تعمیرگاه ستفیکس
از سوی معاونت علمی ؛

۵ طرح کلان ملی فناوری در علوم بنیادی حمایت شد

۵ طرح کلان ملی فناوری در علوم بنیادی حمایت شد

تعمیرکار: مرکز طرح های کلان ملی فناوری اعلام نمود: توجه به اهمیت بالای علوم بنیادی و کارکردهای فراوان آن، ۲۶۰ میلیارد تومان حمایت برای ۵ طرح این حوزه در نظر گرفته شد.به گزارش تعمیرکار به نقل از مهر، علوم بنیادی شاید در نگاه اول، نقش مستقیمی در توسعه اقتصاد مبتنی بر دانش ایفا نکند اما بررسی کشورهای برتر دنیا در حوزه رقابت پذیری نشان از توجه ویژه آنها به حوزه دانش های بنیادی دارد.
ورود نوآوری به حوزه دانش های بنیادی
درواقع چنین دانش هایی به مثابه زیرساخت های دانشی قابل اتکاء بمنظور توسعه صنعتی و اقتصادی کشورها عمل می کنند. زیرساختی ضروری که امکان خریداری کردن آن وجود نداشته و صرفا بایستی به شکل بومی توسعه داده شود.
به دلیل اهمیت این موضوع، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش می کند باتوجه به زیرساخت های مورد نیاز، راه را برای ورود نوآوری به حوزه دانش های بنیادی با ایجاد بستری برای به کار بستن قابلیت های فناورانه هموار کند.
مرکز طرح های کلان ملی فناوری با هدف تحقق اهداف این معاونت، مبادرت به شناسایی و پشتیبانی از طرح های فناورانه این حوزه در سه بخش اصلی ذرات و شتابگرها، علوم و فنون هسته ای و نجوم و کیهان شناسی کرده است.
سهم ۱۱۷ میلیاردی معاونت علمی
بررسی ها نشان میدهد از مجموع ۶ طرح حمایت شده از زمان شروع به کار مرکز طرح های کلان ملی فناوری، ۵ طرح در بازه زمانی سالهای ۱۳۹۲ الی ۱۴۰۰ مود حمایت قرار گرفته است.
مجموعاً در حدود ۲۶۰ میلیارد تومان اعتبار بمنظور پشتیبانی از طرح ها مصوب شده است که از این مقدار، رقمی در حدود ۱۱۷ میلیارد تومان سهم معاونت بوده است. همینطور برمبنای پیشرفت پروژه و شاخه های کلیدی عملکرد تعیین شده، تابحال اعتباری در حدود ۱۰۱ میلیارد تومان از سهم معاونت پرداخت شده است.
پیشتازی نجوم و کیهان شناسی
تحلیل ها مبین آن است از مجموع ۵ طرح حمایت شده، بخش نجوم و کیهان شناسی، ۳ طرح را به خود مختص کرده است.
همچنین بررسی نسبت توزیع ریالی حاکی از آنست که از مجموع ۲۶۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب، بخش نجوم و کیهان شناسی با رقمی در حدود ۲۴۶ میلیارد تومان، بیشترین میزان ریالی حمایت را به خود مختص کرده است.
تاکنون تمام ۵ طرح سرمایه گذاری شده در این عرصه، با موفقیت همراه بوده است.


منبع:

1400/11/04
21:54:09
5.0 / 5
665
تگهای خبر: اقتصادی , خرید , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار