تعمیرگاه ستفیکس
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

هوش مصنوعی را باید در نظام دیوان سالاری ایجاد نماییم

هوش مصنوعی را باید در نظام دیوان سالاری ایجاد نماییم

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در نظام دیوان سالاری ما، آزار مردم و فساد وجود دارد. اگر بخواهیم هر دو را کاهش دهیم باید اولویت ها را در حوزه هوش مصنوعی مشخص نماییم.به گزارش تعمیرکار به نقل از مهر، نمایشگاه محصولات فناورانه شرکتهای دانش بنیان و خلاق منتخب در حوزه های فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق، فناوری های فضایی، حمل و نقل پیشرفته، اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی، لیزر و فوتونیک، فناوری های حوزه علوم شناختی، آب و محیط زیست، گیاهان دارویی، زیست فناوری، نانوفناوری و سلول های بنیادی در خانه نوآوری و فناوری ایران مستقر در نمایشگاه بین المللی تهران به مناسبت دهه فجر به مدت دو روز برگزار گردید.
این نمایشگاه میزبان مقامات و مسؤلان کشوری طی روز گذشته و امروز بود. در این نمایشگاه توانمندی های شرکتهای دانش بنیان و آخرین دستاوردهای این شرکت ها عرضه شده در معرض نمایش قرار گرفت. قبل از ظهر امروز سعیدرضا عاملی، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی از نمایشگاه دستاوردهای شرکتهای دانش بنیان بازدید به عمل آورد.
وی در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این نمایشگاه نشان داده است که مبحث «ما می توانیم» را در عرصه های مختلف پیاده سازی کرده ایم اما بعضی از فناوری های پیچیده احتیاج به همکاریهای چند رشته ای دارد. بعنوان مثال در صنعت هواپیمای های برقی حدوداً ۳۰ حوزه دانشی باید با هم گره بخورد تا یک محصول به تولید برسد؛ حالا این پیوند توانسته نه تنها در حوزه هواپیمای برقی، بلکه در حوزه داروهای گیاهی، سلامت، خودروسازی، ریلی، ماهواره ای و …به وجود بیاید.
عاملی اظهار داشت: حالا در عرصه ملی، تمام قلمرو فناوری های نو و جدید خصوصاً در حوزه هوش مصنوعی و دیجیتال پیشرفت جدی داشته ایم.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: اینها نشان داده است که معاونت علمی و شرکتهای دانش بنیان در راه حرکت لبه دانش و فناوری موفق بوده است؛ از همین رو میتوان گفت ما یک فاصله چند ساله و در بعضی زمینه ها فاصله دو الی سه ساله با فناوری کشورهای پیشرفته داریم.
وی خاطرنشان کرد: شرایط تحریم سبب اعتماد به تولیدات و منابع داخلی شده و الان باید همه دیدگاه ها به سمت داخل باشد.
عاملی اظهار داشت: امیدواریم که در صورت آخر تحریم ها هم چشممان به سمت تولیدات خارجی نرود که در این صورت باید مقررات گذاری صحیح باشد؛ باید با وجود محصول مشابه، واردات محصول انجام نگیرد.
به گفته دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در واقع لازم است سیاست گذاری طوری تعیین شود که واردات از خارج صورت نگیرد.
عاملی با تکیه بر لزوم جریمه سازمانهای دولتی برای خریدهای خارجی اظهار داشت: خرید خارجی چنین سازمانهایی نشان داده است که هنوز رانت وجود دارد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: حوزه هایی مانند هوش مصنوعی باید اولویت گذاری شود که زودتر حرکت کنند و در راه قرار بگیرند. به نظر من در نظام دیوان سالاری ما، آزار مردم و فساد وجود دارد. اگر بخواهیم هر دو را کاهش دهیم باید اولویت ها را در حوزه هوش مصنوعی مشخص نماییم و به جای کاربرد هوش مصنوعی در صنعت هوش مصنوعی را در نظام دیوان سالاری ایجاد نماییم.
وی افزود: ضروریست به واسطه هوش مصنوعی استبداد خیر به وجود آید تا جلوی خطای انسانی را بگیرد؛ اگر در اینجا کار نماییم توفیقات بیشتری داریم.
وی تصریح کرد: درواقع باید اولویت گذاری این حوزه ها و نقشه راهشان مشخص شود که این مسئولیت معاونت علمی را بیشتر می کند و باید در این راستا از پتانسیل شرکتهای دانش بنیان استفاده گردد.

1400/11/20
21:07:40
5.0 / 5
404
تگهای خبر: برقی , خرید , خودرو , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار