تعمیرگاه ستفیکس

شرکت اسپیس ایکس، چهارمین کپسول دراگون خویش را آزادی نامید

شرکت اسپیس ایکس، چهارمین کپسول دراگون خویش را آزادی نامید

به گزارش تعمیرکار فضانورد ناسا در توئیت جدیدی عنوان نمود که چهارمین کپسول ˮدراگونˮ شرکت ˮاسپیس ایکسˮ، ˮآزادیˮ نامیده شده است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از فیوچریسم، حالا چهارمین کپسول "دراگون" (Dragon) شرکت "اسپیس ایکس" (SpaceX) که چهارمین گروه سرنشینان را به "ایستگاه فضایی بین المللی" (ISS) می فرستد هم نامی دارد.
"کیل لیندگرن" (Kjell Lindgren)، فضانورد ناسا و فرمانده مأموریت آینده معروف به نام "کرو ۴" (Crew-4)، در توئیت جدیدی نوشت: نام این کپسول، "آزادی" (Freedom) است. سرنشینان کرو ۴ با یک کپسول جدید دراگون به نام "آزادی" به ایستگاه فضایی بین المللی پرواز خواهد نمود.
سرنشینان کرو ۴ مقرر است ماه آینده پرواز کنند. برنامه ریزی شده است که این کپسول، لیندگرن، دو فضانورد ناسا و یکی از فضانوردان آژانس فضایی اروپا را به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل کند.
به قول لیندگرن، این نام از یکی از حقوق اساسی بشر و همچنین، صنعت و نوآوری که از روح بی نهایت انسانی ناشی می شود، تجلیل می کند.
این فضانورد تصریح کرد که این نام، ادای احترامی به موشک "مرکوری ردستون ۳" (Mercury-Redstone 3) است که با نام "آزادی ۷" (Freedom 7) شناخته می شود و اولین فضانورد آمریکایی، "آلن شپرد" (Alan Shepard) را در سال ۱۹۶۱ به فضا برد.
با این حال، فراتر از ارجاع تاریخی و با عنایت به بحران کنونی در اوکراین، نام آزادی می تواند معنای بیشتری هم داشته باشد. حمله روسیه به این کشور، به فاصله گرفتن جامعه فضایی بین المللی و لغو پرتاب موشک های روسی منجر گردیده است.
سال ها بعد از بازنشستگی شاتل فضایی ناسا در سال ۲۰۱۱، آمریکا مجبور بود برای رساندن فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی، به موشک های "سایوز" (Soyuz) ساخت روسیه تکیه کند اما سرنشینان کپسول دراگون شرکت اسپیس ایکس، اوضاع را به صورت قابل توجهی تغییر داده اند.
لیندگرن در توییت خود نوشت: "ناسا و اسپیس ایکس از راه این پروژه، یک قابلیت ملی را احیا کرده اند و ما از نبوغ و سخت کوشی کسانی که در آن دخیل هستند، قدردانی می نماییم.
به عبارت دیگر، نام جدید امکان دارد موفقیت بزرگ اسپیس ایکس را در بازگرداندن توانایی آمریکا برای فرستادن فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی به خوبی جشن بگیرد."
منبع:

1401/01/05
13:02:30
5.0 / 5
305
تگهای خبر: شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار