هابل ثبت كرد

برخورد گازهای داغ در سحابی مرد دونده

برخورد گازهای داغ در سحابی مرد دونده

تلسکوپ فضایی هابل شاهد امواج ضربه ای ناشی از برخورد گازهای داغ در سحابی ˮمرد دوندهˮ بوده است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا، درخشش ابر و غبار کیهانی در تصویر هابل از یک جرم "هربیگ-هارو"(Herbig-Haro) موسوم به "HH ۴۵" دیده می شود. اجرام "هربیگ-هارو" به ندرت در این نوع از سحابی ها دیده می شوند و زمانی رخ می دهند که گاز داغ خارج شده از یک ستاره تازه متولد شده با گاز و غبار اطراف آن با سرعت صدها مایل بر ثانیه برخورد کند و امواج ضربه ای نورانی به وجود بیاورد.
در این تصویر، رنگ آبی نشان دهنده ی اکسیژن یونیزه شده است و رنگ بنفش نمایانگر منیزیم یونیزه شده است.
پژوهشگران بطور خاص به این عناصر علاقمند بودند برای اینکه می توان از آنها برای تشخیص امواج ضربه ای و یونیزه شدن عناصر بهره برد.
این جرم آسمانی در سحابی NGC ۱۹۷۷ قرار گرفته و خود قسمتی از مجموعه ای از سه سحابی به نام "مرد دونده"(The Running Man) است. NGC ۱۹۷۷ مانند همتایان خود یعنی دو سحابی NGC ۱۹۷۵ و NGC ۱۹۷۳ یک سحابی بازتابی است. این بدان معناست که این سحابی ها نوری از خود منتشر نمی کنند اما نور ستاره هایی که در نزدیکی آنها قرار دارند را بازتاب می کنند مانند چراغ های خیابان که به مه روشنی می بخشند.


تلسکوپ فضایی هابل این منطقه را برای مشاهده قرص پیش سیاره ای اطراف ستاره های جوان رصد و آزمایش می کند که چگونه محیط بر تکامل این قرص های پیش سیاره ای اثر می گذارد.
هابل پروژه ی مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیش از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیش از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیش از ۱۸ هزار مقاله علمی بر طبق داده های آن انتشار یافته است. هابل با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می زند و در فاصله ی ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد.1400/09/08
22:08:17
5.0 / 5
316
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار