تعمیرگاه ستفیکس

تاب خوردن هسته داخلی زمین و تغییر در طول شبانه روز!

تاب خوردن هسته داخلی زمین و تغییر در طول شبانه روز!

یک مطالعه جدید نشان میدهد که هسته داخلی زمین درحال نوسان است که سبب ایجاد تغییر در طول روز می شود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سیاره ما ممکنست آن طور که تا حالا فکر می کردیم، عمل نکند. برمبنای بیانیه مطبوعاتی دانشگاه "ساوثرن کالیفرنیا"، دانشمندان این دانشگاه شواهدی ارائه کرده اند در خصوص اینکه هسته داخلی زمین درحال نوسان و تاب خوردن است. این یافته با مدلهای پذیرفته شده ی قبلی که فرض می کردند زمین بطور پیوسته با سرعتی سریع تر از سطح خود می چرخد، در تضاد است.
همین طور ممکنست به توضیح تغییرات در طول یک شبانه روز که در چند دهه گذشته ثابت شده است که بطور مداوم در نوسان است، کمک نماید.
یک ادعای ۲۰ ساله
"جان ویدال" یکی از نویسندگان این مطالعه و پروفسور علوم زمین در این دانشگاه اظهار داشت: ما با یافته های خود همانطور که پژوهشگران طی ۲۰ سال قبل ادعا کرده اند، می توانیم تغییرات سطح زمین را در مقایسه با هسته داخلی آن ببینیم. با این وجود، آخرین مشاهدات ما نشان میدهد که چرخش هسته داخلی زمین از سال ۷۱-۱۹۶۹ کمی کندتر شده است و سپس از سال ۷۴-۱۹۷۱ به جهت دیگر حرکت کرده است. همین طور مشاهده می نماییم که طول روز همانطور که پیش بینی می شد، افزایش و کم شده است.
وی ادامه داد: همزمانی این دو مشاهده، وجود نوسان در هسته داخلی زمین را به یک تفسیر محتمل تبدیل نموده است.
پژوهشگران از داده های "آرایه لرزه ای با دیافراگم بزرگ"(LASA) که یکی از امکانات تأسیسات نیروی هوایی ایالات متحده در مونتانای آمریکا است، استفاده کردند تا نشان دهند که هسته داخلی زمین کندتر از آنچه تا حالا پیش بینی شده بود و تقریباً با زاویه ۰.۱ درجه در سال می چرخد. این چیزی نبود که دانشمندان انتظار داشتند.
"ویدال توضیح داد: این ایده که هسته درونی زمین، تاب می خورد، مدلی بود که پیش بینی شده بود، اما جامعه علمی بر سر آن اختلاف داشت و دو پاره شده بود. ما نیز به این امید پیش رفتیم که مانند جفت آزمایش های اتمی قبلی همان جهت و سرعت چرخش را در هسته داخلی زمین مشاهده نماییم، اما در عوض، عکس آنرا دیدیم و وقتی متوجه شدیم که در جهت دیگری درحال حرکت است، بسیار شگفت زده شدیم.
حالا پژوهشگران باید مشاهدات دقیق و کافی برای مقایسه نتایج فعلی خود پیدا کنند تا به تحقیقات آینده ادامه دهند. آنها امیدوارند با بهره گیری از داده های لرزه شناسی آزمایش های اتمی که در مطالعات قبلی استفاده شده اند، این کار را با موفقیت انجام دهند.
یک هسته داخلی که در نوسان است
با این وجود، داده های فعلی آنها از این گمانه زنی حمایت می کند که هسته داخلی زمین برمبنای تغییرات در طول روز - مثبت یا منفی ۰.۲ ثانیه در ۶ سال و میدان های ژئومغناطیسی نوسان می کند.
"ویدال" می گوید: هسته داخلی زمین ثابت نیست و زیر پای ما حرکت می کند و بنظر می رسد هر شش سال یک دفعه چند کیلومتر به عقب و جلو می رود و تاب می خورد.
وی ادامه داد: یکی از سوالاتی که ما کوشیدیم به آن پاسخ دهیم این است که آیا هسته درونی زمین به تدریج با سرعت بیشتری حرکت می کند یا در دراز مدت حرکت اندکی دارد. ما درحال کوشش برای درک چگونگی شکل گیری هسته درونی زمین و نحوه حرکت آن در طول زمان هستیم. این یک گام مهم در درک بهتر این پروسه است.
با پیشرفت فناوری حسگرها، پژوهشگران ممکنست به زودی ابزار مورد نیاز خودرا برای اثبات نظریه خود پیدا کنند، نظریه ای که برای همیشه نگاه ما به هسته درونی سیاره خودرا تغییر خواهد داد.
نتایج این مطالعه در مجله Science Advances انتشار یافته است.1401/03/22
21:29:36
5.0 / 5
295
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار