تعمیرگاه ستفیکس

موشک آریان ۵، دو ماهواره ارتباطی را با خود به مدار زمین برد

موشک آریان ۵، دو ماهواره ارتباطی را با خود به مدار زمین برد

تعمیرکار: موشک ˮآریان 5ˮ طی ماموریت جدیدی، دو ماهواره ارتباطی را با خود به مدار زمین برد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، یک موشک سنگین اروپایی روز گذشته، دو ماهواره ارتباطی را به مدار زمین پرتاب کرد. موشک "آریان ۵" (Ariane 5) شرکت "آریان اسپیس" (Arianespace) طی این ماموریت، از "پایگاه فضایی گویان" (Guiana Space Centre) بلند شد.
"آریان ۵"، همان موشکی است که "تلسکوپ فضایی جیمز وب" (JWST) ناسا را در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ پرتاب کرد. این موشک طی ماموریت جدید خود، دو محموله را همراه داشت که هر دوی آنها، ماهواره های ارتباطی بودند.
نمایندگان "آریان اسپیس" گفتند که هر دو ماهواره ۴۰ دقیقه بعد از بلند شدن و همانطور که برنامه ریزی شده بود، در "مدار انتقالی زمین ایستا" (Geostationary transfer orbit) مستقر شدند.
یکی از ماهواره ها موسوم به "MEASAT-3d"، توسط شرکت مخابراتی مالزیایی "میاست" (MEASAT) کنترل خواهد شد. نمایندگان "آریان اسپیس" در توضیحات مربوط به این ماموریت نوشتند: این ماهواره جدید، سرعت پهنای باند را در مناطقی با شبکه زمینی محدود یا بدون شبکه در سراسر مالزی بطور قابل توجهی می افزاید و در عین حال، به ارائه ظرفیت اضافی برای پخش ویدئو در قالب HD، 4K و نهایتاً 8K در آسیا می پردازد.
ماهواره دیگری که طی این ماموریت پرتاب شد، "GSAT-24" نام دارد که توسط سازمان "نیوزاسپیس ایندیا لیمیتد" (NSIL) کنترل خواهد شد. نمایندگان "آریان اسپیس" در ادامه گفتند: این ماهواره، خدمات تلویزیونی، مخابراتی و پخش رادیو و تلویزیون را باکیفیت بالا، ارائه و نیازهای مشتریان هندی را برآورده می کند.
ماهواره MEATSAT-3d توسط شرکت "ایرباس دیفنس اند اسپیس" (Airbus Defence and Space) و ماهواره GSAT-24 توسط "سازمان پژوهش های فضایی هند" (ISRO) تولید شده است. طراحی ماموریت این ماهواره ها به ترتیب حداقل ۱۸ سال و ۱۵ سال زمان برده است. به گزارش "آریان اسپیس"، این دو محموله مجموعا ۱۰۸۶۳ کیلوگرم وزن داشتند.
روز پرتاب، هیچ موشکی برای فرود آمدن و تماشا وجود نداشت؛ برای اینکه "آریان ۵" بر خلاف موشک "فالکون ۹" (Falcon 9) شرکت "اسپیس ایکس" (SpaceX) که مرحله اول آن قابل استفاده مجدد است، یک وسیله پرتاب یک بارمصرف بشمار می رود.
این ماموریت، دومین ماموریت سال جاری برای "آریان اسپیس" بود. پرتاب دیگر این شرکت در فوریه سال ۲۰۲۲ انجام شد و ۳۴ ماهواره اینترنتی "وان وب" (OneWeb) را با یک موشک "سایوز" (Soyuz) ساخت روسیه از "پایگاه فضایی بایکونور" (Baikonur Cosmodrome) در قزاقستان به مدار زمین فرستاد.
قرار بود پروازهای بیشتری با موشک "سایوز" و مدیریت "آریان اسپیس"، در نیمه اول سال جاری شروع شوند؛ اما همکاری بین این شرکت و روسیه بعد از حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه منحل شد.
منبع:

1401/04/03
17:38:44
5.0 / 5
387
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار