تعمیرگاه ستفیکس
آینده امنیت فرودگاه ها

اسکنر فرودگاهی مجهز به هوش مصنوعی با دقت 100 درصدی

اسکنر فرودگاهی مجهز به هوش مصنوعی با دقت 100 درصدی

تعمیرکار: در صورتیکه خیلی از ما امنیت فرودگاه ها را تقریباً دقیق می دانیم، مطالعات نشان داده است که اسکنرها تا 80 درصد مواقع در شناسایی سلاح ها، مواد مخدر و مواد منفجره شکست می خورند. اما حالا یک روش جدید اشعه ایکس مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند تشخیص این موارد غیرقانونی و خطرناک را بسیار آسان کند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه کالج لندن از هوش مصنوعی برای توسعه این رویکرد استفاده کردند که بگفته آنها می تواند موارد خطرناک را با دقت ۱۰۰ درصدی تشخیص دهد.
تریسترام رایلی اسمیت(Tristram Riley-Smith)، یکی از نویسندگان این مطالعه، می گوید: این تحقیق پتانسیل متحول کردن نحوه تشخیص تهدیدات مخفی در سراسر جهان و همین طور کالاهای مختلف قاچاق مانند مواد مخدر و کالاهای غیرقانونی حیات وحش را نشان داده است.
روش اشعه ایکس بر این واقعیت متکی است که تغییرات میکروسکوپی یا بی نظمی در اجسام موجب خم شدن پرتوهای ایکس در هنگام عبور از آنها می شود. این موردی است که پژوهشگران در تحقیقات قبلی کشف کرده اند. با اندازه گیری این خمیدگی های کوچک، پرتوهای ایکس می توانند بافت های مختلف را تشخیص دهند.
پروفسور ساندرو اولیو(Sandro Olivo)، نویسنده ارشد این مطالعه، توضیح می دهد: این روشی کاملاً متفاوت برای بازرسی مواد و اشیاء، با تحلیل و بررسی بافت ها است و روش جدیدی برای شناسایی مواد غیرقانونی در اختیار ما قرار می دهد. خمیدگی های کوچک در پرتوهای ایکس همیشه وجود داشته اند، اما آنها برای سیستم های اشعه ایکس معمولی نامرئی هستند، بدین سبب این روش جدید به ما این امکان را می دهد تا به حجم عظیمی از اطلاعات دست نخورده دست پیدا نماییم. تاکنون، ما نشان داده ایم که این روش برای تشخیص مواد منفجره بسیار عالی عمل می کند، اما می توان از آن در هر برنامه ای که به اشعه ایکس متکی است، مانند تصویربرداری پزشکی یا تشخیص نقاط ضعف در ساختارهای صنعتی بهره برد.


انحراف های کوچک در پرتو ایکس در زوایایی به کوچکی یک میکرورادیان رخ می دهد یعنی حدود ۲۰ هزار برابر کوچک تر از یک درجه.
پژوهشگران اندازه گیری این زاویه ها را که با عنوان پراکندگی ریزرادیان شناخته می شوند، با هوش مصنوعی ترکیب کردند تا اجسام و مواد را بطور دقیق بوسیله بافت آنها شناسایی کنند.
زمانی که آنها این روش جدید را بر روی مواد منفجره آزمایش کردند درصد شناسایی ۱۰۰ درصد بود.
این روش با تصویربرداری معمولی اشعه ایکس متفاوت است برای اینکه ساختارهای میکروسکوپی را نشان میدهد. پژوهشگران می توانند با تحلیل و بررسی بی نظمی های میکروسکوپی، بین مواد خطرناک و امن تمایز قائل شوند.
دیوید بیت(David Bate)، یکی از نویسندگان این مطالعه، می گوید: ما با تیم پروفسور اولیو کار می نماییم تا این فناوری متحول کننده را برای بهبود کیفیت و ایمنی وارد حوزه صنعت نماییم.
ما پیش بینی می نماییم که با آموزش دادن یک هوش مصنوعی بر طبق اجزای "بی نقص" یک جسم صنعتی، می توان از این روش برای شناسایی عیوب در اجزای صنعتی مانند ترک ها، زنگ زدگی یا شکاف ها پیش از این که با چشم غیر مسلح قابل رویت شوند، بهره برد.
پژوهشگران امیدوارند که این روش بتواند در طیف وسیعی از بخش ها همچون امنیت و گمرک مورد استفاده قرار گیرد.
آنچه که پروفسور اولیو و تیمش با رویکرد نوآورانه خود به آن دست یافته اند، تنها پتانسیل افزایش کاربردهای امنیتی برای کشف مواد منفجره و سلاح ها نیست، بلکه با بهره گیری از این روش می توان به شناسایی سایر مواد، همچون داروهای غیرقانونی در گمرک کمک کرد.1401/06/19
23:52:54
5.0 / 5
253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار