چین از دل دریا موشک پرتاب می کند

چین از دل دریا موشک پرتاب می کند

چین درحال ساخت یک کشتی مخصوص برای پرتاب موشک از دریا به فضا است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، کشور چین با هدف افزایش ظرفیت پرتاب ماهواره و بازیابی قطعات موشک ها می خواهد یک سکوی پرتاب در دریا بسازد.
این سکوی جدید ۱۶۲.۵ متر طول و ۴۰ متر عرض دارد و مقرر است در بندر فضایی جدید چین در هایانگ در استان شاندونگ مورد استفاده قرار بگیرد.
انتظار می رود این کشتی جدید در سال ۲۰۲۲ شروع به کار کند.
به قول کانال های شبکه اجتماعی این بندر، این کشتی دارای تجهیزات پشتیبانی پرتاب خواهد بود و می تواند پرتاب موشک لانگ مارچ ۱۱، موشک های تجاری بزرگ تر مانند اسمارت دراگون(Smart Dragon) و در آینده موشک هایی با سوخت مایع را تسهیل کند.
از این کشتی می توان برای بازیابی مرحله اول موشک ها در آینده احیانا با روشی مشابه بازیابی بخش هایی از موشک فالون ۹ و سوپرهوی شرکت اسپیس ایکس، بهره برد.
چین تا حالا دو پرتاب از میان آب های دریای زرد انجام داده است که آخرین آن در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ انجام گرفت. این ماموریت ها چین را تبدیل به سومین کشوری کرد که پرتاب هایی از دریا به فضا انجام داده اند. دو کشور دیگری که موفق به انجام چنین کاری شدند روسیه و ایالات متحده آمریکا هستند.


پیمانکار اصلی سفرهای فضایی چین در ابتدای سال جاری اعلام نمود که دو تا سه پرتاب دریایی توسط موشک لانگ مارچ ۱۱ صورت خواهد گرفت اما تا حالا هیچ پروازی به وقوع نپیوسته است و معین نیست که دلیل تاخیر این پروازها ساخت سکوی پرتاب آبی جدید است یا خیر.
تا حالا امسال چین ۴۱ پرتاب فضایی انجام داده است و رکورد پرتاب مداری ملی خود در یک سال را شکسته است. ایالات متحده نیز ۳۹ پرتاب داشته است.
با ظهور شرکت های تجاری جدید و شبکه های ماهواره ای گسترده درحال ساخت و همین طور آماده سازی ایستگاه های فضایی، پرتاب از دریا راه های بیشتری برای رسیدن به مدار فراهم می آورد.
پرتاب از دریا مزایای دیگری نیز برای چین دارد. مکانیابی انعطاف پذیر به انتخاب مسیرهایی که از فراز سایر کشورها عبور نمی کند کمک می نماید و همین طور چین می تواند از عدم برخورد بقایای موشک به خشکی اطمینان حاصل کند. بقایای موشک های چین گاهی اوقات به خشکی برخورد می کنند و گاهی این خشکی ها نزدیک به مناطق پر جمعیت هستند.
سکوی دریایی امکان پرتاب موشک در فاصله ای نزدیک به خط استوا را فراهم می آورد. از آن جا که سرعت حرکت وضعی زمین در این نقطه بیشتر است سوخت کمتری برای رسیدن به مدار استفاده می شود.
پروژه بندر شرقی چین به رهبری آکادمی فناوری وسایل نقلیه پرتابی (CALT) انجام می شود.1400/08/24
23:51:04
5.0 / 5
285
تگهای خبر: شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار