تعمیرگاه ستفیکس

انسان ها بیش از 6 هزار کیلوگرم زباله روی مریخ باقی گذاشته اند!

انسان ها بیش از 6 هزار کیلوگرم زباله روی مریخ باقی گذاشته اند!

تعمیرکار: تعمیرکار: یک پژوهشگر آمریکایی، میزان زباله های ناشی از فضاپیماها و مدارگردها را که روی مریخ باقی مانده اند، بیش از شش هزار کیلوگرم تخمین زده است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، انسان ها در ۵۰ سال گذشته، بیش از ۶۸۰۳ کیلوگرم زباله را در مریخ رها کرده اند و این در حالیست که حتی یک نفر تابحال روی این سیاره سرخ پا نگذاشته است.
"کاگری کیلیچ"(Cagri Kilic)، پژوهشگر "دانشگاه ویرجینیای غربی"(WVU)، جرم همه مریخ نوردها و مدارگردهای ارسال شده به مریخ را ارزیابی کرد و وزن مریخ نوردهایی را که هم اکنون درحال کار کردن هستند، از آن کاهش داد. نتیجه این ارزیابی، بیش از ۶۸۰۳ کیلوگرم زباله بود.
زباله ها شامل سخت افزارهای دور ریخته شده، فضاپیماهای غیرفعال و فضاپیماهایی هستند که روی سطح سقوط کرده اند؛ خصوصاً "مدارگرد مریخ۲"(Mars orbiter 2) متعلق به اتحاد جماهیر شوروی که در سال ۱۹۷۱ فرود تصادفی داشت.
نه فقط انسان ها هم اکنون سیاره دیگری را آلوده کرده اند، بلکه دانشمندان می ترسند که این زباله ها، نمونه های جمع آوری شده توسط مریخ نورد "استقامت"(Perseverance) ناسا را که هم اکنون در جستجوی حیات باستانی مریخ است، آلوده کنند.


خیلی از زباله ها، اجتناب ناپذیر هستند برای اینکه خیلی از قطعات باید دور انداخته شوند تا از فضاپیمایی که در جو جهنمی سیاره سرخ اوج می گیرد، محافظت شود؛ همچون مریخ نورد استقامت که هفت دقیقه جهنمی را در فوریه ۲۰۲۱ تحمل کرد.
استقامت که درحال جمع آوری نمونه هایی از مریخ است که به زمین بازگردانده می شوند، هنگام ماموریت خود تصاویری از زباله ها را ثبت کرده است.
در ماه ژوئن، گروه ناسا روی زمین در تصویری که توسط استقامت ارسال شده بود، نوری را در دوردست مشاهده نمودند و سپس، مریخ نورد را هدایت کردند تا نور را بررسی نمایند.
چند هفته بعد، استقامت وارد منطقه موسوم به "Hogwallow Flats" شد و دستگاه تصویربرداری "Mastcam-Z" آن، یک پانورامای با وضوح بالا و ۳۶۰ درجه به دست آورد.
تصویر نشان میدهد که نور مشاهده شده، بازتاب یک پتوی حرارتی است. این پتوی حرارتی برای صیانت از وسیله نقلیه ای به اندازه خودرو در مقابل دماهای شدیدی که هنگام فرود تجربه می کرد، استفاده شده است. پتو در لای چند صخره فرو رفته است و بنظر می رسد که نور را منعکس می کند.
همراه مریخ نورد، بالگرد "نبوغ"(Ingenuity) نیز تصویری از تجهیزات فرود مورد استفاده را هنگام ورود با استقامت در سال ۲۰۲۱ ثبت نمود.
یک چتر نجات و پوسته مخروطی شکل که از مریخ نورد در فضا و هنگام فرود آتشین آن به سمت سطح مریخ محافظت می کرد، با جزییات باورنکردنی دیده شد.


استقامت در ماه ژوئن، با یک تکه توری داکرون روبه رو شد که به آن کمک کرد تا با خیال آسوده روی مریخ فرود بیاید. به خاطر باد مریخی، توری تنگ آغاز به باز شدن کرد و سه هفته بعد، بصورت توپی از مواد گره دار و ریسمانی دیده شد.


ربات های مرده نیز در مریخ وجود دارند؛ خصوصاً مریخ نورد "فرصت"(Opportunity) ناسا که از سال ۲۰۰۴ تا اواسط سال ۲۰۱۸ فعال بود.
این مریخ نورد حدود ۱۵۷ کیلوگرم وزن دارد که با وزن اسب آبی برابری می کند و الان در خاک مریخ گیر کرده است. فرصت هنگام عبور از سیاره سرخ، ردی از زباله بجای گذاشته است.


این مریخ نورد در سال ۲۰۰۴، تصویری از سپر حرارتی خود به همراه زباله هایی که چندین کیلومتر از سطح مریخ را پوشانده بودند، به ناسا فرستاد.
در مجموع ۹ فضاپیمای غیرفعال روی مریخ نشسته اند که شامل کاوشگر "مریخ۳"(Mars 3)، کاوشگر "مریخ۶"(Mars 6)، فرودگر "وایکینگ۱"(Viking 1)، فرودگر "وایکینگ۲"(Viking 2)، کاوشگر "سوجورنر"(Sojourner)، سطح نشین "ای دی ام اسکیاپارلی"(Schiaparelli EDM) متعلق به "آژانس فضایی اروپا"(ESA)، کاوشگر "فینیکس"(Phoenix)، مریخ نورد "اسپیریت"(Spirit) و مریخ نورد "فرصت" هستند.


بگفته کیلیچ، بیشتر ربات ها هنوز دست نخورده هستند و آژانس های فضایی آنها را بجای زباله های دور ریخته، به عنوان آثار تاریخی می بینند.
منبع:

1401/07/02
16:32:14
5.0 / 5
214
تگهای خبر: خودرو , دستگاه , ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار