تعمیرگاه ستفیکس
در یك پژوهش بررسی شد؛

اثر نیکوتین سیگار بر کاهش تولید استروژن در زنان

اثر نیکوتین سیگار بر کاهش تولید استروژن در زنان

تعمیرکار: بررسی جدید پژوهشگران سوئدی حاکی از این است که نیکوتین سیگار می تواند تولید استروژن را در زنان کم کند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اکونومیک تایمز، یک دوز نیکوتین، معادل آن مقداری که در یک سیگار یافت می شود، تولید استروژن را در مغز زنان می بندد. این امر ممکنست چندین تفاوت رفتاری را در زنان سیگاری توضیح دهد؛ همچون این که چرا آنها نسبت به مردان، مقاومت بیشتری برای ترک سیگار دارند.
"اریکا کوماسکو"(Erika Comasco)، پژوهشگر "دانشگاه اوپسالا"(Uppsala University) در سوئد و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: برای اولین بار می توانیم ببینیم که نیکوتین، مکانیسم تولید استروژن را در مغز زنان متوقف می کند. ما متعجب شدیم که دیدیم این اثر حتی با یک دوز نیکوتین، معادل فقط یک سیگار نیز قابل مشاهده می باشد. این مساله نشان میدهد که اثرات سیگار بر مغز یک زن چقدر قوی هستند. این یک اثر تازه کشف شده است و پژوهش هنوز در مراحل مقدماتی قرار دارد. ما هنوز مطمئن نیستیم که نتایج رفتاری یا شناختی چیست اما متوجه شده ایم که سیستم مغزی لطمه دیده، هدفی برای داروهای اعتیادآور مانند نیکوتین است.
این اثر در تالاموس که قسمتی از "دستگاه لیمبیک"(Limbic system) در مغز است، نشان داده شده است. این سیستم در واکنش های رفتاری و احساسی نقش دارد.


پژوهشگران دانشگاه اوپسالا با گروهی از داوطلبان شامل ۱۰ زن سالم کار کردند. یک دوز نیکوتین تجاری در دسترس، به داخل بینی زنان وارد شد و هم زمان یک ردیاب رادیواکتیو به مولکولی که به آنزیم "آروماتاز"(Aromatase) متصل می شود، تزریق شد. آروماتاز، آنزیمی است که مسئولیت تولید استروژن را بر عهده دارد. اسکن مغزی ام آرآی و پت اسکن، به پژوهشگران امکان داد که هم مقدار آروماتاز و هم محل قرارگیری آن در مغز را ارزیابی کنند. پژوهشگران دریافتند که یک دوز واحد، میزان آروماتاز را در مغز می کاهد.
مدتی است که مشخص شده زنان و مردان، واکنش متفاوتی را به نیکوتین نشان می دهند. زنان نسبت به درمان جایگزین نیکوتین، مقاوم تر هستند و نسبت به مردان، بیشتر مستعد بازگشتن به مصرف سیگار هنگام کوشش برای ترک آن هستند. در هر حال، مبنای بیولوژیکی این تفاوت ها درک نشده است. این نخستین بارست که این اثر بازدارنده بر تولید آروماتاز در انسان نشان داده شده اما تأثیر آن بر مردان هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.
کوماسکو افزود: این کشف، ما را به این باور می رساند که اثر نیکوتین بر تولید استروژن نه فقط تأثیر قابل توجهی بر مغز، بلکه شاید بر عملکرد سایر اندام ها مانند سیستم تولید مثل نیز دارد. ما هنوز این را نمی دانیم. تفاوت های قابل توجهی در نحوه واکنش مردان و زنان نسبت به سیگار کشیدن وجود دارد. بنظر می رسد که زنان نسبت به درمان جایگزین نیکوتین مقاوم تر هستند، بازگشت بیشتری را تجربه می کنند، لطمه پذیری بیشتری را نشان می دهند و بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به بیماریهای اولیه در رابطه با سیگار، مانند سرطان ریه و حملات قلبی هستند. حالا باید درک نماییم که آیا این عملکرد نیکوتین روی سیستم هورمونی، در هر یک از این واکنش ها دخیل است یا خیر.
وی ادامه داد: این یک گروه نسبتا کوچک از زنان است. ما برای تأیید این یافته ها، به نمونه بزرگتری نیاز داریم. پیام این است که نیکوتین، اثرات مختلفی بر مغز دارد؛ همچون بر تولید هورمون های جنسی مانند استروژن تاثیر می گذارد.
پروفسور "ویم ون دن برینک"(Wim van den Brink)، استاد روانپزشکی و اعتیاد "مرکز پزشکی آکادمیک"(Academic Medical Center) در "دانشگاه آمستردام" (University of Amsterdam) که در این پژوهش دخیل نبود، اظهار داشت: این در حقیقت، اولین یافته مهم می باشد. سیگار اثرات نامطلوب زیادی بر مردان و زنان دارد اما این اثر ویژه نیکوتین بر کاهش تولید استروژن در زنان قبلا شناخته نشده بود. اعتیاد به دخانیات، یک اختلال پیچیده با عوامل مؤثر بسیاری است. بعید است که این اثر ویژه نیکوتین روی تالاموس و تولید استروژن، همه تفاوت های مشاهده شده در رشد، درمان و نتایج به دست آمده از مردان و زنان سیگاری را توضیح دهد. این پژوهش هنوز از کاهش تولید استروژن ناشی از نیکوتین تا کاهش خطر اعتیاد به نیکوتین، اثرات منفی درمان و عود بیماری در زنان سیگاری فاصله دارد و مستلزم بررسی بیشتر است.
این پژوهش، در "نشست کالج نوروسیکوفارماکولوژی اروپا"(ECNP Congress) در وین ارائه می شود.
منبع:

1401/07/26
10:58:44
5.0 / 5
432
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار