تعمیرگاه ستفیکس
دانشمندان می گویند

نانوژنراتورها می توانند از امواج دریا برق قابل توجهی تولید کنند

نانوژنراتورها می توانند از امواج دریا برق قابل توجهی تولید کنند

به گزارش تعمیرکار، دانشمندان ادعا می کنند که نانوژنراتورها می توانند برق قابل توجهی را از امواج دریا تا ۳۴۷ وات به ازای هر متر مکعب تولید کنند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، نیروی امواج دریا پتانسیل زیادی بعنوان یک منبع انرژی تجدیدپذیر دارد، اما هنوز به صورت گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد.
با این وجود، بر مبنای مقاله ای که اخیرا انتشار یافته است، این روند امکان دارد بزودی به لطف یک اختراع جدید تغییر کند. ژنراتورهای کوچکی که بر "اثر تریبوالکتریک" متکی هستند و تولید برق از امواج دریا را از نظر تجاری باصرفه می کنند.
گرفتن انرژی از الکتریسیته ساکن
این کار جدید توسط تیمی در چین رونمایی شده است که از این که رکورد قبلی تولید برق در واحد حجم را دو برابر کرده است، به خود می بالد.
آنها این کار را با گرفتن انرژی الکتریسیته ساکن حاصل از ساییده شدن مواد مختلف به یکدیگر انجام می دهند. این پدیده بعنوان "اثر تریبوالکتریک" شناخته می شود و دستگاه هایی که از این اثر برای تولید انرژی استفاده می نمایند را «نانوژنراتور» می نامند.
برخلاف تلاشهای مختلف برای گنجاندن اثر تریبوالکتریک در فناوری های کنونی، هنوز هیچ دستگاه اختراعی تولید انبوه نشده یا حتی ایده آن خریداری نشده است.
با این وجود، این مطالعه جدید پیشنهاد می دهد که هزاران نانوژنراتور تریبوالکتریک را در زنجیره های بلند به یکدیگر متصل نماییم تا توان کافی تولید کنند و دستگاه ها برای تولید برق از امواج دریا کارآمد شوند.
این مفهوم جدید توسط تیمی به رهبری ژونگ لین وانگ در موسسه نانوانرژی و نانوسیستم پکن در چین پیشنهاد شده است.
وانگ نخستین نانوژنراتور تریبوالکتریک را که در سال ۲۰۱۲ ساخته شد، مهندسی کرده است.
وی حالا طرحی را برای تولید انرژی با استفاده از قدرت امواج مطرح کرده است که از یک سیم پیچ فنری درون یک سیلندر تشکیل شده است. همینطور که امواج، سیلندر را به جلو و عقب می رانند، قسمت های مجزای مارپیچی آن به هم می رسند و از هم جدا می شوند و جریانی کوچک اما قابل توجه تولید می کنند.
تابحال مشخص شده است که این اختراع جدید تا ۳۴۷ وات برق در هر متر مکعب تولید می کند که دو برابر بهترین رکورد قبلی است. همینطور ۳۰ برابر بهتر از سایر دستگاههای تریبوالکتریک است.
محققان ادعا می کنند که این موفقیت به این علت است که آنها موفق شده اند ژنراتورهای بیشتری را در همان فضای دیگر دستگاه ها جای دهند. آنها می گویند هنگامی که با دستگاه هایی به کوچکی نانوژنراتورها سر و کار داریم، تعداد بالا کلید دریافت انرژی کافی برای تأثیرگذاری قابل توجه است.
پیشرفت های بیشتر در تولید انرژی از امواج دریا
این تنها پیشرفتی نیست که به دنبال ایجاد تفاوت در نحوه تولید و مهار نیروی امواج صورت گرفته است. محققان در ماه آگوست سال ۲۰۲۱ نمونه اولیه یک فناوری را طراحی کردند که ادعا کردند قادر به دو برابر کردن قدرت برداشت شده از امواج اقیانوس است.
گزارش شده است که این مبدل جدید انرژی امواج که بوسیله ی یک تیم تحقیقاتی تحت رهبری دانشگاه RMIT توسعه یافته است، دو برابر بهتر از فناوری های مشابهی که قبلاً با استفاده از طراحی توربین دوگانه ساخته شده بودند، کار می کند.
در سپتامبر ۲۰۲۲ هم یک استارتاپ معروف به کال ویو(CalWave) مستقر در ایالات متحده از تکمیل موفقیت آمیز آزمایش اقیانوسی فناوری انرژی پاک خود به نام ایکس ویو(xWave) اطلاع داد.
این تحولات بسیار مهم هستند، چونکه انرژی امواج یکی از مورد انتظارترین منابع انرژی تجدیدپذیر در جهان است. در حالیکه خورشید همیشه نمی تابد و باد همیشه نمی وزد و استفاده مستمر از انرژی خورشیدی و باد را غیرقابل اعتماد می کند، امواج همیشه کم و بیش درحال حرکت هستند. بنابراین، اگر دستگاهی بتواند حتی جزئی ترین حرکات امواج را ضبط کند، می تواند یک تغییر دهنده بازی در آینده انرژی های تجدیدپذیر باشد.1401/06/29
11:56:23
5.0 / 5
301
تگهای خبر: خرید , دستگاه , فناوری , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار