تعمیرگاه ستفیکس

کاهش خطر مبتلاشدن به بیماریهای خودایمنی با مصرف یک ترکیب خاص

کاهش خطر مبتلاشدن به بیماریهای خودایمنی با مصرف یک ترکیب خاص

پژوهشگران آمریکایی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند مصرف ویتامین D و مکمل های روغن ماهی ممکنست خطر مبتلاشدن به بیماریهای خودایمنی، رُماتیسم مفصلی، پسوریازیس و تیروئید را کاهش دهند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، مطالعه ای که بتازگی توسط پژوهشگران دانشگاه "هاروارد" انجام شده حاکی از آنست که مصرف روزانه مکمل های ویتامین D یا تلفیقی از ویتامین D و روغن ماهی امگا ۳، ممکنست بتواند خطر مبتلاشدن به بیماریهای خودایمنی را کم کند و تاثیر این موارد حتی بعد از دو سال نیز دیده خواهد شد.
با توجه به این که این مکمل ها مناسب و غیرسمی هستند و هیچ درمان موثر شناخته شده دیگری برای کاهش میزان بیماریهای خودایمنی وجود ندارد، پژوهشگران می گویند این یافته ها از اهمیت بالینی بالایی برخوردار می باشند.
بیماری خودایمنی زمانی اتفاق می افتد که سیستم دفاعی طبیعی بدن به اشتباه به سلول های طبیعی حمله کند. رُماتیسم مفصلی، پسوریازیس و تیروئید از شایع ترین بیماریهای خودایمنی هستند که با افزایش سن، خصوصاً در میان زنان افزایش می یابد.
ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ مشتق شده از غذاهای دریایی هر دو اثر مفیدی بر التهاب و ایمنی دارند، اما هیچ کارآزمایی تصادفی بزرگی آزمایش نکرده است که آیا این مکمل ها می توانند خطر مبتلاشدن به بیماریهای خود ایمنی را کاهش دهند یا خیر.
بدین سبب پژوهشگران تصمیم گرفتند تاثیر ویتامین D و مکمل های روغن ماهی امگا ۳ را بر میزان بیماریهای خودایمنی در ۲۵ هزار و ۸۷۱ بزرگسال آمریکایی(میانگین سنی ۶۷ سال، ۵۱ درصد زن، ۷۱ درصد سفیدپوست غیر هیسپانیک) آزمایش نمایند. ‍هیسپانیک صفتی است که به مردم اسپانیایی زبان یا پرتغالی زبان خصوصاً در آمریکای لاتین اطلاق می شود.
شرکت کنندگان هنگامی که به کارآزمایی ملحق شدند، اطلاعاتی در مورد سن، قومیت، منطقه محل سکونت، درآمد، تحصیلات، سبک زندگی، وزن، تاریخچه پزشکی، رژیم غذایی و مصرف مکمل ارائه کردند. سطح ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ خون آنها نیز اندازه گیری شد.
سپس شرکت کنندگان بطور تصادفی ویتامین D(۲۰۰۰ واحد بین المللی در روز) یا دارونمای همسان و اسیدهای چرب امگا ۳(۱۰۰۰ میلی گرم در روز) یا دارونمای همسان دریافت نمودند و از آنها خواسته شد که هر بیماری خودایمنی تشخیص داده شده را طی یک دوره متوسط ​​۵.۳ ساله گزارش کنند.
این بیماریها شامل رُماتیسم مفصلی، پلی میالژی روماتیکا(درد و سفتی در عضلات اطراف شانه، گردن و باسن)، بیماری تیروئید و پسوریازیس و غیره بودند.
در طول دوره کامل کارآزمایی، یک بیماری خودایمنی تایید شده در ۱۲۳ شرکت کننده در گروه ویتامین D در مقایسه با ۱۵۵ شرکت کننده در گروه دارونما تشخیص داده شد. در گروه اسیدهای چرب امگا ۳، ۱۳۰ مورد تایید شده بود و درگروه دارونما ۱۴۸ مورد تشخیص داده شد. با این وجود بعد از بررسی ها، نتایج آزمایشات نشان دادند که مکمل های اسید چرب امگا ۳ بطور قابل توجهی میزان آن بیماریها را تا ۱۸ درصد در مقایسه با دارونما کاهش دادند که نشان دهنده تأثیر بالای مصرف طولانی تر مکمل ها است. پژوهشگران اعلام کردند هر دو مکمل ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ در مقایسه با دارونما به تنهایی میزان مبتلاشدن به بیماری خود ایمنی را حدود ۳۰ درصد کاهش دادند.
پژوهشگران می گویند که این نخستین شواهد مستقیمی است که نشان میدهد مصرف روزانه مکمل با هر یک از این داروها یا تلفیقی از ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳، به مدت پنج سال در بین بزرگسالان مسن آمریکا موجب کاهش بروز بیماریهای خودایمنی می شود و بعد از دو سال اثر واضح تری دارد.1400/11/10
14:26:21
5.0 / 5
418
تگهای خبر: تشخیص , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار