تعمیرگاه ستفیکس
هابل ثبت كرد

دو قلوهای صورت فلکی سنبله

دو قلوهای صورت فلکی سنبله

تعمیرکار: آژانس فضایی اروپا تصویری از دو کهکشان دوقلو منتشر نمود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا، این آژانس فضایی با انتشار تصویری ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی هابل در صفحه اینستاگرام خود نوشت: کهکشان های دوقلوی "ان جی سی ۴۴۹۶ای"(NGC ۴۴۹۶A) و "ان جی سی ۴۴۹۶ بی"(NGC ۴۴۹۶B) در این تصویر از هابل قابل مشاهده اند. تلسکوپ فضایی هابل بیش از ۳۰ سال قدمت دارد و در سال ۱۹۹۰ به فضا پرتاب شده است. این تلسکوپ همچنان ابزار ارزشمندی برای تحقیق در زمینه نجوم و به اشتراک گذاری تصاویر چشم گیر از فضا است.
هر دو این کهکشان ها در صورت فلکی سنبله Virgo قرار دارند اما به رغم ظاهر شدنشان در کنار هم در فاصله ی بسیار دوری از یکدیگر و از زمین قرار گرفته اند.
"ان جی سی ۴۴۹۶ ای" در فاصله ۴۷ میلیون سال نوری از زمین و "ان جی سی ۴۴۹۶بی" در فاصله ۲۱۲ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد.
این فاصله زیاد میان دو کهکشان به این معناست که آنها نمی توانند با هم تعامل داشته باشند و بنظر می رسد تنها به سبب هم ترازی تصادفی با یکدیگر همپوشانی پیدا کرده اند.
هم ترازی های این چنینی فرصتی برای اخترشناسان فراهم می کنند تا به بررسی توزیع غبار کیهانی در این کهکشان ها بپردازند. غبارهای کیهانی به زیبایی تصاویر نجومی می افزایند و می توان آنها را در این تصویر بصورت رشته های پیچیده در هر دو کهکشان مشاهده کرد. بااینکه این غبارها رصد کهکشان ها را نیز به کاری دشوار تبدیل می کنند.
غبارهای کیهانی نور ستارگان را جذب می کنند و موجب کم نورتر شدن آنها و تبدیل طول موج آنها به طول موج های بلندتر می شوند. این پروسه توسط اخترشناسان "سرخ شدن"(reddening) نام گرفته است.
اخترشناسان با اندازه گیری دقیق نحوه اثرگذاری گرد و غبار کیهانی بر کهکشان هایی که در پس زمینه قرار دارند، می توانند محل قرارگیری غبارها را در بازوهای مارپیچی کهکشان های پیش زمینه مشخص کنند.
نقشه ی به دست آمده از غبارها به اخترشناسان کمک می نماید تا اندازه گیری همه چیز از فاصله های کیهانی تا انواع جمعیت های ستاره ای در کهکشان را تنظیم کنند.


منبع:

1400/12/16
21:05:06
5.0 / 5
339
تگهای خبر: تنظیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار