تعمیرگاه ستفیکس

کشف مکانیسم جدیدی برای انتقال آهن در بدن

کشف مکانیسم جدیدی برای انتقال آهن در بدن

تعمیرکار: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نقش یک مولکول ترکیبی را در پروسه انتقال آهن به بدن کشف کردند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی "دانشگاه ایالتی اوهایو"(OSU)، یک پژوهش جدید، زاویه دید جدیدی را در مورد چگونگی ایجاد و حرکت گروه مهمی از مولکول ها در سلول های انسانی ارائه می دهد.
دانشمندان برای سالها می دانستند که میتوکندری ها در جمع شدن و حرکت کردن هم عامل های آهن-گوگرد که تعدادی از ضروری ترین ترکیبات در بدن انسان هستند، نقش دارند اما آنها تا حالا متوجه نشده بودند که این پروسه دقیقا چگونه کار می کند.
پژوهش جدیدی که در دانشگاه ایالتی اوهایو و با بودجه "مؤسسه ملی سلامت آمریکا"(NIH) انجام شده است، نشان میدهد که این هم عامل ها با کمک ماده ای به نام "گلوتاتیون"(Glutathione) حرکت می کنند. گلوتاتیون، یک آنتی اکسیدان است که با انتقال دادن هم عامل های ضروری آهن به درون یک سد غشایی، از لطمه های سلولی جلوگیری می کند.
"جیمز کاوان"(James Cowan)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: گلوتاتیون خصوصاً مفیدست برای اینکه به تنظیم فلزاتی مانند آهن کمک می نماید که توسط گلبول های قرمز خون برای ساخت هموگلوبین استفاده می شود.
وی ادامه داد: ترکیبات آهن برای عملکرد مناسب بیوشیمی سلولی، حیاتی هستند و ساخت و انتقال آنها پروسه پیچیده ای است. ما در این پژوهش نشان داده ایم که چگونه گروه خاصی از هم عامل های آهن، با بهره گیری از ماشین های مولکولی پیچیده، از یک محفظه سلولی به محفظه سلولی دیگر منتقل می شوند و همین مورد به آنها امکان می دهد تا در مراحل مختلف شیمی سلولی مورد استفاده قرار بگیرند.
خوشه های آهن-گوگرد، دسته مهمی از ترکیبات هستند که فرآیندهای متابولیکی مختلفی را انجام می دهند؛ مانند کمک کردن به انتقال الکترون در تولید انرژی و ساخت متابولیت های کلیدی در سلول و همچنین، کمک کردن به تکثیر اطلاعات ژنتیکی. کاوان اظهار داشت: اما وقتی این خوشه ها به درستی کار نمی کنند یا زمانی که پروتئین های کلیدی نتوانند آنها را دریافت نمایند، اتفاقات بدی رخ می دهد.
اگر پروتئین فاسد نتواند عملکرد درستی داشته باشد، می تواند به بیماریهای مختلفی منجر شود؛ همچون انواع نادر کم خونی، "آتاکسی فریدریش"(Friedreich's ataxia) و خیلی از اختلالات متابولیک و عصبی دیگر.
پژوهشگران برای مطالعه نحوه عملکرد این مکانیسم ضروری، با بهره گیری از قارچی به نام "C. thermophilum"، شناسایی مولکول پروتئین کلیدی مورد نظر و تولید مقادیر زیادی از آن پروتئین را برای تعیین ساختار شروع کردند. در این پژوهش خاطرنشان شده است که پروتئین مورد بررسی در C. thermophilum، خوشه های آهن-گوگرد را منتقل می کند و آنرا به یک نمونه عالی جهت بررسی انتقال خوشه های آهن-گوگرد در انسان ها تبدیل می سازد.
این گروه پژوهشی با بهره گیری از تلفیقی از "میکروسکوپ الکترونی کرایو"(cryo-EM) و مدلسازی محاسباتی توانستند مجموعه ای از مدلهای ساختاری را ایجاد کنند که مسیری را که میتوکندری ها برای انتقال هم عامل های آهن به مکان های مختلف بدن به کار می برند، شرح می دهد. بااینکه یافته های آنها برای یادگیری بیشتر در مورد بخش های اصلی سازنده بیوشیمی سلولی است اما کاوان اظهار داشت که کشف آنها در آینده می تواند پزشکی و درمان را ارتقا دهد.
وی ادامه داد: با درک نحوه جمع آوری و حرکت این هم عامل ها در سلول های انسانی می توانیم زمینه را برای کشف چگونگی پیشگیری یا کاهش دادن علایم بیماریهای خاص فراهم نماییم. همچنین، ما می توانیم از این دانش بنیادین به عنوان پایه ای برای پیشرفت های دیگر در درک شیمی سلولی استفاده نمائیم.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1401/06/14
11:21:55
5.0 / 5
336
تگهای خبر: تنظیم , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار