تعمیرگاه ستفیکس

ساخت اولین هواپیمای تجاری هیدروژنی جهان

ساخت اولین هواپیمای تجاری هیدروژنی جهان

تعمیرکار: هلند ساخت نخستین هواپیمای تجاری هیدروژنی جهان را آغاز نموده است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، نخستین هواپیمای مسافربری بزرگ جهان که دارای ۴۰ تا ۸۰ صندلی است و نیروی آن از هیدروژن سبز مایع تامین می شود، مقرر است در سال ۲۰۲۸ نخستین پرواز بین هلند و لندن را انجام دهد.
شرکتها و سازمان های هلندی بطور مشترک درحال ساخت یک سیستم هیدروژنی برای هواپیماهایی هستند که از سوخت گرفته تا پیش رانش آن کاملا سبز و سازگار با محیط زیست است. این امر هلند را قادر می سازد تا نقش مهمی در هوانوردی با انرژی هیدروژنی در سراسر جهان ایفا کند. هدف هلند این است که تا سال ۲۰۲۸ چندین پرواز تجاری در سراسر جهان انجام دهد.
پروژه "سیستم انتقال قدرت و ذخیره سازی هواپیمای هیدروژنی"(HAPSS) حاصل یک مشارکت عمومی و خصوصی هلندی است که توسط سازمان های "Unified International" و "InnovationQuarter "و ۱۷ شرکت همچون Fokker، دانشگاه فناوری دلفت، دولت هلند و مرکز هوافضای سلطنتی هلند به راه افتاده است.
در مجموع ۳۸۳ میلیون یورو از صندوق رشد ملی به برنامه حمل و نقل هوایی که بزرگترین جزء پروژه HAPSS است، اختصاص یافته است. این سیستم در مقیاس آزمایشگاهی در اوایل سال ۲۰۲۵ آماده خواهد شد.
یک نظرسنجی بین المللی نشان داد که بیش از ۹۰ درصد از مصرف کنندگان حاضرند برای یک پرواز هزینه بیشتری بپردازند، به شرطی که پرواز کاملا سبز و سازگار با محیط زیست باشد. این سیستم ابتدا در یک هواپیمای توربوپراپ با ظرفیت ۴۰ تا ۸۰ نفر ایجاد می شود و سپس می تواند در هواپیماهای جدید بدون آلایندگی با مسافران بیشتر نیز تعبیه شود.
توربوپراپ(Turboprop) گونه ای موتور توربینی گازی است که در آن از گردش محور توربین برای گرداندن ملخ در یک هواگرد و ایجاد پیشرانش استفاده می شود. در این موتورها، هوا از بخش ورودی هوا(Intake) وارد موتور شده و توسط کمپرسور، فشرده می شود، هوای فشرده شده، سپس با سوخت موتور، مخلوط شده و در محفظه احتراق موتور، سوزانده می شود. گازهای داغ خروجی، سپس وارد توربین شده و در نهایت از محل اگزوز خارج می شوند.
منبع:

1401/03/25
23:58:24
5.0 / 5
178
تگهای خبر: شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار