تعمیرگاه ستفیکس

روسیه از آزمایش های برخورددهنده هادرونی بزرگ کنار گذاشته شد

روسیه از آزمایش های برخورددهنده هادرونی بزرگ کنار گذاشته شد

به دنبال حمله روسیه به اوکراین، این کشور از آزمایش های ˮبرخورددهنده هادرونی بزرگˮ کنار گذاشته شد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، "سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای" یا "سرن"(CERN) اعلام نمود که روسیه به دنبال حمله به اوکراین، از آزمایش های جدید "برخورد دهنده هادرونی بزرگ"(Large Hadron Collider) کنار گذاشته شده است.
سرن در این بیانیه اظهار داشت که با روسیه و نهادهای آن تا اطلاع ثانوی وارد همکاری نخواهد شد. همچنین، سرن اعلام نمود که ابتکاراتی را برای پشتیبانی از همکاران اوکراینی و فعالیتهای علمی آنها در زمینه فیزیک انرژی بالا عرضه خواهد نمود.
این سازمان، پروژه برخورددهنده هادرونی بزرگ را اجرا می کند که بزرگترین و قدرتمندترین شتاب دهنده ذرات جهان به حساب می آید و به علت کشف ذره بنیادی "بوزون هیگز"(Higgs Boson) در سال ۲۰۱۲ معروف است. این آزمایشگاه بزرگ، در زیر زمین در مرز فرانسه و سوئیس در نزدیکی ژنو قرار دارد.


شورای سرن روز سه شنبه قبل از اعلام تصمیم خود که طی اطلاعیه ای در فضای مجازی انتشار یافت، برای بحث در مورد تعامل های آینده با روسیه تشکیل جلسه داده بود.
در این بیانیه آمده است: ۲۳ کشور عضو سرن، تهاجم نظامی روسیه به اوکراین را به شدت محکوم می کنند. ما از تلفات جانی این حمله و تأثیرات انسانی ناشی از آن و همینطور دخالت بلاروس در استفاده غیرقانونی از زور ضد اوکراین اظهار تاسف می نماییم. مدیریت و کارکنان سرن و همینطور جامعه علمی کشورهای عضو سرن که عمیقا تحت تاثیر نتایج گسترده و غم انگیز این حمله قرار گرفته اند، کوشش می کنند به تلاشهای بشردوستانه در اوکراین و به جامعه اوکراینی در سرن کمک کنند.
همینطور سرن بعنوان بخشی از این تصمیم، امتیاز "وضعیت ناظر"(Observer status) روسیه را تا اطلاع ثانوی در شورا به حالت تعلیق درآورده است.
کشورهای دارای وضعیت ناظر، عضو به شمار نمی روند. امتیاز وضعیت ناظر، به کشورها و سازمان هایی اعطا می شود که کمک های قابل توجهی به زیرساخت سرن عرضه کرده اند. تاکنون، وضعیت ناظر به ژاپن، روسیه، آمریکا و همینطور به سه سازمان اتحادیه اروپا، "موسسه مشترک تحقیقات هسته ای"(JINR) و یونسکو اعطا شده است.
باآنکه اوکراین یکی از ۲۳ کشور عضو سرن نیست اما عضو وابسته به سرن به حساب می آید. این بدان معناست که این کشور، کمک کمتری به بودجه سرن عرضه می دهد و از تحقیقات سود می برد.
سرن از ممنوعیت کل مشارکت روسیه در پروژه های درحال انجام شدن، خودداری کرد اما اظهار داشت که وضعیت اوکراین به دقت بررسی خواهد شد. سرن افزود: شورا آماده است تا در صورت لزوم، اقدامات بعدی را در جلسات آینده خود اتخاذ کند. علاوه بر این، مدیریت سرن از تمامی تحریم های بین المللی قابل اجرا تبعیت خواهد نمود.
با این حال، یک فیزیکدان خواهان اخراج روسیه از آزمایشگاه شده است. "کریستوف رامبسر"(Christoph Rembser)، فیزیکدان سرن اظهار داشت: حفظ این ارتباطات حتی در سطح علمی، به روسیه فرصت می دهد تا به دستکاری کشور ما و کل اروپا بپردازد و وحشت بیشتری ایجاد نماید.
پروفسور "جان الیس"(John Ellis)، فیزیکدان نظری "کالج کینگز لندن"(King’s College London) اظهار داشت: هدف سرن از زمان تأسیس آن در سال ۱۹۵۴، کمک کردن به ترویج صلح در اروپای بعد از جنگ بود.
وی ادامه داد: یکی از شعارهای سرن، «علم برای صلح» است و این به دهه ۱۹۵۰ برمی گردد؛ زمانی که سرن در واقع محل ملاقات دانشمندان اتحاد جماهیر شوروی، آمریکا و اروپا بود.
اوایل این هفته، نامه ای سرگشاده با امضای دانشمندان روسی که در آزمایشات سرن شرکت داشتند، به صورت آنلاین منتشر گردید.
در این نامه آمده است: مایلیم تاسف خویش را نسبت به آنچه در اوکراین اتفاق می افتد، ابراز نماییم. ما در مقابل اقدامات نظامی که در اوکراین توسط مقامات روسیه شروع شده است، ایستاده ایم. ما از حل مناقشه به واسطه دیپلماسی و مذاکره بعنوان تنها راه مناسب دفاع می نماییم.
حمله روسیه به اوکراین، نتایج علمی سنگینی داشته است. هفته گذشته، "آژانس فضایی اروپا"(ESA) اعلام نمود که به علت درگیری مسلحانه، تحریم های اعمال شده توسط ۲۲ کشور عضو را ضد روسیه به صورت کامل اجرا کرده است.
به قول آژانس فضایی اروپا، حالا بسیار بعید است که مریخ نورد "روزالیند فرانکلین"(Rosalind Franklin) در سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب شود. این مریخ نورد که بخشی از مأموریت "اگزومارس" (ExoMars) به حساب می آید، پروژه مشترک آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی روسیه است.
"دیمیتری روگوزین"(Dmitry Rogozin)، رئیس آژانس فضایی روسیه، توئیتی را در پاسخ به این تصمیم نوشت: آژانس فضایی اروپا برای مخالفت با مادربزرگ روسی تصمیم گرفت گوش های وی را منجمد کند.
همچنین، آینده ایستگاه فضایی بین المللی که از زمان تأسیس، توسط پنج آژانس فضایی شرکت کننده شامل آژانس فضایی اروپا، روسکاسموس و ناسا حمایت می شود، زیر سوال رفته است.
روگوزین اظهار داشت: تحریم های آمریکا می توانند همکاری ما را از بین ببرند و این پلت فرم تحقیقاتی بدون کمک روسیه، به زمین سقوط خواهد نمود.
وی ادامه داد: اگر همکاری با ما را متوقف کنید، چه کسی ایستگاه فضایی بین المللی را نجات خواهد داد تا از کنترل خارج نشود، از مدار بیرون نرود و در قلمرو آمریکا یا اروپا سقوط نکند؟
با این حال، یک کارشناس فضایی اظهار داشت که با عنایت به اینکه روسکاسموس، پرسنل روسی در ایستگاه دارد، این امر بعید است. "جان لاگزدون"(John Logsdon)، استاد و تحلیل گر فضایی "دانشگاه جورج واشنگتن"(George Washington University) اظهار داشت: هیچ کس نمی خواهد با مانورهای سیاسی، جان فضانوردان را به خطر بیندازد.
علاوه بر این، آژانس فضایی اروپا در مورد مریخ نورد روزالیند فرانکلین اظهار داشت که مدیرکل آن، همه گزینه ها را تجزیه و تحلیل خواهد نمود و در آینده، تصمیمی رسمی خواهد گرفت.
منبع:

1400/12/20
13:33:30
5.0 / 5
219
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار