تعمیرگاه ستفیکس
معاون سابق وزارت ارتباطات:

رشد اکوسیستم استارت آپی با طرح صیانت متوقف می شود

رشد اکوسیستم استارت آپی با طرح صیانت متوقف می شود

به گزارش تعمیرکار معاون سابق وزیر ارتباطات اظهار داشت: کُندی در شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد و بر مبنای اسناد در رابطه با این شبکه آنچه که استفاده می نماییم هم اکنون شبکه ملی اطلاعات است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از مهر، امیر ناظمی امروز پنجشنبه در نشست خبری رویداد جی تاک که با محوریت بررسی چالش ها و آگاهی بخشی سرویس ها و محصولات گوگل در یک شتاب دهنده مستقر در کارخانه نوآوری آزادی برگزار شد، ضمن اشاره به استراتژی تبدیل گوگل به یک اکوسیستم فناورانه در سالهای اخیر و علل موفقیت ها و حفظ فرصت های این شرکت، اظهار داشت: گوگل سالها پیش تنها یک موتور جستجو بوده و امروز مجموعه ای از خدمات و محصولات و یک اکوسیستم کامل است.

وی با تکیه بر این که شرکت ها و کسب و کارهای استارت آپی می توانند از مهارت های گوگل برای ارتقاء توسعه خود درس بگیرند، افزود: حفظ فرصت ها، شناخت عوامل شکست، اتحادهای اکوسیستمی و اولویت بندی تصمیمات همچون مهارت هایی است که به رشد یک کسب و کار کمک می نماید.

رشد اکوسیستم استارت آپی با طرح صیانت متوقف می شود

رئیس سابق سازمان فناوری اطلاعات در پاسخ به این سؤال که اگر طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی اجرا شود وضعیت اکوسیستم فناوری اطلاعات کشور چگونه خواهد بود؟ اظهار داشت: در صورتیکه این طرح به تصویب برسد و اجرایی شود اکوسیستم بدون شک رشد نخواهد کرد و متوقف می شود.

وی ضمن اشاره به اشکالات این طرح اظهار داشت: مساله فعلی در این طرح نه تنها سیاسی بلکه از جنس سیاست زدگی است؛ من حاضرم با هر یک از اعضای کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی مناظره کنم. حتی حاضر هستم با هر یک از اعضای شورایعالی فضای مجازی هم وارد مناظره شوم. اما متاسفانه نمایندگان مجلس دور از شأن خود می دانند که با ما وارد صحبت شوند.

ناظمی در مورد این که گفته شده کارشناسان متقاضی می توانند در جلسات این کمیسیون حضور داشته باشند، خاطرنشان کرد: این که گفته می شود اجازه حضور کارشناس در کمیسیون مشترک بررسی طرح را می دهند با مشارکت کارشناسان متفاوت می باشد. این که در جلسه حضور داشته باشیم اما صحبتی نکنیم دردی را درمان می کند. سوال این است که آیا انتقاداتی که تابحال شده تاثیری روی عملیاتی شدن این طرح داشته است و آیا این انتقادات اعمال شده است؟ جواب خیر است؛ پس این روش تعامل نیست.

معاون وزیر ارتباطات در دولت دوازدهم در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص کوتاهی دولت دوازدهم در عرضه لایحه در ارتباط با قانون گذاری فضای مجازی و ورود مجلس به علت خلأ قوانین و مقررات در این عرصه، اظهار داشت: ما چهار لایه را برای قانون گذاری فضای مجازی از سوی دولت به مجلس عرضه کردیم اما به علت آنکه مجلس معتقد بود دولت حق ورود به موارد در رابطه با جرم انگاری را ندارد، لایحه دولت را نپذیرفتند.

وی ادامه داد: در آن زمان جلسه با دکتر لاریجانی رئیس وقت مجلس و معاون ایشان برگزار و توافق شد که طرح در کارگروه مشترکی میان مجلس و دولت عرضه و بازبینی شود. این کارگروه طی شش ماه تغییراتی را در لایحه اعمال کرد و نسخه تدوین شده مجدداً برای تاییدیه نهایی به دولت بازگشت. اما در این حین نمایندگان مجلس طرح صیانت را عرضه دادند که هیچ تناسبی با لایحه مد نظر دولت ندارد.

ناظمی اظهار داشت: ما در آن زمان لایحه را مورد جمع سپاری حقوقی قرار دادیم و نسخه اولیه و آنچه که در نهایت تغییر یافت، مورد اجماع مرکز پژوهش های مجلس هم بود. در آن لایحه که نمونه بومی شده GDPR بود، حفاظت از حقوق کاربران مدنظر قرار داشت.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در مورد جاسوسی پلت فرم ها از کاربران بعنوان یکی از علل این طرح، به این سؤال پاسخ داد که آیا تصمیمات این طرح به نفع امنیت کاربران است و اظهار داشت: جاسوسی از داده ها امکان پذیر است و نهادهایی هم در دنیا وجود دارند که از پلت فرم ها جاسوسی می کنند. اما چاره مقابله با این مورد مسدودسازی پلت فرم ها نیست.

ناظمی اضافه کرد: برای مثال زمانی که تلگرام فیلتر شد مردم به سمت واتساپ مهاجرت کردند و این سبب شد که ما تنوع استفاده و دسترسی را در پلت فرم از بین بردیم و امکان جاسوسی داده ها را در یک جا مانند واتساپ جمع کردیم. در حالیکه نباید در این حوزه روی یک بستر تمرکز می کردیم.

وی در مورد راه اندازی موتور جستجوی بومی در کشور تصریح کرد: در موتور جستجو احتیاج به مقیاس بالایی از کاربر وجود داریم چون که فاکتورها بر مبنای رفتار کاربران به دست می آید و شاخصهای رفتاری در توسعه موتورهای جستجو نقش دارند. بنابراین به دلیل جمعیت کم فارسی زبانان ما نمی توانیم موتور جستجوی جدیدی را به صورت بومی جایگزین موتوری مانند گوگل نماییم. اما در مورد خدماتی مانند مسیریابها میتوان برنامه ریزی برای عرضه خدمات بومی داشت. این کسب و کارها با مقیاس پایین هم قابلیت عرضه دارند. ازاین رو بهتر است که موارد را اولویت بندی کرده و در مقیاس بزرگ انتظار محصول جایگزین بومی نداشته باشیم.

رئیس سابق سازمان فناوری اطلاعات با تکیه بر این که باید وارد اتحاد استراتژیک با شرکتهای خارجی و پلت فرم ها شویم، تصریح کرد: آیا بهتر نبود به جای فیلتر تلگرام، با این پلت فرم وارد مذاکره می شدیم؟ آیا وضعیت بهتری شامل حال اکوسیستم و کاربران نمی شد؟ مجلس در طرح صیانت باید به این مورد پاسخ دهد که حریم خصوصی چیست و در چارچوب چه فاکتورهایی تعیین می شود ؟ نقض حریم خصوصی در چه مواردی است و کجا استفاده از داده های مردم مجاز است.

وی ادامه داد: طرفداران طرح صیانت می گویند که ترکیه هم حضور نماینده پلت فرم های خارجی در این کشور را الزامی کرده اما نمی گویند که در قانون این کشور شهروند حق دارد از دولت، حتی به دادگاه های اروپایی شکایت کند و جریمه بگیرد. مبحث این است که نمایندگان و طراحان این طرح، تفسیر دلخواهانه از سایر کشورها دارند و دلیل آن شاید کم دانشی و یا ناامیدی سازی جمعی است.

ناظمی در مورد این سوال که گفته می شود مسیریاب های بومی داده های شان را از ویز می گیرند، اظهار داشت: مسیریاب های بومی از یک بستر اپن سورس نقشه با عنوان «اپن استریت مپ» استفاده می نمایند و داده های شان را از ویز نمی گیرند. ویز هم داده های خویش را از این بستر تهیه می کند.

معاون وزیر ارتباطات در دولت دوازدهم در دفاع از کندی پروژه شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: کندی در این شبکه وجود ندارد و کسانی که می گویند این پروژه به کندی پیش می رود، تلقی شان از شبکه ملی اطلاعات متفاوت می باشد. اما بر مبنای اسناد مدنظر این شبکه آنچه هم اکنون استفاده می نماییم همان شبکه ملی اطلاعات است. شبکه ملی در تعارض با اینترنت نیست. آنهایی که از عملکرد شبکه ملی اطلاعات انتقاد می کنند یک شبکه مستقل از اینترنت مدنظرشان است.

وی ضمن اشاره به حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در ایام اخیر اظهار داشت: این سامانه خارج از اینترنت بوده و یک شبکه کاملا داخلی و اختصاصی است اما تحت نفوذ قرار گرفت. ما در سال ۹۷ برای تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار ثبت نام انجام دادیم اما در نهایت نهادهای تصمیم گیر با اجرای این طرح مخالفت کردند.


منبع:

1400/08/06
20:25:57
5.0 / 5
666
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار