تعمیرگاه ستفیکس

شناسایی یک مدار مغزی که در اعتیاد به سیگار نقش دارد

شناسایی یک مدار مغزی که در اعتیاد به سیگار نقش دارد

تعمیرکار: پژوهشگران فنلاندی در بررسی جدید خود دریافتند که یک مدار مغزی ممکنست در اعتیاد به سیگار نقش داشته باشد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو ساینتیست، پژوهشگران فنلاندی بعد از بررسی افراد سیگاری که در پی لطمه مغزی، بلافاصله تمایل خود به نیکوتین را از دست دادند، یک مدار مغزی را شناسایی نمودند که در اعتیاد نقش دارد.
"جوهو جوتسا"(Juho Joutsa)، پژوهشگر "دانشگاه تورکو"(University of Turku) اظهار داشت: این یافته ها می توانند دستگاه های تحریک مغز را برای کمک کردن به ترک سیگار، الکل و سایر مواد مخدر راهنمایی کنند.
یکی از این دستگاهها که از روشی به نام "تحریک مغناطیسی مغز"(TMS) استفاده می نماید، برای مساعدت با ترک کردن سیگار در آمریکا تأیید شده است. این کار شامل رفتن به یک مرکز درمانی است که در آن، پزشکان دستگاه کوچکی را بالای سر شخص نگه می دارند تا فعالیت قسمتی از مغز را بطور موقت افزایش دهد. با این وجود، نحوه عملکرد آن معین نیست و به شکل گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد.
گروه جوتسا برای درک بهتر نواحی مغزی دخیل در اعتیاد، اسکن مغزی ۳۴ نفر را بررسی کردند که بعد از سکته مغزی، ناگهان میل به سیگار کشیدن را از دست داده بودند. بعد از سکته مغزی، به بخش کوچکی از مغز شرکت کنندگان لطمه وارد شده بود یا مغزشان در اثر لطمه فیزیکی، لطمه دیده بود. جوتسا افزود: این یک تغییر چشم گیر در رفتار است. آنها میل به سیگار کشیدن را کاملا از دست دادند.


پژوهشگران، این اسکن های مغزی را با اسکن های ۶۹ شخص سیگاری مقایسه کردند که بعد از لطمه مغزی به عادت خود ادامه دادند. جوتسا اظهار داشت: کسانی که میل به سیگار کشیدن را از دست داده بودند، در یکی از سه ناحیه موسوم به "dorsal cingulate"، "lateral prefrontal cortex" و "insula" یا نواحی دیگری از مغز که اتصالاتی قوی با این سه ناحیه دارند، لطمه را تجربه کرده بودند. این را باید بعنوان یک مدار اعتیاد در نظر گرفت.
وی ادامه داد: اما ترک کننده ها در چهارمین ناحیه کلیدی این مدار به نام "medial prefrontal cortex" صدمه ای نداشتند. بنظر می رسد این ناحیه که در مرکز پیشانی قرار دارد، بعنوان یک بازدارنده عمل می کند و فعالیت در نقاط دیگر این شبکه را سرکوب می کند. هدف قرار دادن این ناحیه با روش تحریک مغناطیسی مغز می تواند به افراد در غلبه بر اعتیاد کمک نماید.
پژوهشگران با بررسی یک گروه جداگانه متشکل از ۱۸۶ نفر مبتلا به لطمه های مغزی دریافتند که لطمه در این مدار نیز با کاهش احتمال اعتیاد به الکل مرتبط می باشد. سایر پزشکان پیش تر گزارش داده بودند که سه نفر با لطمه مغزی در این مدار چگونه بطور ناگهانی اعتیاد خودرا به مواد افیونی و الکل، چندین داروی غیرقانونی یا نیکوتین از دست دادند.
"نیک دیویس"(Nick Davis)، پژوهشگر "دانشگاه متروپولیتن منچستر"(MMU) در انگلستان اظهار داشت: بااینکه روش تحریک مغناطیسی مغز هم اکنون نیز برای مساعدت با ترک سیگار در بعضی افراد استفاده می شود اما این یافته های جدید ممکنست راه هایی را برای تقویت این اثر پیشنهاد کنند. این روش قدرت زیادی دارد برای اینکه به این معناست که می توانیم مناطقی را پیدا نماییم که با به کار بردن روش هایی مانند تحریک مغناطیسی یا الکتریکی در آنها، فعالیت مغز افزایش یا کم شود.
این پژوهش، در مجله "Nature Medicine" به چاپ رسید.
منبع:

1401/03/25
08:02:46
5.0 / 5
236
تگهای خبر: دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار