تعمیرگاه ستفیکس

رشته کوه قره قروم و یخچال بتورا از منظر فضا

رشته کوه قره قروم و یخچال بتورا از منظر فضا

به گزارش تعمیرکار مأموریت ˮکوپرنیک سنتینل- ۲ˮ(Copernicus Sentinel-۲) به تازگی تصاویری از یخچال ˮبتوراˮ در پاکستان ثبت کرده است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، یخچال باتورا(Batura Glacier) یکی از بزرگ ترین و طولانی ترین یخچال های طبیعی خارج از مناطق قطبی زمین است. این یخچال طبیعی در منطقه گوجال در گلگت-بلتستان پاکستان قرار دارد. حال مأموریت "کوپرنیک سنتینل- ۲" موفق به ثبت تصویری از این یخچال طبیعی شده است.
سنتینل-۲ (Sentinel-۲) یکی از پروژه های رصد زمین است که توسط آژانس فضایی اروپا بعنوان بخشی از برنامه کوپرنیک به منظور بهبود مأموریت های دیده بانی زمین و پشتیبانی از خدماتی مانند پایش جنگلها، بررسی تغییرات پوشش زمین و مدیریت بلایای طبیعی توسعه یافته است.
یخچال طبیعی باتورا که در بخش بالایی دره هنزه در منطقه گلگت-بلتستان پاکستان واقع شده است، در مرکز تصویر قابل مشاهده می باشد و طول آن حدودا ۵۷ کیلومتر است. جهت جریان این یخچال از غرب به شرق است و از رودخانه هنزه در شمال پاکستان گذر می کند، سپس به رودهای گلگت و نالتار می پیوندد و درنهایت به رود سند می ریزد.
بخش های پایین دست یخچال به شکل دریایی خاکستری از صخره و یخ رُفت های شنی است. ضخامت متوسط ​​یخ این یخچال حدود ۱۵۰ متر است. یخ رُفت یا مورِن(Moraine) به خرده سنگ ها و مواد دیگری گفته می شود که به دلیل جابه جایی یخچال های طبیعی بر جای می مانند. یخ رفت ها از جانب یخچال های طبیعی یا یخسارهایی که امروزه آب شده اند به منطقه ای آورده شده اند.
این تصویر ترکیبی رنگ کاذب با استفاده از دوربین مادون قرمز فروسرخ نزدیک مأموریت "کوپرنیک سنتینل-۲"ثبت شده است و پوشش گیاهی هم در این تصویر به رنگ قرمز نمایش داده شده است. باتورا با چندین روستا و مراتع با گله های گوسفند، بز و گاو هم مرز است و رویش درختان رز و ارس در آنجا بسیار رایج است. در سمت راست بالای تصویر، بخشی از پوشش گیاهی کشت شده در کنار رودخانه های گلگت و هنزه دیده می شود.
یخچال طبیعی باتورا دقیقا در شمال باتورا موزتاغ، زیرشاخه ای از رشته کوه قره قروم، که شامل توده های باتورا سار، بیست و پنجمین کوه مرتفع زمین با ارتفاع ۷۷۹۵ متر و پاسو سار با ارتفاع ۷۴۷۸ متر است، قرار دارد.
کوچک شدن یخچال های طبیعی نشانه بارز گرمایش جهانی مداوم است. با این وجود، بر خلاف خیلی از یخچال های طبیعی در سرتاسر جهان، این یخچال های طبیعی واقع در رشته کوه های قره قروم به گرمایش جهانی واکنش نشان نمی دهند. عقب نشینی آنها کمتر از میانگین جهانی است و در بعضی موارد یا پایدار هستند یا درحال رشد هستند. این رفتار غیرعادی یخچال های طبیعی این منطقه با نام "ناهنجاری قره قروم "(Karakoram Anomaly) توصیف شده است.
دانشمندان معمولاً حرکات یخچال های طبیعی را با ابزارهای زمینی اندازه گیری می کنند. به علت زمین ناهموار و چالش های موجود در مطالعات میدانی، به دست آوردن داده های رصدی زمینی بلندمدت در قره قروم چندان آسان نیست. ماهواره ها می توانند به نظارت بر تغییرات توده یخچال، وسعت، مساحت و طول تغییرات یخچال ها در طول زمان کمک کنند.1400/11/18
22:59:31
5.0 / 5
372
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
SetFix تعمیرکار