با روش جدید صورت گرفت؛

حذف عوامل سرطان زا از آب توسط محققان دانشگاه امیرکبیر

حذف عوامل سرطان زا از آب توسط محققان دانشگاه امیرکبیر

به گزارش تعمیرکار محققان دانشگاه امیرکبیر موفق به حذف فلزات سنگین از آب تولیدی میادین نفتی با نمک بالا شدند که عوامل سرطان زای آب را حذف کرده و بعد از نمک زدایی برای کشاورزی یا آب آتش نشانی میتوان بهره برد.به گزارش تعمیرکار به نقل از دانشگاه امیرکبیر، مهدیه مهری دانش آموخته و مجری طرح «حذف فلزات سنگین از آب تولیدی میادین نفتی با نمک بالا با استفاده از روش انعقادسازی الکتریکی» اظهار داشت: تا کنون در مقالات علمی انتشار یافته حذف فلزات سنگین از آب تولیدی میادین نفتی با استفاده از روش انعقادسازی الکتریکی مورد پژوهش قرار نگرفته بود.
وی اضافه کرد: ازاین رو بر مبنای نتایج این تحقیق با استفاده از روش انعقادسازی الکتریکی میتوان آب تولیدی میادین نفتی را که دارای آلاینده های آلی و فلزات سنگین متعدد است را تصفیه کرد و به بازدهی جداسازی و سینتیک حذف قابل قبولی دست یافت.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه در نهایت میتوان مطابق با استانداردهای زیست محیطی بعد از نمکزدایی، از این آب برای مصارف متعدد مانند آبیاری کشاورزی یا آب آتش نشانی و... استفاده کرد، اظهار داشت: همینطور میتوان این آب را در چاه ها بدون صدمه زیست محیطی تخلیه کرد.
به گفته مهری، به علت حضور همزمان آلاینده های آلی و فلزات سنگین و همینطور شوری بسیار زیاد آب های تولیدی پیچیدگی های زیادی در ارتباط با بازدهی حذف هر گروه آلاینده و مدت زمان مورد نیاز برای فرایند به وجود می آید که پرداختن به هر عامل نیازمند شناخت دقیق از برهمکنش ها و فعل و انفعالات داخل راکتور دارد.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: به صورت کاربردی میتوان از این روش، برای تصفیه آب های تولیدی میادین نفتی در صنعت نفت و گاز و استفاده مجدد از حجم عظیم آب ساخته شده برای کاربردهای مفید در صنعت بدون صدمه به محیط زیست بهره برد. به عبارت دیگر، با عنایت به میزان زیاد آب تولیدی نیازی به انتقال آب شیرین شده دریا نیست و با نمک زدایی از این آب میتوان برای کشاورزی و سایر کاردبردها استفاده نمود.
مهری افزود: این طرح با استفاده از راکتوری با طراحی نسبتا ساده و با استفاده از فلزات در دسترس مانند آهن، آلومینیوم، مس و روی به همراه هوادهی با استفاده از کمپرسور هوا اجرا شده است.
وی تصریح کرد: مصرف برق مهم ترین عامل در کنترل مصرف انرژی و بهبود بازدهی این فرایند است، چونکه میزان تولید ذرات جاذب آلاینده ها به آن وابسته است.
مهری با اشاره به اینکه پیش از این در مقالات علمی و نشریه های صنعتی از روش انعقادسازی الکتریکی برای حذف فلزات سنگین یا آلاینده های آلی از آب ها و پساب های گوناگونی مانند آب های زیرزمینی یا پساب فلزکاری یا صنایع چرم و صنایع پالایشگاهی استفاده شده بود، اظهار داشت: ولی حذف همزمان فلزات سنگین و گونه های هیدروکربنی از آب تولیدی میادین نفتی مورد پژوهش قرار نگرفته بود.
این محقق ضمن اشاره به مزیت رقابتی پروژه اظهار داشت: مزیت رقابتی طرح قابلیت اجرای آن در نقاط جغرافیایی متعدد که دسترسی به برق و فلزات پرکاربرد مانند ورق آهن یا آلومینیوم وجود داشته باشد بدون احتیاج به افزودن مواد شیمیایی مختلف است.
وی افزود: از این طرح میتوان در تصفیه آب ها و پساب های صنعتی دارای فلزات سنگین که اغلب سرطان زا هستند و انواع آلاینده های هیدروکربنی مانند اجزای نفتی استفاده نمود.


منبع:

1401/02/24
13:49:04
5.0 / 5
288
تگهای خبر: استاندارد , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار