تعمیرگاه ستفیکس
معاون وزیر ارتباطات خبر داد؛

لزوم همکاری شهرداری ها با پروژه اینترنت پرسرعت

لزوم همکاری شهرداری ها با پروژه اینترنت پرسرعت

به گزارش تعمیرکار معاون وزیر ارتباطات با اشاره به جلسه نمایندگان کمیسیون های مختلف مجلس با وزیر ارتباطات اظهار داشت: در این نشست بر لزوم همکاری شهرداریها با پروژه فیبر نوری تاکید شد.علی باقری اصل در گفتگو با خبرنگار مهر، جزئیات جلسه وزیر ارتباطات با نمایندگان کمیسیون های مختلف مجلس را تشریح نمود و اظهار داشت: یکی از موضوعات مطرح شده در این نشست از طرف وزیر ارتباطات، راه اندازی پنجره خدمات هوشمند بود. بنابر بند واو تبصره ۷ مصوبه قانون بودجه ۲ تکلیف عمده بر عهده وزارت ارتباطات، دستگاه های اجرائی و سازمان اداری استخدامی گذاشته شده است؛ دستگاه های اجرائی مکلف شدند تا شهریورماه، پنجره خدمات هوشمند خودرا راه اندازی کنند. در حقیقت باید پنجره ای باشد که مردم با یک دفعه ورود از تمام خدمات دستگاه برخوردار شوند.
دبیر شورای اجرائی فناوری اطلاعات با اشاره به این که خیلی از دستگاهها هنوز چنین پنجره ای ندارند، اضافه کرد: برمبنای ارزیابی که در شورای اجرائی فناوری اطلاعات انجام دادیم، فقط حدود ۲۷ دستگاه آمادگی نسبی جهت راه اندازی این پنجره دارند.
معاون امور مجلس وزارت ارتباطات افزود: دومین تکلیف، ایجاد پنجره ملی خدمات دولت هوشمند است که حکم قانون این است که تا دی ماه راه اندازی شود. این درگاه بصورت آزمایشی از اردیبهشت ماه فعال گردیده است. بنابر گزارشی که وزیر ارتباطات در مجلس ارائه دادند، بیش از ۲۰ دستگاه به این پنجره ملی متصل شدند و تنوعی از خدمات خودرا بصورت احراز هویت یکپارچه ارائه می کنند؛ یعنی شخص می تواند با یک ثبت نام ساده مبتنی بر شماره ملی، شماره موبایل و در بعضی مواقع کد پستی احراز هویت شود و بعد از آن وارد درگاه های تامین اجتماعی، بیمه سلامت ایرانیان، سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران و غیره شوند و خدمت خودرا بدون احراز هویت مجدد دریافت کند.
باقری اشاره کرد: وزیر در این نشست گزارشی از کیفیت این خدمات ارائه داد و با توجه به این که از ۱۷۰ دستگاه فقط ۲۰ دستگاه متصل شدند و زمان باقیمانده تا شهریورماه زمان زیادی نیست، از نمایندگان درخواست نمود به آن دسته از دستگاه های اجرائی که مرتبط هستند ملزم کند که به این درگاه متصل شوند. وزیر همین طور اصرار کرد که پس از این اتصال، گام بعدی به سمت هوشمندسازی و همین طور بهبود کیفیت خدمات خواهد بود.
دبیر شورای اجرائی فناوری اطلاعات درباره پروژه ملی فیبر نوری و مباحث مطرح شده در این نشست، اظهار داشت: در اولین فراخوانی که اعلام کردیم، ۸ و نیم میلیون پورت فیبر نوری از ۲۰ میلیون پورت تکلیفی واگذار شد و چندین شهر به عنوان پایلوت طرح انتخاب شدند و در این نشست وزیر گزارش دادند که کدام شهرها و شهرستان ها کار را پیگیری و پیش برده اند. همین طور دولت قسمتی از حق السهم خودرا به این پروژه مختص کرده است.
معاون وزیر ارتباطات بیان کرد: نمایندگان مجلس تاکید نمودند که اجرای این پروژه، منوط به همکاری دستگاه های اجرائی همچون شهرداری ها است؛ بر این اساس قرار شد پیگیری هایی صورت گیرد تا شهرداری ها کمک کنند اجرای این پروژه که نیازمند حفر کانال و غیره است در شهرها هرچه سریعتر اجرائی شود.
وی اضافه کرد: وزیر ارتباطات این نکته را بیان کرد که اگر نمایندگان همکاری کنند و نهضت اتصال مردم به فیبرنوری مانند نهضت گازرسانی در سالهای قبل اتفاق بیفتد، زیرساخت دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت فراهم خواهد شد.
باقری اصل اظهار داشت: در این نشست دغدغه ای عنوان شد در خصوص این که آیا پروژه فیبر نوری، نهایت تکنولوژی است که دکتر زارع پور توضیح داد، بستر فیبر حداقل تا ۳ دهه نیازمندی های کشور را برای ارتباطات و کیفیت سرعت بالا فراهم می آورد.


منبع:

1401/04/09
12:02:47
5.0 / 5
404
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار