تعمیرگاه ستفیکس
با كمك نوعی ربات میسر شد

ماهی ها و زنبورها با هم صحبت می كنند!

ماهی ها و زنبورها با هم صحبت می كنند!

به گزارش تعمیركار پژوهشگران سوئیسی توانستند با كمك نوعی ربات، یك پل ارتباطی میان ماهی ها و زنبورها ایجاد كنند.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، زنبورهای عسل و ماهی ها توانستند در آزمایش جدیدی، با كمك ربات ها از طریق دور با یكدیگر ارتباط برقرار كنند.
این آزمایش، بر مبنای پروژه ای صورت گرفته كه پیش تر در مورد ادغام توانایی ربات ها و رفتار حیوانات انجام شده بود. پژوهشگران "مؤسسه پلی تكنیك فدرال لوزان" (EPFL) سوئیس در سال ۲۰۱۷، یك ماهی رباتیك طراحی كردند كه شبیه به ماهی های واقعی به نظر می رسید.
این گروه پژوهشی در این بررسی جدید، ماهی رباتیك را به كندوی زنبورهای عسل فرستادند. ربات های این آزمایش طوری طراحی شده بودند كه بتوانند سیگنال هایی قابل درك را برای زنبورها ارسال نمایند. این ربات ها، در شكل ها، رنگ ها و طرح های خاصی ساخته شده بودند تا بتوانند لرزش و حركت به خصوصی داشته باشند؛ در نتیجه توانستند به كمك لرزش ها، حركات و تغییر دمای بدن خود، با زنبورهای عسل ارتباط برقرار كنند. ربات های دیگری هم با همین هدف به سكونتگاه ماهی ها فرستاده شدند.
هر یك از این سیستم های رباتیك، حیوانات اطراف خویش را بررسی كردند؛ سپس داده ها را به ربات های دیگر انتقال دادند تا آنها را به سیگنال هایی تبدیل كنند كه برای حیوانات دیگر هم قابل درك هستند. پژوهشگران هم با كمك اینترنت، داده های دو ربات را به هم مرتبط ساختند. بدین ترتیب ربات ها توانستند نقش مترجم را میان دو نوع حیوان متفاوت كه دور از هم قرار داشتند، بازی كنند.
"فرانك بونت" (Frank Bonnet)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: ما با این كار توانستیم یك پل ارتباطی میان دو حیوان ایجاد نماییم تا پویایی میان آنها حفظ شود. حیوانات با كمك این ربات ها توانستند با خصوصیت های یكدیگر سازگار شوند و با هم ارتباط برقرار كنند.
"فرانچسكو موندادا" (Francesco Mondada)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: این ربات ها مانند مترجمان حاضر در نشست های بین المللی عمل می كنند و وظیفه تبادل اطلاعات میان دو حیوان متفاوت را بر عهده دارند.
پژوهشگران باور دارند كه این پژوهش می تواند به ابداع راه های بهتر و غیرتهاجمی جهت بررسی رفتار حیوانات و اثر گذاشتن بر آنها منجر شود.
این پژوهش، در مجله " Science Robotics" به چاپ رسید.1398/01/03
14:43:07
5.0 / 5
4732
تگهای خبر: اینترنت , ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار