تعمیرگاه ستفیکس

راز پیشرفت چینی ها در حوزه کشاورزی چیست؟

راز پیشرفت چینی ها در حوزه کشاورزی چیست؟

به گزارش تعمیرکار صنعت کشاورزی مهم ترین بخش اقتصادی کشورهای مختلف است که توسعه و به روزرسانی عوامل موثر در این بخش می تواند سبب پیشرفت روزافزون بخش کشاورزی هر کشوری شود. چین همچون کشورهایی است که از فناوری های مختلف برای توسعه بخش کشاورزی خود بهره برده است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، "کشاورزی هوشمند"(Smart farming) که طی آن از فناوری های مدرن برای مدیریت کارهای کشاورزی استفاده می شود، کار کشاورزان را تسهیل می کند و سبب می شود تا در هر شرایطی بهترین بازدهی را داشته باشند.
بعنوان مثال، یک باغ پرتقال در شهرستان زیگوی استان هوبی چین، مجهز به برنامه ای است که بطور خودکار اطلاعات مربوط به آب و هوا و رطوبت خاک را جمع آوری می کند. این برنامه همین طور از دستگاه های ادغام شده با اینترنت اشیا(مانند کامیون ریلی خودران که برای حمل پرتقال استفاده می شود) نیز استفاده می نماید. اینترنت اشیا به مفهوم ارتباط حسگرها و دستگاهها با شبکه اینترنت است که بوسیله این ارتباط و تعامل بین لوازم متصل به شبکه و کاربران دارای دسترسی مجاز به این شبکه، امکان مشاهده و کنترل لوازم متصل به شبکه برای کاربران آن فراهم می شود.
زمانی که سیستم نظارت نشان میدهد که سطح رطوبت خاک نسبتا پایین است، کشاورزان این باغ با بهره گیری از برنامه های گوشیهای هوشمند می توانند زمان و مقیاس آبیاری را مدیریت کنند.
یک فرد روستایی به نام "لیو گوهوا"(Liu Guohua) در ماه دسامبر سال قبل میلادی به سرویس خبری چین اظهار داشت که یک کشاورز تنها با داشتن یک گوشی هوشمند می تواند بر آبیاری دو هکتار از زمینهای کشاورزی نظارت کند.
یک سیستم آبیاری هوشمند می تواند بر سیستم تامین آب و کوددهی ۵۳۳ هکتار از باغات در شهرستان زیگوی استان هوبی چین نظارت کند. با این کار بیش از ۷۰ درصد در مصرف آب و تا ۴۰ درصد در مصرف کود صرفه جویی می شود. همین طور این برنامه تا ۹۰ درصد از حضور نیروی کار مورد نیاز برای انجام این کار کاهش می دهد.
"ژو یوبو"(Zhou Yubo) یکی از مقامات اداره کشاورزی این شهرستان اظهار داشت: این شهرستان دارای ۱۶ ایستگاه کوچک هواشناسی و چند پلت فرم کشاورزی هوشمند است که می توانند بر ۱۰ عامل محیطی در رابطه با کشت محصول و شرایط خاک نظارت داشته باشند. کشاورزی هوشمند کار کشاورزان در بخش جمع آوری داده ها، حمل و نقل محصولات و نظارت بر هواپیماهای بدون سرنشین که به صیانت از گیاهان کمک می کنند را کاهش داده است.

کنترل آفات
صیانت از گیاهان در شهر چانگچون چین نیز بوسیله کشاورزی هوشمند صورت می گیرد برای اینکه اینترنت اشیا می تواند میزان آفات گیاهان و آفت کش های مورد نیاز را محاسبه کند.
نزدیک به ۲۰۰ ایستگاه نظارتی در آنجا وجود دارد که این ایستگاه ها با جمع آوری داده ‎هایی مانند رطوبت خاک، رشد محصول، آفات و بلایای طبیعی می توانند هزینه های استفاده از آفت کش برای گیاهان را تا ۳۰ درصد کاهش دهند.
داده های جمع آوری شده بوسیله دستگاه های هوشمند مانند حسگرها، دوربین های HD، نقاط خرداقلیم و چراغ های ثبت آفات، به پلت فرم های تعبیه شده در ایستگاه های نظارتی برای پشتیبانی از تحقیقات و تولیدات کشاورزی، منتقل می شوند.
خرد اقلیم(Microclimate) اقلیم ناحیه ای کوچک از سطح زمین تا ارتفاعی که مشخصه های اقلیمی آن از سطح تاثیر نپذیرد و مقیاس آن کوچک تر از صد متر باشد، است.
نظارت و پیش بینی روش اصلی صیانت از گیاهان و کاهش استفاده از آفت کش ها است. مقامات شهر چانگچون همین طور هفت دستگاه خورشیدی هوشمند را برای جذب حشرات با چراغ نصب کرده اند و هدف آنها از این کار افزایش هشدارها در مورد حضور تعداد زیادی از لارو بیدهای سرباز پاییزی(fall armyworm) است.
طبق گزارش پایگاه خبری "جیلین دیلی"، این لاروها یکی از بزرگترین تهدیدها برای زمینهای کشاورزی و محصولات محسوب می شوند.
"ژیانگ جینگسانگ"(Xiang Jingsong) یک اپراتور هواپیمای بدون سرنشین در استان هونان، با پاشیدن بذر گون(Milkvetch) در مزارع برنج، سالانه درآمدی در حدود ۵۰ هزار یوان(۷ هزار و ۸۶۰ دلار) دارد. گَوَن نام یک سرده از تیره باقلاییان است.
او می گوید: بعد از این کار، ساقه های گون در خاک می روند و در آنجا تجزیه می شوند و زمین را برای رشد برنج در همان سال آماده می کنند.
در سال ۲۰۱۹، مقامات این شهرستان از یک شرکت فناوری کشاورزی هوشمند خواستند تا طیف وسیعی از خدمات(از کاشت تا برداشت) را به کشاورزان عرضه کنند. این شرکت نیز برای ارائه این خدمات از یک پلتفرم مدیریت کشاورزی هوشمند که اطلاعات مربوط به هر ماشین کشاورزی همچون میزان عملکرد آن در مزارع برنج، مدت زمان کارکرد و مصرف سوخت را نمایش می داد، بهره برد.
از آنجا که تعداد فزاینده ای از کشاورزان چینی در مناطق روستایی درحال استفاده از فناوری پیشرفته کشاورزی هستند، خیلی از شرکت های جدید به بخش کشاورزی هوشمند روی آورده اند تا حمایت های فنی بیشتری را عرضه کنند.
یک شرکت پیشرو در حوزه فناوری کشاورزی به نام "Syngenta" بتازگی یک پلت فرم کشاورزی مدرن را برای ارائه راهکار هایی از کاشت تا برداشت، توسعه داده است. این شرکت همین طور خدمات رایگانی مانند نظارت ازراه دور بر زمین، داده های دقیق آب و هوا و هشدارهایی در مورد بیماریها و آفات گیاهی را به کشاورزان ارائه می کند.
منبع:

1400/11/29
12:10:03
5.0 / 5
475
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار