تعمیرگاه ستفیکس
برای مقابله با تغییرات آب و هوایی؛

دی اكسید كربن هوا با یك دستگاه جدید جذب می گردد

دی اكسید كربن هوا با یك دستگاه جدید جذب می گردد

تعمیركار: یكی از مهم ترین چالش های موجود برای مقابله با تغییرات آب و هوایی، یافتن راهی برای جذب دی اكسیدكربن در كره زمین و خارج كردن آن از هواست و اخیرا روشی خاص برای این كار ابداع شده است.به گزارش تعمیركار به نقل از نیواطلس، یك شركت سوئیسی به نام كلایم وركس پس از یك سال تحقیق و بررسی موفق به ابداع روشی منحصر به فرد شده كه با استفاده از آن می توان دی اكسید كربن متصاعدشده در بعضی از بزرگترین كارخانه ها و نیروگاه های تولید برق و انرژی جهان را جمع آوری كرد.
تا به حال از روش های مختلفی برای جذب دی اكسیدكربن استفاده شده كه بعضی از آنها سنتی تر بوده و در قالب كاشت درخت های فراوان انجام شده و برخی دیگر مستلزم استفاده از روش ها و مواد شیمیایی خاصی است. اما هیچ یك از این روش ها از نظر اقتصادی و در مقیاس انبوه مقرون به صرفه نبوده اند.
سازمان ملل قبل از این اخطار داده كه باید تا سال ۲۰۳۰ میزان انتشار گاز دی اكسید كربن در جو كره زمین ۴۵ درصد كاهش یابد؛ در غیر این صورت این امر در كنار مجموعه ای دیگر از عوامل به گرم شدن ۱.۵ درجه ای دمای كره زمین و وقوع فجایع گسترده زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی منجر خواهد شد.

سیستم جدیدی كه بدین منظور ابداع شده از فن هایی بزرگ به منظور جذب هوای محیط اطراف استفاده می نماید. سپس این هوا از فیلترهایی خاص عبور داده می شود تا تنها دی اكسیدكربن آن جذب شود. بعد از پرشدن فیلترها از دی اكسیدكربن دمای آن تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد افزایش می یابد و سپس در حد ۴۵درجه سانتیگراد سرد می گردد تا بتوان از گاز حاصله در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی و كشاورزی، تولید سوخت های جدید و غیره استفاده نمود.
این روش ابتدا در سال ۲۰۰۹ ابداع شده بود، اما حالا مقرر است از آن در مقیاس صنعتی استفاده گردد و نخستین كارخانه جذب كربن از هوای جهان افتتاح شود كه بتواند محصولاتش را به مشتریان علاقمند بفروشد. كارخانه مورد اشاره در زوریخ تاسیس شده و گرمای تولید شده از فعالیت تاسیسات آن هم برای افزایش دمای كربن به كار گرفته می گردد.
حجم زیادی از كربن به دست آمده به صورت مستقیم به گلخانه های نزدیك ارسال می گردد تا رشد سبزیجات تسریع شود. انتظار می رود این سیستم برای جذب سالانه ۹۰۰ تن كربن قابل استفاده باشد.

1397/07/21
14:21:24
0.0 / 5
4507
تگهای خبر: اقتصادی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار