چشم انداز خیره کننده مریخ از دید مریخ نورد کنجکاوی

چشم انداز خیره کننده مریخ از دید مریخ نورد کنجکاوی

تصاویر جدید ثبت شده توسط مریخ نورد ˮکنجکاویˮ ناسا، چشم اندازی خیره کننده از سطح وسیع مریخ به نمایش می گذارد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این کاوشگر رباتیک که حدود ۱۰ سال قبل در تاریخ ۲۶ نوامبر سال ۲۰۱۱ به سیاره سرخ ارسال شد، جستجوی خودرا در مریخ ادامه می دهد.
مریخ نورد کنجکاوی بتازگی به سمت کوه شارپ یا ائولیس(Aeolis Mons) حرکت کرده است. این کوه در مرکز دهانه "گیل" سر برافراشته است. اعضای تیم این ماموریت با بهره گیری از دوربین ناوبری "کنجکاوی" تصویری از طبیعت زیبای مریخ ثبت کرده اند.
طبق اطلاعیه ای از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، اعضای این ماموریت دو نسخه از تصاویر سیاه و سفید ثبت شده در دو زمان مختلف روز را با یکدیگر ترکیب کردند و به آن رنگ افزودند تا تصویری کمیاب از سیاره سرخ ایجاد کنند و این تصویر رنگی که در آن رنگ های آبی، نارنجی و سبز دیده می شود در حقیقت یک تصویر سیاه و سفید بوده است.بااینکه "کنجکاوی" تازه ترین ربات حاضر روی مریخ نیست اما این مریخ نورد از زمان فرودش بر سطح سیاره سرخ در ماه آگوست سال ۲۰۱۲ به کاوش مریخ پرداخته است و اطلاعات باارزش و تصاویر خارق العاده ای ثبت کرده است. "کنجکاوی" بعد از گذشت بیش از یک دهه هنوز در وضعیت مناسبی قرار دارد.
ناسا بتازگی در تاریخ ۱۸ فوریه سال ۲۰۲۱ مریخ نورد "استقامت" را نیز روی سطح این سیاره فرود آورد. این مریخ نورد به جستجوی حیات در دهانه جزرو مریخ می پردازد.
مریخ نورد کنجکاوی طی یک ماموریت در دهانه ی "گیل" فرود آمد تا احتمال وجود حیات در این دهانه را بررسی کند. این مریخ نورد موفق به کشف یک دریاچه و چندین جویبار شد و بعد از دو سال به کوهپایه کوه شارپ رسید. این کوه ۸ کیلومتر ارتفاع دارد.
در ماه آگوست این مریخ نورد به منطقه ای جدید رسید. این منطقه به سبب داشتن سنگ های غنی از مواد معدنی و موادی که می توانند اطلاعاتی در مورد آب و هوای سیاره فراهم آورند، مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است.
این مریخ نورد تا کنون ۲۶ کیلومتر طی کرده و به ارتفاعی بیش از ۴۶۰ متر بالاتر از محلی که در آن فرود آمد صعود کرده است.1400/09/03
14:20:10
5.0 / 5
422
تگهای خبر: ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار