تعمیرگاه ستفیکس

سیستم اخطار هوش مصنوعی برای کاهش مرگ و میر بیماری گندخونی

سیستم اخطار هوش مصنوعی برای کاهش مرگ و میر بیماری گندخونی

تعمیرکار: محققان از ابداع نوعی سیستم اخطار هوش مصنوعی برای اطلاع رسانی در مورد بیماری گندخونی اطلاع داده اند که میزان مرگ و میر ناشی از آنرا تا ۲۰ درصد می کاهد.به گزارش تعمیرکار به نقل از نیواطلس، بیماری سپتیسمی یا گندخونی التهابی است که به علت عفونت رخ داده، منجر به تب، تپش قلب، افزایش میزان تنفس و در نهایت مرگ می شود. عفونت ها می توانند انواع واکنش ها را در بدن انسان ایجاد کنند و یکی از شدیدترین آنها سپتیسم است. این عارضه تهدید کننده زندگی هر سال سبب بیشتر از ۲۵۰۰۰۰ مرگ در ایالات متحده می شود، اما یک سیستم هوش مصنوعی جدید که در دانشگاه جان هاپکینز توسعه یافته، با تشخیص زودهنگام علایم کلیدی این بیماری، به کاهش تلفات آن کمک می نماید.
سپتیسم در نتیجه عفونتی رخ می دهد که سبب پاسخ ایمنی شدید در بدن می شود. این امر سبب آغاز رشته ای از رویدادها می شود که با التهاب گسترده شروع شده و می تواند به لخته شدن خون، اختلال در رگ های خونی، نارسایی اندام ها یا مرگ ختم شود. علایم آشکاری مانند تب یا گیجی معمولا بعنوان علایم سایر بیماری ها تعبیر می شوند، که همین مسئله تشخیص بیماری را در مراحل اولیه دشوار می کند.
شناسایی سریع این بیماری بسیار مهم می باشد، چونکه وضع یک بیمار مبتلا به سپتیسم می تواند به سرعت بدتر شود و این وضعیت سبب مرگ فوری حدود ۳۰ درصد از کسانی که به آن مبتلا می شوند، می شود. دستگاههای پیشرفته، نشانگرهای زیستی کلیدی را در خون در عرض چند دقیقه شناسایی می کنند و ابزاری برای شناسایی سریع پاتوژن های عامل عفونت اولیه محسوب می شوند.
اما دانشگاه جان هاپکینز رویکرد متفاوتی در پیش گرفته و به دنبال استفاده از هوش مصنوعی پیشرفته برای شناسایی بیماران در معرض خطر است. این کار با تحلیل و بررسی سابقه پزشکی بیمار و ترکیب آن با علایم فعلی بیمار، یادداشت های بالینی و نتایج آزمایشگاهی انجام می شود. این ابزار هوش مصنوعی که «سیستم اخطار زودهنگام هدفمند در زمان واقعی» نام دارد، بیماران را از لحظه بستری شدن در بیمارستان تا لحظه ترخیص ردیابی می کند. این سیستم بگونه ای طراحی شده که اطمینان حاصل شود هیچ جزئیات پزشکی مهم یا بالقوه خطرناکی از بین نمی رود.
این ابزار در پنج بیمارستان به مدت دو سال بر روی ۷۰۰۰۰۰ بیمار مورد استفاده قرار گرفت و به قول محققان، بسیار کارآمد بوده و به صورت متوسط منجر به تشخیص سپتیسم تقریباً شش ساعت زودتر از روش های سنتی با دقت ۸۲ درصدی می شود. همینطور کاهش قابل توجه عوارض این بیماری، طول مدت بستری در بیمارستان و از همه مهم تر کاهش مرگ و میر به میزان ۱۸.۲ درصد مزایای دیگر این سیستم هوش مصنوعی بوده است.


منبع:

1401/05/01
17:51:35
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار