تعمیرگاه ستفیکس

بقایای موشک چینی بر فراز اقیانوس آرام وارد جو زمین شد

بقایای موشک چینی بر فراز اقیانوس آرام وارد جو زمین شد

تعمیرکار: موشک چینی بعد از چند روز سرگردانی در فضا، به اقیانوس آرام سقوط کرد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از واشنگتن پست، به گفته فرماندهی فضایی ایالات متحده آمریکا، این موشک درست بعد از ساعت ۶ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۳: ۳۰ به وقت تهران) بر فراز اقیانوس آرام وارد جو زمین شد. تا به این لحظه هیچ تلفات یا خساراتی گزارش نشده است.
زباله فضایی ذکر شده، بخش هسته ۲۳ تنی موشک لانگ مارچ ۵ بی (Long March ۵B) است که در روز دوشنبه (۳۱ اکتبر/ ۹ آبان) سومین و آخرین ماژول ایستگاه فضایی تیانگونگ (Tiangong) چین را به مدار زمین برد و کشش جوی از آن زمان درحال پایین کشیدن بدنه موشک به سمت زمین بوده است.
بازگشت این موشک به زمین انتقاداتی را از طرف سایر کشورها بر سر رویه چین در بازگرداندن کنترل نشده بقایای موشک هایش به زمین، به همراه داشت. در حالیکه احتمال این که یک نفر توسط زباله های فضایی مورد به هدف خوردن قرار بگیرد کم است اما چندین مسیری که این موشک احتمالا می توانست از آنها عبور کند مناطق پرجمعیت زمین بوده اند.
این یک مشخصه نامطلوب از موشک های لانگ مارچ ۵ بی است. سایر موشک های مداری بگونه ای طراحی شده اند که مراحل اولیه آنها اندکی بعد از بلند شدن در اقیانوس یا روی زمینهای خالی از سکنه سقوط می کنند در حالیکه موشک فالکون ۹ و فالکون هوی اسپیس ایکس جهت استفاده مجدد در آینده به صورت یکپارچه فرود می آید. اما مرحله اصلی این موشک چینی به مدار می رسد و راهی برای فرود و بازگشت به زمین ندارد، ازاین رو به کشش جوی اجازه می دهد تا آنرا به صورت کنترل نشده به زمین بازگرداند.
بااینکه بخش عمده ای از بدنه این موشک هنگام ورود به جو می سوزد اما بعضی از قطعات محکم تر آن تا سطح زمین جان سالم به در می برند و خطری برای مردم و زیرساخت ها خواهند بود.
بیل نلسون، مدیر ناسا در اطلاعیه ای که اندکی پیش از سقوط موشک لانگ مارچ ۵ بی در ماه مه انتشار یافت، نوشت: کشورهای پرتاب کننده فضاپیما باید خطر ورود مجدد موشک های فضایی را برای افراد و زیرساخت های روی زمین به حداقل برسانند.
وی ادامه داد: واضح است که چین در رعایت استانداردهای مسئولانه در مورد زباله های فضایی خود کوتاهی می کند. خیلی مهم است که چین و همه کشورهای دارای فناوری فضایی و نهادهای تجاری، مسئولانه و شفاف در فضا عمل کنند تا ایمنی، ثبات، امنیت و پایداری بلندمدت فعالیتهای فضایی ماورای جو تضمین شود.
منبع:

1401/08/14
13:59:44
5.0 / 5
191
تگهای خبر: استاندارد , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
SetFix تعمیرکار