تعمیرگاه ستفیکس

ربات هایی که نوک انگشتان شان حس دارد

ربات هایی که نوک انگشتان شان حس دارد

پژوهشگران انگلیسی، گروه جدیدی از ربات ها را بگونه ای طراحی نموده اند که نوک انگشتان آنها مانند پوست انسان قابلیت احساس کردن دارند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از میرر، نوع جدیدی از ربات ها به شکلی طراحی شده اند که نوک انگشتان آنها می تواند مانند پوست انسان احساس کند.
ماشین ها می توانند بهترین شطرنج باز جهان را شکست بدهند اما تا حالا نتوانسته اند مهره شطرنج را حتی به اندازه یک نوزاد شیرخوار کنترل کنند.
فقدان مهارت ربات تا حدودی به خاطر گیره های مصنوعی است که حس لامسه ظریف نوک انگشت انسان را برای هدایت دست ها هنگام برخورد با اجسام ندارند.
دانشمندان "آزمایشگاه رباتیک بریستول"(Bristol Robotics Laboratory) در انگلستان، نوک انگشت بسیار حساسی را با کمک فناوری چاپ سه بعدی و با بهره گیری از حسگرهایی به اندازه سنجاق مشابه پاپیلاهای پوست انسان ابداع نموده اند.
پروفسور "ناثان لپورا"(Nathan Lepora)، دانشمند "دانشگاه بریستول"(Bristol University) اظهار داشت: پژوهش ما به کشف این مساله کمک می نماید که ساختار درونی پیچیده پوست انسان چگونه حس لامسه را به وجود می آورد.
وی ادامه داد: این یک پیشرفت هیجان انگیز در حوزه رباتیک نرم بشمار می رود که چاپ سه بعدی پوست دارای قابلیت لامسه را ممکن می سازد و می تواند ربات هایی را بوجود آورد که ماهرتر هستند یا با فراهم کردن حس لامسه داخلی برای آنها، عملکرد دست های مصنوعی را بطور قابل توجهی بهبود ببخشد.
پاپیلاها، بین لایه های اپیدرمی خارجی و لایه های داخلی پوست انسان یافت می شوند. پاپیلاهای ربات، با چاپگرهای سه بعدی پیشرفته ای تولید شده اند که می توانند مواد نرم و سفت را با یکدیگر ترکیب کنند تا ساختارهای پیچیده ای مانند همتایان زیستی آنها را به وجود بیاورند.
به رغم وجود چنین پیشرفتی، پوست رباتیک هنوز نسبت به جزییات حساس نیست. لپورا اضافه کرد: ما دریافتیم که این نوک انگشت تولید شده با فناوری چاپ سه بعدی می تواند سیگنال های عصبی مصنوعی را که شبیه نمونه واقعی خود هستند، تولید نماید. عصب های حسی انسان، سیگنال هایی را از پایانه های عصبی مختلف موسوم به "مکانوریسپتورها"(mechanoreceptors) منتقل می کنند که منعکس کننده فشار و شکل تماس هستند.
این پژوهش، در "Journal of the Royal Society Interface" به چاپ رسید.
منبع:

1401/01/17
21:36:35
5.0 / 5
423
تگهای خبر: ربات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار