تعمیرگاه ستفیکس

کشف راهی برای خستگی در کردن سلول های ایمنی!

کشف راهی برای خستگی در کردن سلول های ایمنی!

تعمیرکار: پژوهشگران استرالیایی در بررسی جدیدی دریافته اند که یک مولکول خاص می تواند خستگی سلول های ایمنی را برطرف کند تا برای مقابله با بیماریها مقاو م شوند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، سیستم ایمنی بدن، اولین و قوی ترین خط دفاعی ما است اما سلول های T ممکنست طی نبردهای طولانی مدت خسته شوند. پژوهشگران "موسسه دوهرتی" (Doherty Institute) استرالیا، یک مولکول خاص را شناسایی کرده اند که به سلول های T کمک می نماید تا خودرا احیا کنند. این کار می تواند راه را برای ایمنی درمانی مؤثرتر هموار کند.
هنگامی که سیستم ایمنی با یک تهدید مداوم مانند سرطان یا عفونت های مزمن مانند هپاتیت یا HIV روبه رو می شود، این خطر وجود دارد که سلول های T خسته شوند و توانایی آنها در تشخیص و مقابله با عوامل بیماری زا کم شود. این پدیده ناامید کننده، یکی از دلایلی است که سبب می شود ایمنی درمانی در خیلی از بیماران شکست بخورد.
پژوهش جدید موسسه دوهرتی ممکنست راه های جدیدی را برای جلوگیری یا معکوس کردن خستگی سیستم ایمنی عرضه نماید. پژوهشگران پیش تر زیرمجموعه ای از سلول های T به نام سلول های "Tpex" را شناسایی کرده اند که می توانند مدت ها بعد از نابودی سایر سلول های T، به مبارزه ادامه دهند. حالا پژوهشگران موسسه دوهرتی، زیرمجموعه ای از این سلول ها و همین طور مولکول خاصی را که به آنها قدرت می دهد، شناسایی کرده اند.
این پژوهش نشان میدهد که سلول های Tpex می توانند خودرا با روشی مشابه روش مورد استفاده سلول های بنیادی تجدید کنند. بدین ترتیب، پژوهشگران ترجیح داده اند آنها را "سلول های T خسته مشابه سلول های بنیادی" نام گذاری کنند.
دکتر "لورنز کرچمر" (Lorenz Kretschmer)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این سلول ها مانند چشمه جوانی برای ایمنی سلول های T هستند و به سلول های T خسته شده امکان می دهند تا احیا شوند و کار خودرا از سر بگیرند.
پژوهشگران با بررسی دقیق تر، یک فاکتور رونویسی ویژه به نام "Myb" را شناسایی نمودند که رشد و عملکرد سلول های T خسته شده مشابه سلول های بنیادی را کنترل می کند.
پروفسور "اکسل کالیس" (Axel Kallies)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: بدون این فاکتور، جمعیت سلولی تشکیل نمی گردد و سلول های T که به عفونت مزمن واکنش نشان می دهند، نمی توانند خودرا حفظ کنند. اساسا بدون این فاکتور رونویسی، ایمنی درمانی با شکست مواجه می شود.
تحقیقات اساسی در این مرحله، شامل کشف مکانیسم های موثر در بیماری و درمان است اما مراحل بعدی، شامل بررسی این مساله است که آیا می توان Myb را برای کاهش خستگی سیستم ایمنی و افزایش اثربخشی ایمنی درمانی تنظیم کرد یا خیر. سایر تحقیقات درحال بررسی سلول های بنیادی و ژن هایی هستند که می توانند نقشی در این پروسه داشته باشند.
کالیس اظهار داشت: هم اکنون، ایمنی درمانی فقط در بعضی از سرطان ها موفقیت آمیز عمل می کند و فقط برای تعدادی از بیماران موثر است. ما امیدواریم که اطلاعات به دست آمده در مورد مکانیسم های تقویت سلول های T، به توسعه روش های ایمنی درمانی هدفمند و بهبود نتایج در حوزه عفونت های ویروسی و سرطان منجر شود.
این پژوهش، در مجله "Nature" به چاپ رسید.
منبع:

1401/05/29
10:53:41
5.0 / 5
464
تگهای خبر: تشخیص , تنظیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار