تعمیرگاه ستفیکس

تنها 12 روز تا مشاهده عمیق ترین تصویر جهان مانده است

تنها 12 روز تا مشاهده عمیق ترین تصویر جهان مانده است

تعمیرکار تنها 12 روز تا مشاهده عمیق ترین تصویر جهان مانده است


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، نلسون در یک نشست مطبوعاتی در موسسه علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور اظهار داشت: اگر به این مساله فکر کنید، درمی یابید که این فراتر از آن چیزی است که بشر به آن دست یافته است. وب می تواند بیش از هر تلسکوپ دیگری کیهان را کاوش کند و به لطف آینه اصلی عظیم خود و ابزاری مبتنی بر امواج فروسرخ خود از میان غبار و گاز نیز جهان را بررسی کند.
نلسون که به کووید-۱۹ مبتلا شده و در این جلسه بصورت تلفنی حاضر شد، اظهار داشت: مقرر است این تلسکوپ اجرام منظومه شمسی و اتمسفر سیارات فراخورشیدی را که به دور ستاره های دیگر می چرخند کاوش کند و به ما سرنخ هایی دهد که آیا اتمسفر آنها شبیه جو ما است یا خیر.
ممکنست به تعدادی از سوالاتی که ما داریم نیز پاسخ دهد: از کجا آمده ایم؟ چه چیز دیگری در بیرون وجود دارد؟ ما کیستیم؟ و البته به تعدادی از سوالاتی که حتی نمی دانیم چه سوالاتی هستند، پاسخ خواهد داد. هم اکنون، نخستین مشاهدات کیهان شناسی مربوط به ۳۳۰ میلیون سال بعد از بیگ بنگ است، اما با ظرفیت های وب، اخترشناسان معتقدند که به آسانی رکورد را خواهد شکست.
در یک خبر خوب دیگر، "پم ملروی"(Pam Melroy) معاون اداری ناسا فاش کرد که به لطف پرتاب کارآمد توسط شریک ناسا یعنی شرکت "آریان اسپیس"(Arianespace)، این تلسکوپ می تواند به مدت ۲۰ سال فعال بماند، یعنی دو برابر طول عمری که در ابتدا پیش بینی شده بود.
او اظهار داشت: آن ۲۰ سال نه فقط به ما امکان می دهد تا عمیق تر در تاریخ و زمان کاوش نماییم، بلکه عمیق تر به علم نگاه خواهیم کرد برای اینکه فرصت یادگیری و رشد و انجام مشاهدات جدید را داریم.
توماس زوربوچن، دانشمند ارشد ناسا اظهار داشت که ناسا همین طور می خواهد نخستین طیف سنجی وب از یک سیاره دور را که به عنوان سیاره فراخورشیدی شناخته می شود در ۱۲ ژوئیه به اشتراک بگذارد.
"نستور اسپینوزا"(Nestor Espinoza) ستاره شناس مؤسسه علوم تلسکوپ فضایی، به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت که طیف سنجی های قبلی سیارات فراخورشیدی که با بهره گیری از ابزارهای موجود انجام شده بود، در مقایسه با آنچه وب می تواند انجام دهد، بسیار محدود بود.
"وب" چگونه اسرار اولین کهکشان ها را برملا می کند؟
۲۵ دسامبر ۲۰۲۱، ناسا تلسکوپ قدرتمند دیگری موسوم به "جیمز وب" را که اغلب به عنوان جانشین "هابل" از آن یاد می شود، پرتاب کرد. وب به چهار ابزار علمی برای مساعدت با مشاهدات خود مجهز است. اینها شامل دوربین مادون قرمز نزدیک(NIRCam)، طیف نگار مادون قرمز نزدیک(NIRSpec)، ابزار مادون قرمز میانی(MIRI) و سنسور هدایت دقیق/تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف نگار بدون شکاف(FGS-NIRISS) هستند. تلسکوپ فضایی جیمز وب حاصل تلاش مشترک ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است. "جیمز وب" که با عنوان "ماشین زمان" نیز توصیف می شود مقرر است انسان را به اولین سالهای تشکیل جهان ببرد.
ابزار "NIRCam" ابزاری روی تلسکوپ فضایی "جیمز وب" است که دو وظیفه اصلی دارد. این ابزار به عنوان تصویربرداری از طول موج ۰.۶ تا پنج میکرون و همین طور به عنوان یک سنسور جبهه موج برای حفظ عملکرد آینه های ۱۸ بخشی به عنوان یک آینه واحد عمل می کند. به عبارت دیگر، این ابزار، دوربین است و همین طور برای ارائه اطلاعات برای تراز کردن ۱۸ بخش آینه اصلی استفاده می شود و در عین حال این یک دوربین فروسرخ با ۱۰ آرایه آشکارساز جیوه-کادمیم-تلورید(HgCdTe) است و هر آرایه دارای وضوح ۲۰۴۸ در ۲۰۴۸ پیکسل است.
"حسگر هدایت ظریف و تصویرگر نزدیک به فروسرخ و طیف نگار بدون شکاف(FGS-NIRISS) نیز ابزاری در تلسکوپ فضایی "جیمز وب"(JWST) است که یک سنسور هدایت دقیق و یک ابزار علمی را با یک تصویرگر فروسرخ نزدیک و یک طیف نگار ترکیب می کند. این ابزار توسط آژانس فضایی کانادا(CSA) طراحی و توسط شرکت "هانی ول"(Honeywell ) به عنوان قسمتی از پروژه بین المللی برای ساخت یک تلسکوپ فضایی بزرگ فروسرخ با ناسا و آژانس فضایی اروپا تولید شده است. ابزار "FGS-NIRISS" نور را از طول موج های ۰.۸ تا ۵.۰ میکرون مشاهده می کند و دارای چهار حالت مشاهده مختلف است.
ابزار "NIRSpec" نیز یکی از چهار ابزار علمی است که با تلسکوپ فضایی "جیمز وب" به پرواز درآمده است. "NIRSpec" یک طیف نگار چند جرمی است و می تواند بطور همزمان طیف فروسرخ نزدیک تا ۱۰۰ جرم مانند ستاره ها یا کهکشان ها را با وضوح طیفی کم، متوسط ​​و بالا اندازه گیری نماید. مشاهدات آن نیز در محدوده طول موج ۰.۶ میکرومتر تا ۵.۰ میکرومتر انجام می شود. همین طور دارای مجموعه ای از دیافراگم ها برای طیف سنجی با وضوح بالا از منابع جداگانه و همین طور یک واحد میدان انتگرال(IFU) برای طیف سنجی سه بعدی است. این ابزار توسط آژانس فضایی اروپا طراحی و توسط شرکتی به نام "استریوم"(Astrium) تولید شده است.
منبع:

1401/04/10
13:30:04
5.0 / 5
348
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار