تعمیرگاه ستفیکس
با قانون جهش تولید دانش بنیان-۹

تکلیف سازمان ها و نهادهای مالی در برابر دانش بنیانها

تکلیف سازمان ها و نهادهای مالی در برابر دانش بنیانها

به گزارش تعمیرکار، بر مبنای قانون جهش تولید دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری مسئول پیگیری اجرای طرح جهش تولید دانش بنیان است و باید هر ۶ماه یکبار به ۴کمیسیون مجلس شورای اسلامی گزارش عرضه نماید.به گزارش تعمیرکار به نقل از مهر، طرح جهش تولید دانش بنیان که اخیرا توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسیده است الان برای اجرا به دستگاههای اجرایی ابلاغ گردیده است.
این طرح که به پشتوانه همفکری با فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری کشور تدوین شده، در جهت مانع زدایی از تولید دانش بنیان طراحی و به تصویب رسیده و به اعتقاد طراحان آن در صورت اجرا می تواند مسیر پیشرفت و تحقق اهداف اقتصاد دانش بنیان را هموارتر کند.
قانون جهش تولید دانش بنیان مشتمل بر ۲۰ ماده است و در جهت تکمیل «قانون پشتیبانی از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات» و با هدف رفع چالشهای شرکتهای دانش بنیان تهیه و تدوین شده است. از دیگر اهداف این قانون، تأمین الزامات مورد نیاز برای رشد اقتصادی حوزه دانش بنیان به حساب می آید.
مجلس اعتقاد دارد با قانونی شدن این طرح، «شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان» که ریاست آنرا رئیس جمهور بر عهده دارد، می تواند شرکتهای دانش بنیان را از حاشیه اقتصاد خارج کند.
در شماره پیش از سلسله مطالب «با قانون جهش تولید دانش بنیان» به مفاد ۱۵ و ۱۶ طرح پرداختیم و در این شماره مفاد ۱۷ تا ۲۰ انتشار یافته است. با عنایت به این که قانون جهش تولید دانش بنیان دارای ۲۰ ماده است این اخرین شماره خواهد بود. در مواد پایانی این طرح معاونت علمی و فناوری بعنوان مسئول پیگیری طرح جهش تولید دانش بنیان معرفی شده است و دستگاههای متولی موظفند اقدامات لازم را را در جهت اجرای طرح انجام دهند. همینطور توسعه صادرات محصولات دانش بنیان، سرمایه گذاری مشترک بانکها و مؤسسات اعتباری با صندوق نوآوری و شکوفایی از دیگر مواردی هستند که در مواد پایانی طرح جهش به آن پرداخته شده است.
تکلیف نهادهای مالی در برابر دانش بنیانها
ماده ۱۷- با هدف توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و ایجاد شبکه های شرکتهای دانش بنیان در بخش های مختلف اقتصاد با اولویت تولید اقلام راهبردی مبحث ماده (۱) این قانون:
الف- صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق های پژوهش و فناوری غیردولتی مبحث ماده (۴۴) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مجازند بعنوان رکن ضامن برای تأمین مالی در بازار سرمایه فعالیت نمایند. سازمان بورس و اوراق بهادار هم مکلف است ضمن تسهیل انتشار انواع صکوک در طرح های فناورانه، امکان تخصیص بخشی از منابع صندوق های سرمایه گذاری دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار را در صندوق ها و نهادهای مالی مبحث قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران که در حوزه تأمین مالی فناوری و نوآوری فعالیت می نمایند، فراهم نمایند. آیین نامه اجرایی این بند توسط سازمان بورس و اوراق بهادار با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و صندوق نوآوری و شکوفایی ظرف سه ماه بعد از ابلاغ این قانون تهیه می شود و به تصویب هیئت وزیران می رسد.
ب-دستگاه های متولی عرضه کمک های فنی و اعتباری خارجی موظفند این کمک ها را با هدف توسعه صادرات محصولات دانش بنیان اختصاص دهند.
آئین نامه اجرایی این بند ظرف سه ماه بعد از ابلاغ این قانون به پیشنهاد معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت امورخارجه تهیه می شود و به تصویب هیئت وزیران می رسد.
پ-بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی و سازمان تأمین اجتماعی موظفند با رعایت محرمانگی دریافت الکترونیکی و برخط داده های در رابطه با فعالیت شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و فناور را برای معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و صندوق نوآوری و شکوفایی فراهم نمایند.
ت-سازمان های توسعه ای مجازند در طرح های فناورانه مصوب شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان به صورت مستقیم یا از راه بازار سرمایه و یا به صورت غیرمستقیم از راه عاملیت صندوق نوآوری و شکوفایی و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و در قالب قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی سرمایه گذاری نمایند.
سرمایه گذاری مشترک بانکها و مؤسسات اعتباری با صندوق نوآوری و شکوفایی
ماده ۱۸-الف- متن ذیل به انتهای بند «ب» ماده (۱۶) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۱۳۹۴.۲.۱ اضافه می شود:
سرمایه گذاری مشترک بانکها و مؤسسات اعتباری با صندوق نوآوری و شکوفایی در طرح های مصوب شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان از شمول این بند مستثنی شده و بعنوان فعالیت بانکی تلقی می شود. بانکها و صندوق نوآوری مکلف هستند حداکثر بعد از هفت سال از تاریخ آغاز سرمایه گذاری، نسبت به اتمام سرمایه گذاری و خروج اقدام نمایند.»
ب- در بند (۲) ماده (۴۵) قانون رفع موانع تولید، رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور عبارت «و طرح های مصوب شورای برنامه ریزی استان» بعد از عبارت «مناطق ویژه اقتصادی مصوب» اضافه می شود.
معاونت علمی مسئول پیگیری اجرای طرح جهش تولید دانش بنیان
ماده ۱۹- هزینه های اجرای این قانون از محل منابع حاصل از اجرای ماده (۳) این قانون و دیگر مواد آن، تأمین می شود.
ماده ۲۰- معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و وزارت خانه های ذیربط مسئولیت پیگیری اجرای این قانون را برعهده دارند و گزارش آنرا هر شش ماه به کمیسیون های آموزش، تحقیقات و فناوری، صنایع و معادن، اقتصادی و کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی عرضه می کنند.


منبع:

1401/06/05
08:52:40
5.0 / 5
278
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار