تعمیرگاه ستفیکس

ابداع لایه محافظ برای افزایش کارآیی صفحات خورشیدی

ابداع لایه محافظ برای افزایش کارآیی صفحات خورشیدی

تعمیرکار: صفحات خورشیدی یکی از مهم ترین فناوری ها جهت استفاده از منابع انرژی های تجدید پذیر هستند و برای بهینه سازی استفاده از آنها یک لایه نازک محافظ ابداع شده است.به گزارش تعمیرکار به نقل از نیواطلس، راندمان صفحات خورشیدی روز به روز درحال افزایش است. ولی هنوز جای زیادی برای بهبود آنها وجود دارد. پژوهشگران دانشگاه نیویورک یک لایه نازک محافظ ساخته اند که با تبدیل طول موج های تلف شده نور به طول موج هایی که می توانند برای تولید الکتریسیته استفاده شوند، کارایی سلول های خورشیدی را بیشتر می کند.
سیلیکون ماده انتخابی برای ساخت بیشتر صفحات خورشیدی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند. بااینکه این ماده برای جذب انتهای قرمز طیف مرئی نور خورشید عالی است، اما طول موج های کوتاه تری مانند نور ماورا بنفش و نور آبی را نادیده می گیرد. دانشمندان طرح ها، مواد و رنگ های مختلف سلول های خورشیدی را آزمایش کرده اند تا بتوانند از طیف بیشتری از نور آن استفاده کنند، اما تا کنون پیشرفت معناداری حاصل نشده است.
ولی پژوهشگران دانشگاه نیویورک با بهره گیری از یک لایه نازک محافظ که می تواند فوتون های ماورا بنفش و آبی نور خورشید را به فوتون های نزدیک به فروسرخ تبدیل کند، به پیشرفت مهمی دست یافته اند. این لایه را می توان برای افزایش کارایی صفحات خورشیدی سیلیکونی و افزایش برداشت انرژی به کار برد.
نکته مهم این است که لایه مذکور، دیگر طول موج های نوری که سیلیکون می تواند به آسانی به آنها نفوذ کند را مسدود نمی نماید. همین طور کاهش میزان اشعه ماورا بنفش که به سلول های خورشیدی برخورد می کند می تواند به ماندگاری بیشتر صفحات مورد اشاره کمک نماید.
این لایه از یک ماده معدنی از جنس پروسکایت تولید شده که با مقادیر کمی ایتربیوم ترکیب شده است. پروسکایت در جذب نور آبی و انتقال انرژی آن به ایتربیوم که آنرا بصورت نور مادون قرمز نزدیک ساطع می کند توانمند است. در آزمایشات، مشخص شد که این لایه می تواند فوتون های آبی را با بازده ۸۲.۵ درصد به نور مادون قرمز تبدیل کند. پس می توان امید داشت در آینده با تجاری سازی این فناوری راندمان صفحات خورشیدی نیز بیشتر شود.


منبع:

1401/04/30
11:23:24
5.0 / 5
219
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار