تعمیرگاه ستفیکس
سازمان برنامه و بودجه:

رشد عجیب بودجه دستگاه های فرهنگی کذب محض است

رشد عجیب بودجه دستگاه های فرهنگی کذب محض است

سازمان برنامه و بودجه کشور در اطلاعیه ای ارقام منتشره در فضای مجازی درباره رشد عجیب بودجه دستگاه های فرهنگی را کذب محض عنوان نمود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از خبرگزاری ایرنا، در اطلاعیه سازمان برنامه و بودجه آمده است: پیرو اطلاعیه قبلی سازمان برنامه و بودجه درباره برداشت اشتباه رسانه ها در مقایسه ردیف بودجه دستگاه های اجرائی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ با سالهای قبل، با توجه اصرار برخی رسانه ها در تکرار این اشتباه و ارقام منتشره در فضای مجازی درباره رشد عجیب بودجه دستگاه های فرهنگی، تعداد دستگاه اجرائی و ردیف تحت پوشش ۹ دستگاه اصلی بخش فرهنگ مندرج در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ شامل سازمان تبلیغات اسلامی با ۲۱ دستگاه اجرائی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ۱۹ دستگاه اجرائی، شورای عالی انقلاب فرهنگی با ۸ دستگاه اجرائی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با ۳ دستگاه اجرائی، وزارت ورزش و جوانان با ۳ دستگاه اجرائی، شورای عالی حوزه های علمیه با ۴ دستگاه اجرائی، شورای برنامه ریزی مدیریت حوزه های علمیه خراسان با یک دستگاه اجرائی، شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خواهران با یک دستگاه اجرائی و سازمان صداوسیما یک دستگاه اجرائی است.

در ادامه این اطلاعیه می خوانیم: باتوجه به اعتبار ۹ دستگاه اصلی مندرج در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، مجموع بودجه این ۹ دستگاه در این لایحه ۱۹۸، ۱۷۶ میلیاردریال منظور شده است. این درحالی است که اعتبار متناظر با آن در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ با در نظر گرفتن اعتبارات تبصره ۱۴ به میزان ۲۱۷، ۲۵۴ میلیاردریال و بدون در نظر گرفتن اعتبارات تبصره ۱۴ برابر با ۱۸۸، ۲۵۴ میلیاردریال بوده و پس با احتساب اعتبارات یارانه ۸، ۷۸ درصد کاهش داشته است. این کاهش بوسیله ساماندهی ردیف ها و مدیریت هزینه های غیرضرور صورت گرفته است.

۲۵، ۷۵۰ میلیاردریال اعتبار موضوع جزء (۲) بند (ی) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در جمع اعتبارات مصوب سال ۱۴۰۰ مصوب شده اما تا کنون دارای عملکردی برای پرداخت به دستگاه های اجرائی نبوده و در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ نیز به علت حذف تبصره، از سر جمع اعتبارات دستگاه های اجرائی ذیربط حذف گردیده است. بر این اساس، ردیف بودجه سازمان تبلیغات اسلامی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ برخلاف لوایح سالهای قبل، فقط شامل اعتبارات این دستگاه نیست بلکه شامل اعتبارات ۲۱ دستگاه و ردیف تحت پوشش آن نیز است.
به گزارش تعمیرکار به نقل از خبرگزاری ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رییسی رئیس جمهوری یکشنبه هفته گذشته با حضور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه ۱۴۰۱ را تقدیم مجلس کرد.
براساس ماده واحده لایحه بودجه پیشنهادی دولت، بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور از حیث منابع و مصارف بیش از سی و شش میلیون و سیصد و ده هزار و هفتصد و چهار میلیارد و ششصد و بیست و هشت میلیون (۳۶.۳۱۰.۷۰۴.۶۲۸.۰۰۰.۰۰۰) ریال است.

1400/09/26
11:02:59
5.0 / 5
352
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار