تعمیرگاه ستفیکس

ابداع واکسن سرطان با استفاده از سلول های زامبی!

ابداع واکسن سرطان با استفاده از سلول های زامبی!

به گزارش تعمیرکار، سلول های معروف به سلول های ˮزامبیˮ، راه جدیدی برای ابداع واکسن سرطان در نظر گرفته می شوند و هم اکنون، نتایج امیدوارکننده ای را در آزمایش روی موش ها نشان داده اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان "موسسه پژوهش زیست پزشکی"(IRB) در اسپانیا، اثر یک واکسن جدید سرطان را نشان داده اند که تزریق سلول های خفته تومور را برای تحریک سیستم ایمنی و کمک به پیشگیری از آغاز سرطان شامل می شود.
واکسن سرطان می تواند چیزی شبیه به جام مقدس برای پزشکی مدرن باشد و جای تعجب نیست که پژوهش های بسیاری برای رسیدن به این هدف انجام شده اند. بعضی از روش ها می توانند درمانی باشند و با سرطانی که هم اکنون در بدن بیمار وجود دارد، مبارزه کنند. این در شرایطی است که برخی دیگر می توانند پیشگیرانه باشند و در وهله اول برای کاهش خطر مبتلا شدن به سرطان طراحی شوند. در هر صورت، این واکسن ها با تحریک سیستم ایمنی برای تشخیص دادن سرطان کار می کنند.
دانشمندان مؤسسه پژوهش زیست پزشکی، نوع جدیدی از واکسن سرطان را عرضه کرده اند. نسخه های پیشین برای تحریک واکنش ایمنی با استفاده از سلول های تومور مرده طراحی شده اند اما در این پژوهش جدید، دانشمندان با استفاده از سلول های سرطانی در حالت خفته معروف به پیری، موفقیت بیشتری کسب کردند.
وقتی سلول ها به مرحله پیری می رسند و صدمه های DNA انباشته می شوند، در نهایت به نقطه ای می رسند که دیگر تقسیم نمی شوند اما به جای مردن، خاموش می مانند. این سلول های به اصطلاح پیر یا "زامبی"، در بسیاری از علائم پیری نقش دارند اما به نظر می آید که مکانیسم محافظتی در مقابل سرطان باشند که اساسا تقسیم سلولی کنترل نشده است.
بنابراین، پژوهشگران در این پروژه جدید بررسی کردند که آیا میتوان از سلول های پیر تومور به جای سلول های مرده برای تحریک واکنش ایمنی بهره برد یا خیر. در هر حال، آنها هنوز همان نشانگرهایی را دارند که سلول های ایمنی جستجو می کنند اما خطر رشد و تقسیم را شامل نمی شوند.


پژوهشگران، موش های سالم را با سلول های پیر تومور واکسینه کردند. سپس یک هفته بعد، ملانومای زنده یا سلول های سرطان پانکراس را به آنها تزریق کردند. تعداد موش هایی که به تومور مبتلا شدند، در گروهی که سلول های تومور پیر را دریافت کرده بودند، در مقایسه با گروههای کنترل شده به صورت قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرد.
این گروه پژوهشی، واکسن های سلول پیر را به موش هایی که قبلا به تومور مبتلا شده بودند، تزریق کردند و در آنجا هم پیشرفت هایی داشتند که البته به اندازه درمان پیشگیرانه نبود.
بررسی دقیق تر نشان داد که سلول های پیر برای تحریک سلول های ایمنی مهم شامل سلول های دندریتیک و سلول های "CD8 T" در مقابل سرطان، بسیار کارآمد هستند.
"اینس مارین"(Inés Marín)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما نتیجه می گیرد که القای پیری در سلول های تومور، تشخیص این سلول ها به وسیله سیستم ایمنی را بهبود می بخشد و همچنین، شدت واکنشی را که ایجاد می کنند، بالا می برد. بنابراین، یافته های ما بسیار مثبت هستند.
لازم به ذکر است که نتایج به دست آمده در مدلهای حیوانی همیشه قابل انتقال به انسان نیستند. بنابراین، هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن باقی مانده اند. این گروه پژوهشی هم اکنون درحال بررسی این پرسش هستند که واکسن سلول پیر تا چه اندازه می تواند در ترکیب با روش های ایمنی درمانی کار کند.
این پژوهش، در مجله "Cancer Discovery" به چاپ رسید.
منبع:

1401/08/15
09:54:59
5.0 / 5
224
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار