تعمیرگاه ستفیکس

امید به کشف حیات فرازمینی توسط جیمز وب

امید به کشف حیات فرازمینی توسط جیمز وب

تعمیرکار: اگر در فضا، حیات وجود داشته باشد، با تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ ممکنست به زودی آنرا شناسایی نماییم.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، کشف حیات فرازمینی در فضا از دیرباز موضوعی مبهم برای نوع بشر بوده است. حدودا هیچ امیدی برای حیات در سیاره های منظومه شمسی به جز زمین وجود ندارد. از طرف دیگر، مطالعه سیاره های فراخورشیدی که به سیارات خارج از منظومه شمسی اطلاق می شود نیز تحت تاثیر محدودیت های فناوری است که حداقل تا حالا ما را با چالش مواجه کرده است. ضمن این که تعدادی از مطالعات در دهه های اخیر بر روی سیارات فراخورشیدی انجام شده است و یکی از آنها با جوی مشابه با جو زمین شناسایی شده است.
حالا بگفته ناسا، تلسکوپ فضایی "جیمز وب" یک گام مهم به ارائه بهترین اطلاعات در مورد پتانسیل حیات در سیارات فراخورشیدی نزدیک تر شده است.
مرکز تحقیقات "ایمز" ناسا مستقر در "سیلیکون ولی" در کالیفرنیا، درحال برنامه ریزی برای انجام تحقیقاتی در مورد سیاره های فراخورشیدی با بهره گیری از تلسکوپ فضایی "جیمز وب" برای نخستین بار در جهان است.
بطور طبیعی، با گسترش دامنه سیاره های درحال مطالعه، تنوع نیز افزایش می یابد. "ناتاشا باتالیا" که یکی از پژوهشگران چندین برنامه "جیمز وب" و دانشمند تحقیقاتی در مرکز تحقیقات "ایمز" ناسا است، می گوید: تنوع سیاراتی که ما در کهکشان کشف کرده ایم بسیار بالاتر از تنوع سیارات منظومه شمسی خودمان است. در منظومه شمسی، جهان های درون سنگی و بیرون گازی را داریم، اما بیشترین سیارات فراخورشیدی که می بینیم در حقیقت چیزی بین این دو هستند.
تیم "بالتالیا" ۱۱ سیاره را در بین سیاره هایی که بعنوان چنین سیاره هایی ذکر شده اند، بررسی خواهند کرد. هدف آنها دریافت یک شناخت اساسی از چگونگی شکل گیری و تکامل این سیارات فراخورشیدی است تا بفهمند که آیا چنین سیاراتی دارای جو هستند یا امکان حیات در آنها وجود دارد یا خیر.
"توماس گرین" اخترفیزیکدان مرکز تحقیقات "ایمز" می گوید: جو یک سیاره برای دارا بودن امکان حیات، آن گونه که ما می شناسیم ضروری می باشد. ما ابزارهای "جیمز وب" را توسعه داده ایم تا بتوانیم داده هایی را که نه فقط برای شناسایی جو سیاره ها بلکه برای تعیین این که از چه چیزی تولید شده اند، در اختیار ما قرار دهد.
انتظار می رود که "جیمز وب" اطلاعات مربوط به یک سیاره فراخورشیدی سنگی به نام "TRAPPIST-۱b" را جمع آوری کند. بااینکه اطلاعات در مورد این سیاره محدود است، اما مشخص است که "TRAPPIST-۱b" درونی ترین سیاره منظومه خود است و به دور ستاره میزبان کوچک، سرد و کوتوله خود با فاصله ای بسیار نزدیک می چرخد. با اطلاعاتی که "جیمز وب" ارائه می دهد، اطلاعات بیشتر در مورد این سیاره می تواند نشان دهد که آیا این سیاره دارای پتانسیل میزبانی از حیات است یا خیر.
"ناتاشا بالتالیا" درحال انجام تحقیقاتی بر روی پنج سیاره فراخورشیدی است که دو عدد از آنها موسوم به "TRAPPIST-۱h" و "TRAPPIST-۱e" در یک منظومه با سیاره "TRAPPIST-۱b" حضور دارند. همین طور مشخص است که سیاره "TRAPPIST-۱e" در منطقه قابل سکونت آن منظومه قرار دارد.
در نهایت در آخر بررسی مشاهدات "جیمز وب" می توان مشخص کرد که آیا این سیارات دارای جو هستند و اگر چنین است، جو آنها از چه چیزی تولید شده است.
این در حالیست که هنوز چیزهای زیادی برای کشف در مورد زمین وجود دارد، چه رسد به منظومه شمسی. اما شناخت بیشتر در مورد سیارات فراخورشیدی می تواند به ما در درک چشم اندازهای قابل سکونت کمک نماید و ما را به روش ها و مسیرهای بهتری در اکتشاف فضا هدایت کند.
منبع:

1400/12/12
12:19:59
5.0 / 5
340
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار