تعمیرگاه ستفیکس

کاهش میزان بستری شدن بیماران مبتلا به کووید-۱۹ با کمک داروی ضد انعقاد خون

کاهش میزان بستری شدن بیماران مبتلا به کووید-۱۹ با کمک داروی ضد انعقاد خون

به گزارش تعمیرکار پژوهشگران آمریکایی و سوئیسی در بررسی جدید خود قصد دارند با استفاده از داروی ضد انعقاد خون، میزان بستری شدن بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان را کاهش دهند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه مینه سوتا، بسیاری از افراد مبتلا به کووید-۱۹ به خاطر التهاب شدید، لخته شدن غیرطبیعی خون را تجربه می کنند که می تواند به بروز عوارض جدی و مرگ و میر منجر شود. پژوهشگران "دانشگاه مینه سوتا"(University of Minnesota) آمریکا و "دانشگاه بازل"(Basel University) سوئیس، در کوشش برای یافتن راه های کاهش لخته شدن خون، کاهش میزان بستری شدن با تجویز داروهای ضد انعقاد خون را مورد بررسی قرار دادند.
"سامه حوضین"(Sameh Hozayen)، استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه مینه سوتا و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما می دانیم که کووید-۱۹ می تواند شکل گیری لخته های خون را به دنبال داشته باشد که به مرگ بیماران منجر می شوند اما باید دید که آیا داروهای ضد انعقاد خون می توانند جان افراد مبتلا به کووید-۱۹ را نجات دهند یا خیر. داروهای ضد انعقاد، برای پیشگیری از لخته شدن خون در بیمارانی تجویز می شوند که لخته شدن خون در ریه ها یا پاها را تجربه می کنند. همینطور این داروها می توانند از لخته شدن خون در مغز جلوگیری نمایند. داروهای ضد انعقاد خون، درمان استاندارد چنین بیماری هایی به شمار می روند؛ بنابراین ما داده ها را بررسی کردیم تا ببینیم که آیا این داروها بر بستری شدن ناشی از کووید-۱۹ تاثیر می گذارند یا خیر.
وی ادامه داد: ما هم اکنون می دانیم که ازدحام در بیمارستان ها می تواند خطر مرگ و میر بیماران را افزایش دهد؛ ازاین رو کاهش بستری شدن در بیمارستان امکان دارد تاثیر مثبتی هنگام شیوع کووید-۱۹ داشته باشد.
این پژوهش نشان داد بیمارانی که داروهای ضد انعقاد خون را قبل از مبتلا شدن به کووید-۱۹ مصرف کرده بودند، به رغم اینکه سن بالاتر و شرایط مزمن تری نسبت به سایر بیماران داشتند، کمتر در بیمارستان بستری شدند.
داروهای ضد انعقاد خون، صرف نظر از این که آیا قبل از مبتلا شدن به کووید-۱۹ مورد استفاده قرار می گیرند یا هنگام بستری شدن در بیمارستان آغاز می شوند، مرگ و میر را حدودا به نصف کم می کنند.
بیماران بستری شده مبتلا به کووید-۱۹، بدون در نظر گرفتن نوع یا دوز داروی مورد استفاده می توانند از مزایای داروهای ضد انعقاد خون بهره مند شوند.
حوضین افزود: حدود نیمی از بیمارانی که به علت لخته شدن خون در پاها، ریه ها یا سایر علل، داروهای ضد انعقاد خون برای آنها تجویز می شود، داروها را مصرف نمی کنند. ما با افزایش پای بندی بیمارانی که از پیش داروهای ضد انعقاد خون برای آنها تجویز شده، می توانیم آثار منفی کووید-۱۹ را کاهش دهیم. هم اکنون در بیشتر مراکز درمانی سراسر جهان، پروتکل هایی برای آغاز کردن داروهای ضد انعقاد خون در بیمارانی وجود دارد که برای اولین بار به خاطر مبتلا شدن به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری می شوند چونکه این داروها، یک گزینه درمانی حیاتی به شمار می روند. داروهای ضد انعقاد خون به غیر از کووید-۱۹، برای درمان بیماری هایی مورد استفاده قرار می گیرند که با لخته شدن خون همراه هستند.
به قول پژوهشگران، در گام های بعدی باید اطمینان حاصل شود که نتایج این پژوهش، به سیستم های مراقبت بهداشتی در کشورهای پیشرفته یا جمعیت های خاص منحصر نمی گردد. آنها هم اکنون با گروههای پژوهشی در سایر نقاط جهان مانند مصر همکاری می کنند تا ببینند که داروهای رقیق کننده خون چگونه بر بیماران در سیستم های مراقبت بهداشتی با سرمایه گذاری کمتر تأثیر می گذارند.
این پژوهش، در مجله "The Lancet" به چاپ رسید.
منبع:

1400/07/11
10:07:30
5.0 / 5
529
تگهای خبر: استاندارد , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار