نانوذرات طلا به بهبود واکنش ایمنی کمک می کنند!

نانوذرات طلا به بهبود واکنش ایمنی کمک می کنند!

تعمیرکار: یک گروه بین المللی از پژوهشگران، توانایی نوعی از نانوذرات طلا را برای بهبود واکنش ایمنی مورد بررسی قرار داده اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، گروهی از پژوهشگران وابسته به چندین مؤسسه در چین، آمریکا و برزیل، از نانوذرات "دست سان"(chiral) طلا برای تقویت واکنش ایمنی نسبت به ویروس آنفلوانزا در موش ها بهره برده اند. "الکساندر هوفمان"(Alexander Hooftman) و "لوک اونیل"(Luke O'Neill)، پژوهشگران "کالج ترینیتی دوبلین"(Trinity College Dublin)، خبرهایی را در مورد تلاش گروه خود منتشر نموده اند.
دست سان به ساختارهایی اطلاق می شود که نامتقارن هستند و تصویر آینه ای را به نمایش می گذارند؛ به این معنا که مانند دست های انسان، یکسان اما متضاد هستند. پژوهشگران در این تلاش جدید، روش هایی را بررسی نموده اند که نانوذرات دست سان طلا با بهره گیری از آنها می توانند بر انواع سلول ها تأثیر بگذارند.
آنها ابتدا تاثیر نور قطبی دایره ای روی نانوذرات طلا بررسی کردند. پژوهش های پیشین نشان داده اند که این نوع نور، تأثیر متفاوتی بر چپ دستی و راست دستی دارد. آنها توانستند از این نور برای تعیین درجه راست دستی و چپ دستی در نانوذرات خود استفاده کنند.
سپس، آنها به بررسی این مساله پرداختند که چگونه می توانند از این تنظیمات برای تأثیرگذاری بر نحوه رفتار نانوذرات خود هنگام قرار گرفتن در معرض ماکروفاژها یا سلول های دندریتیک استفاده کنند. هم ماکروفاژها و هم سلول های دندریتیک، نقشی کلیدی در شناسایی اولیه پروتئین های خارجی در بدن دارند که نشانه آشکاری از عفونت است.
پژوهشگران دریافتند که بااینکه هر دو نوع نانوذره بطور مساوی با سلول های "CD97" و "EMRI" که سلول های گیرنده مهمی هستند، در تعامل قرار دارند اما نانوذرات چپ دست آسان تر می توانند وارد چنین سلول هایی شوند.
همچنین، آنها دریافتند که هر دو نوع نانوذره نهایتاً گرفتار "اندوسیتوز"(Endocytosis) شدند که طی آن، ماده ای از غشای سلولی عبور می کند و به سلول وارد می شود. نانوذرات بعد از ورود، فرآیندی را شروع کردند که به باز شدن کانال های یونی پتاسیم در غشای سلولی می انجامد و به فعال شدن پروتئین هایی موسوم به "اینفلامازوم" (Inflammasome) منجر می شود که التهاب را تحریک می کنند.
این فرایند، به تولید سیتوکین توسط سلول ها انجامید که یک واسطه شناخته شده برای واکنش ایمنی است. پژوهشگران دریافتند هنگامی که نانوذرات به موش های مبتلا به آنفلوانزا تزریق می شوند، واکنش ایمنی برای نانوذرات چپ دست، قویتر از نانوذرات راست دست است. پژوهشگران باور دارند که ممکنست بتوان از این دانش جدید برای بهبود واکسن ها بهره برد.
این پژوهش، در مجله نیچر(Nature) به چاپ رسید.
منبع:

1400/11/12
12:47:31
5.0 / 5
267
تگهای خبر: تنظیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار