تعمیرگاه ستفیکس

ترسیم نقشه سه بعدی ساختار دی ان ای در شبکیه چشم

ترسیم نقشه سه بعدی ساختار دی ان ای در شبکیه چشم

تعمیرکار: تعمیرکار: ساختار دی ان ای در سلول های شبکیه چشم انسان با ترسیم یک نقشه سه بُعدی آشکار شد.به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، سلول های شبکیه چشم انسان بالغ، نورون های حسی بسیار تخصصی هستند. از آنجاییکه این سلول ها تقسیم نمی شوند، انتخابهای پایداری جهت بررسی نقش ساختار سه بُعدی کروماتین ها در بیان اطلاعات ژنتیکی هستند.

رشته های طولانی دی ان ای (DNA) توسط الیاف کروماتین به دور پروتئین های هیستون پیچیده می شوند و به صورت مداوم به صورت حلقه ای درمی آیند تا ساختارهای بسیار فشرده ایجاد کنند. همه این حلقه ها، نقاط تماس گوناگونی ایجاد می کنند که در آنها توالی های ژنتیکی که پروتئین ها را کد می کنند، با توالی های تنظیم کننده ژن، مانند عامل های رونویسی ارتباط برقرار می کنند.

این توالی های غیرکدکننده مدت هاست که بعنوان "دی ان ای ناخواسته" نامیده می شوند. این فرآیندهای خاص که توسط آنها، عناصر تنظیم کننده غیرکدکننده کنترل را به دست می گیرند، حتی زمانی که محل قرارگیری روی یک رشته دی ان ای از ژن هایی که به تنظیم آنها می پردازند فاصله داشته باشد، توسط پژوهش های جدید مشخص شده اند و نشان می دهند که چگونه و چه زمانی این توالی ها بر روی ژن هایی که رونویسی می شوند، تاثیر می گذارند.

پژوهشگران موسسه ملی چشم آمریکا با استفاده از توالی یابی عمیق Hi-C که ابزاری برای مطالعه ساختار سه بُعدی ژنوم است، نقشه ای با وضوح بالا ایجاد کردند که شامل ۷۰۴ میلیون نقطه تماس در کروماتین سلولی شبکیه بود. آنها ساختار کروماتین سلولی شبکیه انسان را ترسیم کردند. این شبکه جامع ژن، چگونگی تنظیم ژن ها و نحوه عملکرد شبکیه چشم در شرایط غیر معمول و معمول چشم را نمایش می دهد.

آناند سواروپ (Anand Swaroop) پژوهشگر اصلی این مطالعه می گوید: این نخستین یکپارچه سازی دقیق از توپولوژی ژنوم تنظیم کننده شبکیه با گونه های ژنتیکی در رابطه با دژنراسیون ماکولا (AMD) و گلوکوم است که دو عامل اصلی از دست رفتن بینایی در بیماران است.

این نقشه جدید شامل ۷۰۴ میلیون نقطه تماس در داخل کروماتین سلولی شبکیه است. نقشه ها با استفاده از نمونه های شبکیه چهار فرد اهداکننده که جان خویش را از دست داده بودند، ساخته شد. پژوهشگران، الگوهای در ژن های شبکیه یافتند که نشان داده است چگونه ساختار سه بُعدی کروماتین نقش حیاتی در تنظیم خاص ژن های این بافت دارد.

سواروپ می گوید: داشتن چنین تصویری با وضوح بالا از ساختار ژنومی به عرضه بینش هایی در مورد نحوه کنترل ژنتیکی عملکردهای خاص در بافت کمک می نماید.

ترسیم نقشه یکپارچه ژنوم همینطور به ارزیابی ژن های در رابطه با سایر بیماری های مشترک در رابطه با شبکیه کمک می نماید.

1401/07/18
11:56:27
5.0 / 5
207
تگهای خبر: تنظیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار