تعمیرگاه ستفیکس

آزمایش یک ماه نورد در دره مرگ

آزمایش یک ماه نورد در دره مرگ

به گزارش تعمیرکار یک استارت آپ مستقر در کالیفرنیا به نام ˮاسترولبˮ(Astrolab) نمونه اولیه یک ماه نورد را توسعه داده است و قصد آن هم ارسال این ماه نورد توسط برنامه آرتمیس ناسا به ماه است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ماموریت بدون خدمه آرتمیس ۱ مقرر است کپسول اوریون را به سمت ماه ببرد تا اطمینان حاصل شود که این کپسول و موشک حامل آن هر دو برای انجام یک مأموریت دارای خدمه آماده هستند. نخستین مأموریت دارای خدمه ناسا، آرتمیس ۲ نام دارد که در آن در سال ۲۰۲۴ فضانوردان به مدار ماه سفر خواهند کرد و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، آرتمیس ۳ بعد از سالها بار دیگر پای انسان ها را در سال ۲۰۲۵ به قمر زمین باز خواهد نمود باآنکه با عنایت به گفته های بازرسان کل ناسا احتمال آنکه این پرتاب در سال ۲۰۲۶ صورت گیرد بیشتر است. اما تمرکز هم اکنون بر آرتمیس ۱ و آماده سازی موشک و کسپول آن است.
جالب است بدانید استارت آپ "استرولب" تحت حمایت و پشتیبانی "کریس هدفیلد"(Chris Hadfield) فضانورد نامی سابق ناسا اداره می شود. به قول وی آنها درحال آزمایش وسیله نقیله " اکتشاف و لجستیک انعطاف پذیر"(FLEX) خود جهت استفاده از آن در آینده برای حمل بار و فضانوردان به ماه هستند.
شرکت استرولب طی اطلاعیه ای اظهار داشت: هدفش عرضه ناوگانی از سطح نوردهای "اکتشاف و لجستیک انعطاف پذیر" به بازار است تا وسیله مورد نیاز برای پشتیبانی از حضور پایدار انسان در ماه و مریخ را فراهم آورد.
ماه نورد این شرکت ظرفیت حمل ۱۵۰۰ کیلوگرم بار را دارد و میتوان آنرا یا از راه دور یا بوسیله ی یک تا دو فضانورد هدایت کرد. ماه نورد می تواند یک محموله را جایی برداشته و آنرا از مکانی به مکانی دیگر منتقل کند و به شکلی درست همانند یک ربات انبار عمل می کند.
"جارت متیوز"(Jaret Matthews) بنیانگذار و مدیر عامل استرولب اظهار داشت: به جهت اینکه بشریت واقعا در مسیری پایدار در خارج از زمین زندگی کند و کار کند، باید یک شبکه حمل و نقل کارآمد و اقتصادی از سکوی پرتاب تا پایگاه نهایی وجود داشته باشد. هم اکنون، یک شکاف در آخرین گام وجود دارد و استرولب برای پر کردن آن درحال اقدام است.
شرکت استورلب اظهار نمود که ماه نورد آنها کاملا نیازهای ماه نورد توسعه یافته توسط "لاکهید مارتین" و "جنرال موتورز" که Lunar Terrain Vehicle" (LTV)" نامیده می شود، را برآورده خواهد نمود.
نسل جدیدی از ماه نوردها که با همکاری دو شرکت "لاکهید مارتین" و "جنرال موتورز" محقق خواهد شد، می تواند توسط فضانوردان برنامه "آرتمیس" به منظور گسترش و پیشرفت اکتشاف در سطح ماه استفاده گردد. شرکتهای "لاکهید مارتین" و "جنرال موتورز" درحال همکاری برای تولید یک ماه نورد نسل جدید برای برنامه "آرتمیس" ناسا هستند. این کاوشگر که "Lunar Terrain Vehicle" (LTV) نامیده می شود، نه تنها قادر به جابجایی فضانوردان خواهد بود، بلکه به صورت خودران هم فعالیت خواهد نمود.
تصاویر نشان داده است که این ماه نوردها دارای یک کابین تحت فشار هستند، به این مفهوم که فضانوردان می توانند سفرهای بسیار طولانی تر را با آنها به سادگی انجام دهند. این ماه نوردها قادر به فعالیت در زمینهای ناهموار و مقاومت در مقابل دمای شدیدا متغیر ماه هستند که می تواند از ۱۳۸ درجه سانتیگراد در حضور نور خورشید به منفی ۱۶۲ درجه سانتیگراد در شب یا در سایه برسد. این توانایی نه تنها به آنها امکان می دهد تا مناطقی مانند قطب جنوب ماه را کاوش کنند، بلکه در شبهای ۱۴ روزه ماه هم که سبب از بین رفتن باتری ها و وسایل الکترونیکی وسایل نقلیه دوران مأموریت های "آپولو" می شد، زنده خواهد ماند.
این شرکت به تازگی آزمایش مقیاس کامل نمونه اولیه ماه نورد اکتشاف و لجستیک انعطاف پذیر را در صحرای کالیفرنیا در نزدیکی "دره مرگ" انجام داده است. دره مرگ، دره ای بیابانی کالیفرنیای جنوبی واقع در کالیفرنیای شرقی است. طی این آزمایش این شرکت عملیات های سرنشین دار و تله رباتیک و همینطور عملکرد حرکتی ماه نورد در زمینهای دشوار بیابانی را آزمایش کرد. هر ربات که بتواند در حوزه وسیعی از فضای اطراف، بوسیله ی یک سامانه کامپیوتری یا هر پردازشگر دیگری از فرمانده خود فرمان گرفته و کنترل شود، در شمار تله رباتیک بشمار می رود.
"کریس هدفیلد"، عضو هیئت مشورتی شرکت استرولب اظهار داشت: درحال گذر از دوران آپولو که انسان بر اکتشاف متمرکز بود به جایی که حالا بشر می خواهد برای دوره های طولانی تری در ماه زندگی کند، هستیم و ازاین رو تجهیزات باید تغییر کنند. وقتی در جایی مستقر می شویم، فقط نیاز نداریم مردم را از یک مکان به مکان دیگر ببریم، بلکه باید سخت افزار، محموله، تجهیزات پشتیبانی زندگی و موارد دیگر را هم جا به جا نماییم. اگر ماه روی نقشه صاف باشد، بزرگتر از آفریقا است و یک منبع زمین شناسی کاملا دست نخورده است. وسایل نقلیه ای مانند اکتشاف و لجستیک انعطاف پذیر نشانگر عصر جدیدی است که در آن ما یک سیستم زمین-ماه را داریم.


1400/12/21
19:50:30
5.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار