تعمیرگاه ستفیکس

ساخت پیانوی کاغذی

ساخت پیانوی کاغذی

پژوهشگران با بهره بردن از فناوری چاپ سه بعدی قطعات الکترونیکی و فناوری NFC موفق شدند یک پیانوی کاغذی بسازند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، ترکیب مدارهای چاپ شده، کاغذ معمولی و فناوری NFC برای خلق یک صفحه کلید پیانو که صدای آن در تلفن هوشمند نواخته می شود، به شکل موفقیت آمیز مورد استفاده قرار گرفته است.
هر کسی که از تلفن هوشمند استفاده می نماید احتمالاً با فناوری "ارتباطات میدان نزدیک"(NFC) آشنا است. از این فنآوری برای مواردی مانند پرداخت های بدون نیاز به تماس، اشتراک گذاری داده ها بین دستگاهها و ورودهای ایمن استفاده می شود.
ارتباطات میدان نزدیک، مجموعه ای از پروتکلهای ارتباطی برای ارتباط بین دو دستگاه الکترونیکی با فاصله ۴ سانتی متر یا کمتر است. NFC یک اتصال کم سرعت با تنظیم ساده دارد که می تواند جهت راه اندازی اتصالات بی سیم با توان بیشتر استفاده گردد. دستگاه های NFC می توانند بعنوان اسناد شناسایی هویت الکترونیکی و کلید کارتی عمل کنند. آنها در سیستم های پرداخت بدون تماس استفاده می شوند و امکان پرداخت با تلفن همراه را فراهم می کنند و یا در کنار سیستم هایی مانند کارت های اعتباری و کارت های هوشمند بلیت الکترونیکی کار می کنند.
اکنون شرکتی به نام "پریلونیک"(Prelonic) برای نشان دادن تطبیق پذیری این فناوری در ترکیب با مدارهای چاپی، یک پیانوی کاغذی را به وجود آورده است.
این شرکت فناوری اتریشی در سال ۲۰۰۷ برای توسعه و تولید ماژول های الکترونیکی چاپی انعطاف پذیر، همچون نمایشگرها، باتری ها و حسگرها تأسیس شد. نخستین محصول این شرکت "PIP" یا "کاغذ تعاملی پریلونیک" نام دارد که مدارهای چاپی و NFC را ترکیب کرده تا روش جدیدی را برای تعامل با دستگاه های تلفن همراه به کاربران عرضه نماید.
اکنون این پیانوی کاغذی نیز نمایشی از همان فناوری است و بجای استفاده از نوار مسی و ال ای دی ها که در دستگاه های مشابه پیشین استفاده شده بود، برای نواختن از "کاغذ تعاملی پریلونیک" و گوشی هوشمند استفاده می نماید.
این شرکت ابتدا با چاپ شمایل یک صفحه کلید ساده روی یک صفحه کاغذ با بهره گیری از یک چاپگر لیزری استاندارد آغاز به کار کرد. سپس کربن رسانا در پس این کاغذ چاپ سه بعدی شد و یک طرح مدار ساده روی یک ورق جداگانه نیز چاپ شد. یک تراشه کوچک NFC نیز به قسمت زیرین صفحه کلید متصل شد و این صفحه در بالای کاغذ مدار قرار گرفت تا رابط را تشکیل دهد.
اکنون برای ساخت موسیقی، گوشی هوشمندی که یک برنامه(اپلیکیشن) همراه را اجرا می کند، باید در سمت چپ صفحه کلید چاپ شده قرار بگیرد تا روی تراشه NFC قرار گیرد و حالا با فشردن کلیدها روی کاغذ می توان صدای تولید شده را از تلفن همراه شنید.
لازم به ذکر است که منبع تغذیه جداگانه ای برای این پیانوی کاغذی لازم نیست، برای اینکه برق بوسیله آنتن تلفن به مدار منتقل می شود.
هنگامی که کاربر هر یک از هشت کلید سفید چاپ شده روی برگه را با نوک انگشتان خود لمس کند، کلیدهای مربوطه روی صفحه نمایش گوشی هوشمند روشن شده و نت های مربوطه بوسیله بلندگوهای گوشی همراه به صدا در می آیند. البته به نظر نمی رسد کلیدهای سیاه رنگ در این نسخه، نت های جداگانه ای را به صدا درآورند.
این پیانوی کاغذی بعنوان یک نمونه ساده از کاربردهای محتمل در تبلیغات، آموزش و بازی عمل می کند و فعلا برای فروش در دسترس نیست.
بهره گیری از این فنآوری و ایجاد یک صفحه کلید به ضخامت کاغذ می تواند پیاده سازی و کاربرد مفیدی از این فنآوری باشد که فضای با ارزش صفحه نمایش گوشی هوشمند را آزاد می کند و تجربه تایپ راحت تری را برای کاربر به وجود می آورد. یا شاید بتوان از آن برای ساخت یک کارت تبریک که در آن می توان از گرافیک های چاپ شده برای مشاهده یک آلبوم عکس آنلاین که بر روی صفحه نمایش تلفن نمایش داده می شود، بهره برد.
"فردریش ایبنشتاینر" مدیر عامل "پریلونیک" اظهار داشت: این یک دستگاه ترکیبی قابل چاپ است که به شما امکان می دهد موسیقی پیانو را بوسیله تلفن همراه خود پخش کنید.1400/09/18
12:51:52
5.0 / 5
518
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار