تعمیرگاه ستفیکس

دلیل مرگ نورون ها در بیماری پارکینسون چیست؟

دلیل مرگ نورون ها در بیماری پارکینسون چیست؟

پژوهشگران اسپانیایی در بررسی جدیدی، دلیل مرگ نورون ها در بیماری پارکینسون را ارزیابی کرده اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، براساس داده های عرضه شده توسط "سازمان جهانی بهداشت"(WHO)، بیماری پارکینسون حدود هفت میلیون نفر را در سرتاسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد. این اختلال عصبی بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد و باآنکه علل آن هنوز به صورت کامل شناخته نشده اند اما مشخص شده که خیلی از علایم آن به علت از بین رفتن نورون هایی است که "دوپامین"(Dopamine) تولید می کنند.
پژوهشی که در "دانشگاه کوردوبا"(UCO) اسپانیا انجام شده است، طی بررسی روی موش ها، یکی از علل از بین رفتن نورون ها را نشان داد. دلیل اصلی در پروتئینی به نام "DJ1" نهفته است که ارتباط آن با بیماری پارکینسون پیش تر نشان داده شده بود اما عملکرد دقیق آن تابحال نامشخص بود.
"راکل رکخو"(Raquel Requejo)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما در این حوزه، یک گام فراتر رفت و یکی از مکانیسم های عملکرد این پروتئین را آشکار کرد. گروه پژوهشی ما برای انجام دادن این کار، یک بررسی تطبیقی را روی سلول های عصبی مغز موش هایی شروع کرد که دارای این ژن فعال می باشند و همینطور سایر موش هایی که این ژن را ندارند. هدف از این پژوهش، مقایسه تفاوت های بین دو الگوی پروتئینی و در نتیجه، بررسی مکانیسم هایی است که امکان دارد تغییر کنند.
با عنایت به نتایج این پژوهش میتوان اظهار داشت که فقدان یا اختلال در عملکرد ژن بیان کننده پروتئین DJ1، سبب فعال شدن فرآیندی است که بعنوان چرخه سلولی شناخته می شود. طی این فرایند، سلول ها تقسیم می شوند. این فرایند توسط سلول ها برای جایگزینی سلول های مرده استفاده می شود؛ همان گونه که برای مثال، هنگام بهبود زخم اتفاق می افتد.
در اینجا، مشکل واقعی چیست؟ پاسخ این است که نورون ها ظرفیت تقسیم را ندارند اما دستورالعمل هایی را برای انجام دادن این کار از راه راه اندازی یک چرخه سلولی دریافت می کنند که در شرایط عادی نباید رخ دهد. در نتیجه، هنگامی که یک ژن تغییر می کند، نورون های آن مجبور هستند یک فرایند تقسیم را انجام دهند که قادر به تکمیل کردن آن نیستند و در نهایت می میرند. بدین ترتیب، بسیاری از علائم بیماری پارکینسون را ایجاد می کنند.
رکخو اظهار داشت: این همان چیزی است که در پژوهش های علمی بعنوان "چرخه سلولی ناهنجار" شناخته می شود و ارتباط آن با این بیماری تخریب کننده عصبی و عدم وجود پروتئین DJ1، برای اولین بار در این پژوهش توصیف شده است.
وی ادامه داد: بیماری پارکینسون تا به امروز، هیچ درمانی نداشته و درمان های کنونی شامل تأمین دوپامینی است که نورون های درحال مرگ، به صورت طبیعی تولید نمی کنند. این یافته ها در آینده می توانند به توسعه روش های درمانی جدیدی کمک کنند که نه تنها به مقابله با نشانه های بیماری می پردازند، بلکه از علت آنها هم جلوگیری می کنند.
این پژوهش، در مجله "Cellular and Molecular Neurobiology" به چاپ رسید.
منبع:

1401/02/27
23:08:43
5.0 / 5
456
تگهای خبر: راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار