تعمیرگاه ستفیکس

کمک میکروب ها به حشرات برای بقا

کمک میکروب ها به حشرات برای بقا

به گزارش تعمیرکار پژوهشگران دانشگاه ججیانگ چین در مطالعه اخیرشان اعلام کردند حشرات، حامل بیشتر از هزاران ژن از میکروب ها هستند که این امر به زنده ماندن حشرات کمک می نماید.به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا، به نقل از تی ای، حشرات بیشتر از ۴۷۹ میلیون سال پیش به وجود آمدند و بیشتر از ۵۰ درصد از حیوانات زنده روی زمین را می سازند. این گروه از حیوانات باستانی دارای تنوع بسیاری هستند که این تنوع تنها محدود به ساختار، رفتار، سازمان اجتماعی و بوم شناسی آنها نمی گردد. تابحال خیلی از پژوهشگران در بعضی از پژوهشها استدلال کرده اند که همزیستی حشرات میزبان، نقش اساسی در تنوع حشرات دارند.

حال نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که میکروب ها و گیاهان امکان دارد با انتقال ژن ها از راه انتقال افقی ژن، به حشرات مزیت تکاملی داده باشند. انتقال افقی ژن (HGT) یک نیروی تکاملی مهم می باشد که ژنوم های پروکاریوتی و یوکاریوتی را شکل می دهد.

انتقال افقی ژن به انتقال ماده ژنتیکی بین ارگانیسم ها در مسیری غیر از انتقال عمودی ژن ها می گویند. در انتقال عمودی ژن ها، ماده ژنتیکی از والد به فرزندان انتقال پیدا می کند. انتقال افقی ژن ها یکی از مهم ترین عوامل مقاومت آنتی بیوتیکی در باکتری هاست. از انتقال افقی ژن ها در مهندسی ژنتیک هم استفاده می شود.

نتایج این پژوهش نشان داده است که بیشتر از ۱۴۰۰ ژن در ۲۱۸ گونه حشره همچون پروانه ها و شاپرک ها از موجوداتی مانند باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و گیاهان نشات گرفته اند. این ژن ها با توانمند ساختن حشرات برای به دست آوردن ژن های مفید در رفتار جفت گیری، تغذیه، رشد و سازگاری با محیط، امکان دارد برای تکامل حشرات حیاتی بوده باشند.

ژینگ ژینگ شن، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: پژوهش های قبلی نشان داده اند که انتقال افقی ژن امکان دارد در تنوع زیستی حشرات نقش داشته باشد، اما هیچ کس نمی دانست که چقدر آنها در این فرایند نقش دارند. از آنجاییکه تعداد زیادی از ژنوم باکیفیت بالا حشرات برای تحلیل و بررسی در دسترس ما است، فکر کردم که حالا زمان خوبی جهت بررسی سیستماتیک میزان گستردگی انتقال افقی ژن در حشرات است.

در این پژوهش، دانشمندان ۲۱۸ نمونه ژنوم حشرات باکیفیت بالا را جمع آوری کردند. با استفاده از داده ها، یک درخت تکاملی را ترسیم کردند و ژن های خارج از محل را که بیشتر در ژنوم های غیرحیوانی یافت می شوند، شناسایی نمودند. آنها همینطور عوامل موثر در انتقال افقی ژن در حشرات را بررسی کردند.

جینهوآ هانگ که در دانشگاه ججیانگ روی عملکرد ژن حشرات مطالعه می کند، اظهار داشت: شن با فهرستی از بیشتر از ۱۴۰۰ ژن وارد دفتر من شد و ما باید تصمیم می گرفتیم که از کجا شروع نماییم.

دانشمندان عملکرد شایع ترین ژن خارجی بدون عملکرد شناخته شده در حشرات به نام LOC۱۰۵۳۸۳۱۳۹ را تایید کردند. این ژن به صورت افقی حدودا به همه پروانه ها و شاپرک ها از یک اهدا کننده در جنس باکتریایی لیستریا وارد شد. این بدان معناست که این ژن از زمان جد مشترک پروانه ها و شاپرک ها در بیشتر از ۳۰۰ میلیون سال پیش در ژنوم آنها باقی مانده است. هنگامی که آنها این ژن باستانی را از شاپرک کلمی حذف کردند، دریافتند که پروانه هایی که فاقد این ژن هستند، نمی توانند تعداد زیادی تخم زنده تولید کنند.

هانگ می گوید: متوجه شدیم که این ژن بر رفتار جفت خواهی نرها هم تأثیر می گذارد. دانشمندان قصد دارند تا به صورت دقیق تر به بررسی این مورد بپردازد.


منبع:

1401/05/01
12:21:43
5.0 / 5
401
تگهای خبر: مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار