راه رفتن مجدد موش های فلج با یک داروی جدید

راه رفتن مجدد موش های فلج با یک داروی جدید

تعمیرکار: یک داروی جدید با موفقیت ۲۴ موش فلج شده بعد از تحمل صدمه نخاعی را باردیگر به حرکت درآورد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بسیاری از ما راه رفتن را بدیهی می دانیم، اما برای بسیاری دیگر، این یک رویای تلخ است. اما امکان دارد این آرزو بزودی به حقیقت بپیوندد.
بر مبنای مطالعه تازه انتشار یافته در مجله ساینس(Science)، گروهی از دانشمندان دانشگاه "نورث وسترن" نوع جدیدی از دارو را توسعه داده اند که قادر به بازسازی سلول ها است و فلج را در موش هایی که گرفتار صدمه نخاعی شده اند، معکوس می کند و به آنها اجازه می دهد بعد از چهار هفته درمان، باردیگر راه بروند.
گام بعدی این تیم، انجام آزمایشات انسانی با دریافت مجوز از سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) است.
"ساموئل استاپ" از دانشگاه "نورث وسترن" که سرپرست این مطالعه است به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: هدف تحقیق ما ایجاد درمانی قابل ترجمه بود که بتوان آنرا به کلینیک آورد تا از فلج شدن افراد بعد از ضربه یا بیماری شدید جلوگیری نماید.
دانشمندان به شدت به دنبال یک درمان مناسب برای فلج نخاعی هستند و این موضوع، یک هدف دیرینه برای پزشکی مدرن است، ازاین رو جای تعجب نیست که تحقیقات پیشرفته دیگری در مورد درمان های احتمالی این مشکل هم وجود داشته باشد. برخی دانشمندان برای تولید نورون های جدید به سلول های بنیادی متکی هستند، در حالیکه برخی دیگر به ژن درمانی روی آورده اند تا بدن را مجبور به تولید پروتئین های خاصی کنند که به ترمیم اعصاب کمک می کنند. گاهی اوقات هم این پروتئین ها مستقیماً به بدن بیمار تزریق می شوند.
اما "استاپ" و تیم دانشگاه "نورث وسترن" به دنبال چاره جدیدی بود که مهندسی محورتر باشد. آنها برای تقلید از معماری ماتریس خارج سلولی که شبکه ای از مولکول هاست که بافت هایی را احاطه کرده است که از عملکرد سلولی پشتیبانی می کنند، از نانوالیاف استفاده کردند.
هر یک از این نانوالیاف استفاده شده توسط محققان به طرزی باورنکردنی نازک است و ۱۰ هزار برابر نازک تر از یک تار موی انسان است و متشکل از صدها هزار پپتید است که مولکول های فعال زیستی هستند. پپتیدها سیگنال های خاصی را برای تحریک بازسازی اعصاب ارسال می کنند.
این درمان به شکل یک داروی ژلی است که ۲۴ ساعت بعد از ایجاد یک برش دقیق در ستون فقرات حیوانات، مستقیماً به بافت موجود در اطراف نخاع چندین موش آزمایشگاهی تزریق شد.
چهار هفته بعد از درمان، موش هایی که این درمان را دریافت کرده بودند، در واقع توانایی راه رفتن خویش را مثل قبل به دست آوردند و آنهایی که تحت این درمان قرار نگرفتند، فلج شدند. اما امکان دارد موش هایی که فلج ماندند، خوش شانس بوده باشند، چونکه موش هایی که می توانستند باردیگر راه بروند، کشته و تشریح شدند تا تیم تحقیقاتی بتواند آنها را جهت بررسی اثرات درمان در سطح سلولی بررسی نمایند.
محققان با نگاهی به نتایج، متوجه شدند که پیشرفت های قابل توجهی در نخاع موش ها بر اثر تحویل این دارو بوجود آمده است.
برای نخستین بار، امتداد بریده شده نورون ها که بعنوان آکسون شناخته می شوند، بازسازی شده بودند. ضمن این که بافت صدمه دیده اغلب بعنوان یک مانع فیزیکی برای بازسازی عمل می کند، اما در موش هایی که تحت درمان قرار گرفتند، این مساله هم کاسته شده بود. همینطور بعنوان یک تقویت اضافی، لایه عایق آکسون ها به نام "میلین" که برای ارسال سیگنال های الکتریکی حیاتی می باشد هم اصلاح گردید و رگ های خونی جدیدی که مواد مغذی را به سلول های صدمه دیده منتقل می کنند، به وجود آمدند و نورون های حرکتی بیشتری را قادر ساختند که زنده باقی بمانند.
این پیشرفت مهم به لطف ایجاد یک جهش خاص در مولکول ها توسط محققان انجام شد که حرکت جمعی آنها را افزایش داد و توانایی آنها را برای تأثیرات گسترده بر سیستم های وسیع تر اطراف نخاع بهبود بخشید.
"استاپ" می گوید که گیرنده های نورونی به صورت طبیعی مداوم در حرکت هستند که به این مفهوم است که افزایش حرکت مولکول های درمانی درون نانوالیاف به آنها کمک می نماید تا با کارایی بیشتری به اهداف متحرک متصل شوند.
این نخستین ژل در نوع خود است و می تواند راه را به روی نسل بعدی مجموعه ای از داروها به نام "داروهای فوق مولکولی" باز کند که یک روش درمانی را برای جمع آوری تعداد زیادی مولکول به جای تکیه بر یک مولکول به تنهایی توصیف می کند.
در حالیکه آزمایش های حیوانی بیشتری پیش از آزمایش های انسانی مورد نیاز است، این درمان به صورت بالقوه می تواند نتایج شگرفی برای تقریباً ۳۰۰ هزار نفری که در آمریکا با صدمه نخاعی زندگی می کنند، داشته باشد. ضمن این که طول عمر افراد مبتلا به این نوع صدمه ها معمولا کوتاه تر از حد معمول است و از دهه ۱۹۸۰ تابحال امید به زندگی آنها افزایش نیافته است، ازاین رو زمانی برای هدر رفتن وجود ندارد.
منبع:

1400/08/23
09:34:30
5.0 / 5
352
تگهای خبر: مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار