تعمیرگاه ستفیکس

تلسکوپ جیمز وب در راه ملاقات با پرتابگر خود

تلسکوپ جیمز وب در راه ملاقات با پرتابگر خود

به گزارش تعمیرکار تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ ناسا به تازگی به ساختمان مونتاژ نهایی پایگاه فضایی اروپا در گویان فرانسه منتقل شد تا با پرتابگر خود یعنی موشک ˮآریان 5 ˮدیدار کند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، جیمز وب بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپی خواهد بود که تا حالا به فضا پرتاب شده است. آژانس فضایی اروپا بعنوان قسمتی از یک قرارداد همکاری بین المللی، خدمات پرتاب این تلسکوپ را ارائه می دهد. جیمز وب حاصل مشارکت بین المللی بین ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است. آژانس فضایی اروپا با همکاری شرکای خود، مسئول توسعه و نظارت بر شرایط پرتابگر آریان ۵ ماموریت جیمز وب بوده است.
شرایط این تلسکوپ پیشرفته در تمامی مراحل شامل زمان انتقال بین ساختمان ها و حتی زمانی که در داخل یک محفظه مخصوص حمل و نقل و اتاق تمیز متحرک(mobile clean room) بود با دقت کنترل می شد.
موشک آریان ۵ نیز در ۲۹ نوامبر به این ساختمان منتقل شد. پلت فرم های قابل تنظیم این ساختمان به مهندسان اجازه می دهد تا به پرتابگر و محموله آن دسترسی داشته باشند.
گام بعدی این است که جیمز وب را بطور ایمن به یک پلت فرم بالایی که آماده شده است منتقل کنند تا این تلسکوپ بتواند به بخش بالایی پرتابگر آریان ۵ متصل شود. بعد از اتصال آن به موشک، تکنسین ها وارد عمل خواهند شد تا جیمزوب را در ساختار مخصوص آریان ۵ قرار دهند.


پایگاه خبری "اینورس" درباره تصاویر انتشار یافته نوشت: عکس جدیدی که این هفته توسط آژانس فضایی اروپا انتشار یافت، دقیقا خود تلسکوپ جیمز وب را نشان نمی دهد. در عوض، محفظه ای که تلسکوپ را پوشانده و تلسکوپ به سمت ساختمان جدیدی برای مراحل پایانی مونتاژ منتقل می شود را نشان میدهد. بنظر می رسد جیمز وب این سفر را در شب انجام داده است.
پرتاب این تلسکوپ برای ۲۲ دسامبر سال جاری میلادی برنامه ریزی شده است. کارشناسان در جهت انجام عملیات آماده سازی پرتاب این تلسکوپ در ۲۲ دسامبر، عملیات حساس بارگیری فضاپیما با سوخت رانش آن که برای سفر در فضا به آن نیاز دارد را به دقت تکمیل کرده اند.
تلسکوپ فضایی جیمز وب با کمک ابزار پیشرفته خود تاریخ کیهان را بطور کامل مورد مطالعه قرار خواهد داد. تلسکوپ فروسرخ وب با کاوش خود به طیف وسیعی از سوالات علمی دانشمندان پاسخ خواهد داد تا آنها به درک بهتری از منشا جهان و جایگاه ما در آن دست یابند.


ناسا بتازگی در حساب کاربری جیمز وب در اینستاگرام نیز با انتشار تصویر بالا نوشت: ابزار فروسرخ میانی وب(MIRI) بسیار خاص است. جهان در طول موج هایی که ابزار فروسرخ میانی وب پوشش خواهد داد، نسبتا ناشناخته مانده و مورد کاوش قرار نگرفته است، بدین سبب ابزار فروسرخ میانی وب می تواند کاوش علمی که تا حالا رویای آنرا در سر می پروراندیم را انجام دهد.
منبع:

1400/09/20
20:52:56
5.0 / 5
446
تگهای خبر: mobile , تنظیم , خدمات , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار