تعمیرگاه ستفیکس
در نامه هزار استاد به سران قوا تأكید شد؛

ضرورت اهتمام به پیشرفت حکمرانی فضای مجازی

ضرورت اهتمام به پیشرفت حکمرانی فضای مجازی

تعمیرکار: هزار استاد دانشگاه و حوزه در نامه ای به روسای قوا خواهان تحقق حکمرانی فضای مجازی و پیشرفت حقیقی در این عرصه و اقدام عاجل برای رفع صدمه های گسترده و خارج کردن این فضا از سیطره دشمن شدند.به گزارش تعمیرکار به نقل از مهر، هزار نفر از اساتید دانشگاه و حوزه در نامه ای به رؤسای قوای سه گانه، خواهان اهتمام جدی به رفع عقب ماندگی و جلوگیری از صدمه های گسترده فضای مجازی کنونی ایران شدند. نویسندگان و امضاکنندگان این نامه، ضمن توجه دادن مسؤلان به مطالبات مکرر رهبر معظم انقلاب درباره ضرورت حکمرانی و سالم سازی عرصه فضای مجازی، انتظارات خویش را دراین زمینه بصورت روشن از هر یک ازسران قوا بخصوص ریاست محترم جمهور مطرح نمودند.
متن کامل نامه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر ابراهیم رئیسی، رئیس محترم جمهوری اسلامی
جناب حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، رئیس محترم قوة قضائیه
جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم
«همان گونه که مستحضرید امروزه فضای مجازی، یکی از مهم ترین زمینه ها و مؤلفه های پیشرفت دولت ها و جوامع به شمار می آید و کشورهایی که دارای فناوری بالا و برنامه ریزی مناسب در زمینة فضای مجازی می باشند، از آن به عنوان موتور پیشران در ابعاد و عرصه های متعدد بهره می برند: اشتغال زایی و خلق فرصت های جدید شغلی، توسعة اقتصاد دانش بنیان، افزایش راندمان در سایة اقتصاد دیجیتال، رشد علمی، ارتقای نظام اداری و تسهیل امور مردم، تقویت آرامش و امنیت جامعه، استواری و پویایی نظام سیاسی، ترمیم شکاف های اجتماعی، و تقویت هنجارها و ارزش های فرهنگی و عرضه آنها به مردم دنیا، قسمتی از ثمرات فضای مجازی در بعضی کشورهای پیشرفته است.
مع الأسف ایران اسلامی ما که در زمینه های متعدد علم و فناوری پیشرفت کرده و در بعضی زمینه ها به قله های دانش دست یافته در عرصه فضای مجازی، به یک مصرف کنند تبدیل گشته است، و همین وضعیتْ صدمه های جدیِ اقتصادی، علمی، امنیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به دنبال آورده است:
سوگمندانه باید گفت فضای مجازی که به عنوان یک فرصت می توانست با تبدیل ایران به قطب فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) در منطقه و جهان، فرصت های اقتصادی سرشاری پیش روی کشور قرار دهد، صدمه های جدی درسالیان گذشته برای کشور بوجود آورده است که تأثیرگذاری در عدم ثبات اقتصادی، یکی از آن موارد به شمار می رود؛
فضای مجازی می توانست با برنامه ریزی صحیح، به بستری برای بروز توانمندی های جوانان متخصص و نخبة کشور در صنعت فاوا ( ICT ) تبدیل گردد، و زمینة پیشرفت فزاینده علمی کشور و صدور فناوری به جهان را فراهم آورد؛ اما وابستگی و انفعال در فضای مجازی، باعث کاهش رشد علمی در این عرصه، و سرخوردگی نسبی تحصیل کردگان آن شده است؛
ابزاری که می توانست برای تقویت امنیت و آرامش جامعه به کار آید، امروز، عملاً ناامنی اجتماعی را به ارمغان آورده است؛ سرقت، کلاه برداری، تهدید، قتل، هتک حیثیت افراد، تجاوز به حریم خصوصی، فروپاشی خانواده و... قسمتی از رهاورد وضعیت اسفبار فضای مجازی کنونی ایران است.
فضای مجازی که می بایست از جهت سیاسی سبب رشد و پویایی و استواری نظام اسلامی شود، به صدمه پذیری نظام انجامیده است و دشمنان بوسیله طرح شایعات و اتهامات گسترده، گردآوری کلان داده (Big Data) و مدیریت افکار عمومی برمبنای آن، اهداف خویش را پیش برده اند؛
فضای مجازی که می توانست با ترمیم شکاف های اجتماعی و تقویت هویت ملی، در کیفیت زندگی مردم و رفاه جامعه تحول بوجود آورد، به سبب عدم مدیریت و بهره برداری صحیح، به یک تهدید جدی برای عناصر هویت اجتماعی ایرانیان تبدیل گشته است و نتایج سوء آنرا همچون می توان در تغییر سبک زندگی از ایرانی ـ اسلامی به غربی ـ مادی مشاهده کرد.
فضای مجازی که قابلیت گسترش معنویت و اخلاق، اشاعة اندیشةتوحیدی و صدور اسلام ناب را به سراسر عالم دارد، به محل لجن پراکنی نسبت به اعتقادات، تضعیف معنویت و ارزش های اخلاقی، و زیر پاگذاشتن احکام مسلم اسلامی و قوانین صریح کشورمان تبدیل گشته است؛ در چنین وضعیتی به جای زمینه سازی برای پاک زیستن مردم خصوصاً جوانان و نوجوانان کشور عزیزمان، بستر کاملا مساعدی برای کشانده شدن و سوق دادن آحاد جامعه حتی کودکان به انواع فساد و فحشا فراهم شده است؛ گو آنکه به اجبار مردم را باید به جهنم برد!
چنان که اشاره شد، بخش مهمی از صدمه های مذکور از آن روست که امروز فضای مجازی کشور از عرصه های وابسته و عقب مانده است؛ همان گونه که خیلی از زیرساخت ها و سخت افزارهای ارتباطی کشور از تولیدات خارجی است؛ کنترل و مدیریت مهم ترین خدمات ارتباطی و موتورهای جستجوگر در اختیار مخالفان ایران اسلامی است؛ گسترده ترین رسانه های اجتماعی ـ که بخش مهمی از فضای مجازی را دربرمی گیردـ غیربومی است، و مدیران آن از عوامل صهیونیزم جهانی یا در رابطه با آنان اند؛ غالب بازی های کامپیوتری درکشور که تاثیر مهمی در شکل دهی فرهنگ و هویت کودکان و نوجوانان ما دارد، بدست بیگانگان و بلکه مخالفان فرهنگ اسلامی ـ ایرانی ساخته می شوند.
یکی از دلایل اصلی عقب ماندگی و وابستگی فضای مجازی در ایران ـ به رغم وجود ظرفیت های گسترده و استعدادهای بالقوه در جهت پیشرفت دراین زمینه ـ تفکر سطحی و ارتجاعی حاکم بر برخی مسؤلان امر بوده است که پیشرفت در حوزة فضای مجازی را توسعة ظاهری این فناوری در کشور دانسته، رشد مصرف گرایی و افزایش امکانات فضای مجازی هرچند در بستر خارجی را نشانة توسعه یافتگی می پندارد. این رویکرد به پیشرفت، بازگشت به توسعة وابسته قجری و پهلوی است که صورت امروزی آن در بعضی کشورهای عربی و توسط بن سلمان ها تداوم یافته است.
این همه، در حالی است که مقام معظم رهبری از اوایل توسعة اینترنت با مدیریت نظام سلطه، بر ضرورت مراقبت و انجام دادن اقدامات لازم دراین زمینه تاکید فرمودند. معظم له در سال ۱۳۹۰ با تشکیل «شورای عالی فضای مجازی»، کوشش برای مدیریت فضای مجازی، بومی سازی سخت افزارها و نرم افزارهای پرکاربرد، بهره گیری حداکثری از فرصت های فضای مجازی و پیشگیری جدی از مخاطرات و صدمه های آنرا از مسؤلان امر مطالبه کردند. کوتاهی و بلکه بی توجهی متولیان و مجریان نسبت به این مطالبات، موجب شد ایشان در سالهای اخیر، بارها از وضعیت صدمه زا و رهاشدة فضای مجازی موجود کشور و سلطة دشمنان بر آن، به شدت اظهار نارضایتی نموده، و از کوتاهی مسؤلان گلایه کنند. چنان که مراجع عظام تقلید حوزه قم نیز، ضمن پشتیبانی از پیشرفت کشور در فضای مجازی، مکررا انتقادها و اعتراض های خویش را به وضعیت لجام گسیخته فضای مجازی کنونی کشور بیان کرده اند.
با توجه به آنچه ذکر شد، و با توجه به مدیریت کلان قوای سه گانه توسط چهره های معتقد به ارزش های اسلامی و آرمان های نظام، خیلی از دغدغه مندان و فعالان گفتمان انقلاب اسلامی ـ با علم به این که کارهای به زمین مانده زیادی بخصوص در عرصه اقتصادی روی دوش مسؤلان سنگینی می کند ـ امیدوار و متوقع هستند به خواست خداوند و با هماهنگی و عزم و تدبیر مسؤلان محترم قوا، تحقق حکمرانی فضای مجازی و پیشرفت حقیقی در این عرصه، جزء امور اولویت دار قرار گیرد و اقدامات لازم و عاجل برای رفع صدمه های گسترده و خارج کردن این فضا از سیطرة دشمن صورت پذیرد. مسلما، نتایج تحقق چنین موردی، می تواند در حوزه اقتصادی هم از جهت «افزایش راندمان و ایجاد فرصت های جدید همچون اشتغال آفرینی»، «رفع مشکلاتی چون دامن زدن به بی ثباتی اقتصادی» و «پیش گیری از برخی مخاطرات مهم درباره کسب و کارهای مجازی» تأثیرگذار باشد.
ما امضاکنندگان این نامه، به صورت خاص، از ریاست محترم جمهوری اسلامی، جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر رئیسی ـ که با رویکرد عدالت گرایانه و اقدامات جهادی خود بارقه های امید را در دل های ملت شریف ایران روشن کرده اند ـ خواستاریم:
۱. مسؤلان و مدیرانی که در شکل گیری وضعیت اسفبار فعلی فضای مجازی نقش داشته اند و طبق قانون و تأکیدات حضرتعالی باید بدلیل ترک فعل هایشان محاکمه شوند ـ برکنار گردند و نیروهای متخصصِ متعهد و دغدغه مند به جای آنها منصوب شوند.
۲. برنامه ریزی و اقدامات عملی برای تقویت و توسعة خدمات پرکاربرد داخلی بخصوص رسانه های اجتماعی و موتورهای جستجو، و مزیت بخشی به آنها در مقابل نمونه های مشابه خارجی در دستور کار دولت قرار گیرد.
۳. تصمیمات و پی گیری های نتیجه بخش برای اجبار رسانه های اجتماعی خارجی به «اخذ مجوز فعالیت و تبعیت از قوانین کشور» انجام پذیرد؛ چنان که برخی کشورهای دیگر هم با جدیت در این جهت اقداماتی کرده و توفیقاتی بدست آورده اند؛
۴. شورای عالی فضای مجازی، به رغم قصورات و تقصیرات، برخی مصوبات مفید دارد که متأسفانه توسط دولت قبل اجرا نشده است. تقاضامند است دولت محترم در کمترین زمان ممکن، این مصوبات را ـ که عمل به آنها قسمتی از معضلات فضای مجازی را کاهش می دهدـ اجرایی کند.
از ریاست محترم قوه مقننه، جناب آقای دکتر قالیباف مصرانه خواهانیم: ضمن توجه به وظیفة نظارتی و مطالبه گری مجلس، در تصویب قانونی جامع و پیشران که، همچون برخی کشورهای دیگر ِموفق دراین زمینه، قادر به ایجاد تحول در ابعاد و سطوح متعدد فضای مجازی و تحقق حکمرانی در این عرصه مهم باشد تعلل صورت نگیرد و به مسئولیت این نهاد مهم قانون گذار در دستیابی به فضای مجازی تراز و شایستة ملت بزرگ ایران اسلامی اهتمام ورزیده شود. مقام معظم رهبری در نخستین دیدار با نمایندگان مجلس کنونی، «مدیریت فضای مجازی را» همچون «مسائل مهم» و «کلیدی» و فوری شمرده، از نمایندگان مجلس خواستند اهتمام جدی به این مساله داشته باشند.
طبعا، در جهت وضع قانون، توجه جامع و دقیق به مطالبات رهبری که از مهم ترین آنها ضرورت قطع سلطة دشمن در فضای مجازی است، اهمیت اساسی دارد. در همین راستا، از نمایندگان محترم خواستاریم تحت تاثیر تبلیغات و فشارهای سنگین و گسترده رسانه های دشمنان قرار نگیرند. بدیهی است دشمن برای حفظ «دیکتاتوری رسانه ای»، تمام تلاش و توان خویش را در مخالفت با تدوین قانون دراین زمینه به کار می برد؛ چونکه می داند تأثیرگذاریش در عرصه های گوناگون، تا حدود زیادی مرهون رهاشدگی و بی ضابطگی فضای مجازی کنونی است که بخش عمده این فضا تحت مدیریت کلان آنهاست؛
از ریاست محترم قوة قضاییه، جناب حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای هم انتظار داریم تا در امتداد احیای حقوق عامه، بدون مسامحه، به وظیفة ذاتی قوة قضاییه در پیش گیری از جرائم در رابطه با فضای مجازی، برخورد قاطع با موارد تخلف و نقضِ مقررات کشور، و انجام مسئولیت خود در قبال زمینه های جرم خیز عمل کنند.
ذکر یک نکته پایانی را هم لازم می دانیم: بی تردید، آگاهی بخشی و روشنگری دربارة فضای مجازی، تبیین گفتمان انقلاب اسلامی دراین زمینه و ارائة پاسخ های مستدل و مستند به برخی پرسش ها، ابهامات و شبهات، از بایسته هایی است که متأسفانه مورد کم توجهی، غفلت و تغافل متولیان امر قرار گرفته است. دشمنان هم از این خلأ برای تأثیرگذاری بر ذهنیت مردم با هدف حفظ سلطه بر فضای مجازی، ضربه زدن به ارزش های دینی و منافع ملی، و عقب نگاه داشتن کشور در حوزه فضای مجازی بهره برده اند
. بر این اساس، از مسؤلان رسانه های رسمی نظام جمهوری اسلامی خصوصاً صدا و سیما و خبرگزاری های مهم خواستاریم در این عرصة بسیار مهم وارد شوند و در امتداد افزایش آگاهی های عمومی، پاسخ به پرسش ها و شبهات، و مطالبه گری مردم از حاکمیت دربارة تحقق فضای مجازی تراز انقلاب اسلامی، نقش فعال ایفا کنند.
مزید توفیقات حضرات عالی را در انجام وظایفتان در امتداد رفع صدمه ها، ایجاد پیشرفت حقیقی و تحقق حکمرانی در زمینه مهم و حیاتی فضای مجازی از خداوند متعال خواهانیم.
اسامی اساتید امضاکننده این نامه در اینجا قابل مشاهده است.

1401/04/05
12:09:25
5.0 / 5
276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار