیه می شود. آنها با در نظر گرفتن این خاصیت ها امیدوارند که این ماده موسوم به میسلیوترونیک"(MycelioTronic) روزی بتواند به عنوان بستری برای بردهای مدار چاپی در دستگاه های الکترونیکی انعطاف پذیر عمل کند.
زمینه های موجود در چنین بردهایی هم اکنون از پلیمرهایی ساخته می شوند که به سختی قابل جدا شدن از سایر اجزا هستند. در نتیجه، بازیافت پلیمرها و سایر اجزا دشوار است. در مقابل، هنگامی که بستر مبتنی بر قارچ تجزیه زیستی شود، سایر اجزای غیرقابل تجزیه را نیز بسادگی می توان برداشت و بازیافت کرد.
این ماده را می توان در ایمپلنت های پزشکی نیز مورد استفاده قرار داد که به شکلی طراحی شده اند تا بمحض مورد نیاز نبودن، بطور بی ضرر در بدن حل شوند.
پژوهشگران قبلا در یک تمرین اثبات مفهوم، حسگرهایی ساخته اند که در آنها، تراشه های الکترونیکی معمولی روی یک بستر میسلیوترونیک لحیم شده اند. آنها هم اکنون بدنبال استفاده از این ماده در اجزای دیگر، با هدف نهایی تولید یک برد مدار کاملا زیست تخریب پذیر هستند.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.1401/08/25
08:13:58
5.0 / 5
392
تگهای خبر: الكترونیك , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار